Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Scrasnitul dintilor

Scrisnitul dintilor la copii si adulti se numeste Bruxism si este privit ca o problema medicala generala dar si una stomatologica deoarece afecteaza dantura.

La copii, scrisnitul din dinti apare din cauza cresterii dintilor sau a asezarii necorespunzatoare a acestora in gurita, insa o data cu trecerea timpului, o data ce bebe creste aceste masnifestari dispar. La adulti scrisnitul din dinti este determinat de stres care poate perturba somnul si asfel poate determina stcrasnirea dintilor.

In unele cazuri la copii, acest scrisnit al dintilor poate sa nu aiba nici o cauza medicala, deci sa nu fie vorba de bruxism ci doare de o placere a copilului de a face asa.

La noi Edi a inceput cu scrsnitul dintilor dupa ce au aparut primii 4 dintisori (doi sus si doi jos) si scrasnea toata ziua noi incercam sa il oprim el nimic, noaptea insa nu facea de loc. Apoi a luat singur o pauza si s-a apucat iar dupa un an la fel cred ca o luna a durat si iar "s-a lasat" singur. Am intrebat pediatra si ne-a zis sa il lasam in pace, eventual sa incercam sa ii distragem atentia si daca nu face noaptea asta inseamna clar ca nu este vorba despre bruxism si ca se pare ca cei mici au o placere in a face asa, sunetul produs si vibratiile le creeaza placere.

Copiii vostru scransnesc din dinti? Cum ati depasit momentul acesta?

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Baietelul meu scrasneste rau din dinti, mai ales noaptea. Efectiv i s-au tocit dintii destul de vizibil. Din cate m-am interesat nu sunt prea multe de facut. Exista niste gutiere care se pot purta noaptea pentru a proteja dintii, dar nu cred ca l-as putea determina sa le poarte in somn. Sper sa dispara bruxismul pana i se schimba dintisorii.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Ioana ai incercat sa vorbesti cu un stomatolog? Poate iti recomanda ceva mai eficient?

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Ioana ai incercat sa vorbesti cu un stomatolog? Poate iti recomanda ceva mai eficient?
    Nu am ajuns inca la stomatolog, dar vom ajunge curand, mai ales ca am zarit o mica carie la o maseluta, din pacate. O sa va scriu ce ne va spune.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari