Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037

Rubeola si rujeola - o mica epidemie?

Am cautat vesti despre o posibila epidemie de rubeola pentru ca deja in anturajul meu sunt doua cazuri: o prietena si colegul de banca al fetitei mele. Deci doua persoane cu varste complet diferite: una de aproape 30 de ani si un baietel de 10 ani.

Ce am gasit ne arata ca nu sunt deloc cazuri izolate, au fost multe iarna asta si focarele nu s-au sterilizat inca. Macar stim la ce ne putem astepta.

"Peste 3.700 de cazuri de rubeola si aproape 4.200 de cazuri de rujeola au fost inregistrate pana la sfarsitul lunii ianuarie in Bucuresti si peste 30 de judete, cele mai afectate fiind Salaj, Cluj, Bihor, Alba, Maramures, Timis, Satu Mare si Arad.
    Ministerul Sanatatii (MS) avea inregistrate, pana in 25 ianuarie, la nivel national, 3.775 de cazuri de rubeola si 4.189 de cazuri de rujeola.
    Potrivit statisticilor MS, 32 de judete si municipiul Bucuresti au inregistrat cazuri de rubeola, cel mai afectat fiind judetul Salaj, cu 1.847 de cazuri, urmat de Cluj, cu 611 cazuri, Bihor, cu 436 de cazuri si Alba, cu 245 de cazuri. in Bucuresti au fost inregistrate 187 de cazuri.
    De asemenea, au fost inregistrate cazuri de rujeola in Bucuresti si 39 de judete, cele mai afectate fiind Bihor, cu 568 de cazuri, Maramures - 428, Cluj - 466, Timis - 390, Satu Mare - 375, Salaj si Arad - 312. in Capitala au fost 49 de cazuri de rujeola."
    - sursa gandul.info

Voi ati intalnit in jurul vostru cazuri de rubeola sau rujeola? Nu imi dau seama care poate fi cauza. Nu s-au vaccinat cei care fac boala sau vaccinul nu da imunitate definitiva? Nu de alta, dar as vrea sa stiu la ce ne putem astepta...

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Eu am o cunostintza, baietel de 1 an si 5 luni are rubeola. Nu stiu care ar fii cauza??!!!!!!

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Ooo, ce vesti. La noi in gradinita a fost scarlatina la sfarsitul lui ianuarie - bine, s-a depistat streptococul nu stiu cati au facut si scarlatina cu eruptie si toata distractia, ca eu i-am tinut acasa doua saptamani cat a durat. Acum sa aflu ca bantuie si suratele rubeola si rujeola... grrrrr.

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Eu sunt educatoare, si am observat ca in fiecare an incepand cu luna ianuarie pana prin martie gradinitele se confrunta cu aceste epidemii( cel mai des varicela).Nu stiu de ce tocmai in aceste luni,dar asta e sezonul.Anul trecut avand si grupa mica nu am facut nici serbarea de 8 martie pt ca nu aveam cu cine,imi veneau la grupa 5-7 copii din 32.
    Cu rubeola nu prea am avut cazuri... Si mie mi-e teama ca la rubeola nu am imunitate,o pot face oricand.

Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037
    Citat Postat de angel24 Vezi mesajul
    Eu sunt educatoare, si am observat ca in fiecare an incepand cu luna ianuarie pana prin martie gradinitele se confrunta cu aceste epidemii( cel mai des varicela).Nu stiu de ce tocmai in aceste luni,dar asta e sezonul.Anul trecut avand si grupa mica nu am facut nici serbarea de 8 martie pt ca nu aveam cu cine,imi veneau la grupa 5-7 copii din 32.
    Cu rubeola nu prea am avut cazuri... Si mie mi-e teama ca la rubeola nu am imunitate,o pot face oricand.
    Rubeola este periculoasa si pentru gravide.

Problema este ca acum se fac vaccinari pentru rubeola si rujeola. Nu imi explic epidemiile, cazurile, cel putin la varste mai mici. Adultii de azi nu au fost vaccinati pentru rubeola, e drept. Dar cei mici au fost vaccinati si pentru rubeola si pentru rujeola. (ROR)

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Fetita mea a fost diagnosticata la inceputul lunii ianuarie cu viroza rubeolica! Tocmai ne intorsesem din vacanta petrecuta la Sibiu cand a facut 3 zile febra...urmata de bubite mici si rosii care au disparut dupa cateva zile! La ea s-a manifestat destul de ciudat aceasta boala, acum 1 luna ea avea aproape 9 luni...In final a ajuns sa faca bronsiolita!:((

Floricica Nou Venita si_monna's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.05.2011
    Postari in forum
    1
    si fetita mea a fost diagnosticata cu rubeola, dar nu cred ca a avut pt ca nu a facut bubite si nici nu a avut febra 3 zile fix. a mai facut o zi da, una ba... si ma gandesc ca daca au mai fost inregistrati copii cu rubeola, fara sa fie de fapt rubeola... de unde epidemie? si pana sa vina gerurile a avut asa zisa rubeola, adica tocmai cand virusii erau buluc-gramada, bine-merci, daca ma intelegeti. in plus, e mai bine sa se faca bolile astea in copilarie. la maturitate sunt cu complicatii. acum, fiecare are o anumita parere, proprie si personala. si nu consider ca sunt periculoase in copilarie. si ma refer la bolile copilariei.

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Si nu numai...si varicela e la "moda"si la mare cautare. Noi tocmai ce am experimentat-o ...mai exact Marco. Tot de la gradi a pescuit-o. Grupa intrase in carantina ca aparuse un caz, la scurt timp a urmat piciul meu si dupa el inca 12 iar dupa cei 12 inca vreo cativa in asa fel incat in grupa lui numai un copil a ramas necontaminat...inca. Iar ca imagine generala saptamana trecuta , dintr-un etaj intreg (5 grupe ), 4 au avut cazuri de varicela iar saptamana asta si cea de-a 5-a grupa a intrat in carantina. La celalalt etaj varicela nu a atins inca nici un copilas.

Floricica Nou Venita Adina_B's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.09.2011
    Postari in forum
    56
    Baiatul meu a facut saptamana trecuta o forma usoara de rubeola (fara febra, bubite numai pe fatza). A luat de la un coleg de clasa (cl a 3-a). Amandoi nu au avut ROR-ul facut, pe motive medicale, insa stiu un alt caz, o fetita de 5 ani, cu ROR-ul facut, care a facut si ea boala. Din cate stiu eu, bolile acestea pot dezvolta tulpini diferite, pe care vaccinul e posibil sa nu mai e eficient. Locuim in Tm.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de si_monna Vezi mesajul
    si fetita mea a fost diagnosticata cu rubeola, dar nu cred ca a avut pt ca nu a facut bubite si nici nu a avut febra 3 zile fix. a mai facut o zi da, una ba... si ma gandesc ca daca au mai fost inregistrati copii cu rubeola, fara sa fie de fapt rubeola... de unde epidemie? si pana sa vina gerurile a avut asa zisa rubeola, adica tocmai cand virusii erau buluc-gramada, bine-merci, daca ma intelegeti. in plus, e mai bine sa se faca bolile astea in copilarie. la maturitate sunt cu complicatii. acum, fiecare are o anumita parere, proprie si personala. si nu consider ca sunt periculoase in copilarie. si ma refer la bolile copilariei.
    si-monna, ai dreptate, nu sunt neaparat periculoase bolile copilariei daca le faci la o varsta mica. Ideea este ca tebuie sa stii ca este epidemie, sa stii la ce te astepti si e bine sa stii ce ai de facut....

Legat de fetita ta, daca este foarte mica, este posibil sa fii facut o forma usoara, asa cum descrii tu...dar ar fi trebuit sa aiba cativa ganglioni mariti, pe asta se pune diagnostic in primul rand. Iar ganglionii astia raman mariti pana la sase luni dupa faza acuta.
    Se poate sa nu apara mai nimic pe piele...

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Astazi de dimineata, o prietena care are 38 de ani m-a anuntat ca a facut rubeola. Iar mama ei isi aminteste ca prietena mea ar fi facut pojarel (rubeola) in copilarie.

Tinand cont ca ne-am vazut marti seara...am o multime de posibilitati.

Ne asteapta, astfel, o primavara interesanta! Sper ca nu si pe voi...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari