Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Exclamatie Virusul West Nile

Principala cale de infectare a omului cu virusul West Nile este prin intepatura unui tarntar care a fost infectat cu acest virus. Manifestarile care sunt date de infectia cu virusul West Nile sunt de 3 tipuri: fie o infectie asimtomatica, un sidrom de ferba usoara care poarta acelasi nume sau cel mai grav meningita sau encefalita. Simtomele generale sunt febra mare, dezorientare, dureri de cap, amorteala degetelor, slabirea vederii, tremur, convulsii, stare generala de slabiciune.

In Romania au fost raportate 7 cazuri de persoane infectate cu virusul West Nile dintre care 2 au decedat, iar celelate 5 sunt inca spitalizate si tinute sub observatie.

Cea mai efcienta metoda de prevenire este sa va feriti de locurile unde se stie ca sunt multi tantari, sa aveti plase la geam, cand iesiti cu bebe la plimbare folositi plasa de tantari a carutului, pentru cei mai maricei care nu mai stau in carut folositi cremele importriva tantarilor, pentru ei dar si pentru voi.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    iti pui problema de meningita cand ai peste 50 de ani si ai ceva afectiuni neurologice preexistente, sau cand ai peste 65 de ani - asta este afirmatia lui Streinu Cercel !!dar sunt sigura ca se va isca iar o isterie generala caracteristica planurilor mioritice...

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    a, si iti mai pui problema si daca esti insarcinata...dar era logic asta

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Da, e nevoie de un virus de asta mortal sa faca astia de la noi ceva impotriva tantarilor. Toata vara a fost plin de tantari in parc, plezneam cate doi pe minut, iti intrau si in ochi, iar masina de stropit cu solutie aparea foarte rar, si atunci fara nici un efect, mai tare se inmulteau cred ca le punea afrodiziace in loc de solutie sa-i omoare. Abia acum, cand oricum au inceput sa dispara tantarii din cauza vremii, au inceput astia sa dea in fiecare zi cu solutie. La noi toate se fac pe dos. Si mai enervant e ca o fac cand lumea e inca in parc, de stam sa ne adunam copiii si bagajele si fugim de parca vine bombardamentul cand auzim sirena aia. Adica chiar asa de greu ar fi sa stropeasca in timpul noptii, sau seara mai tarziu cand nu mai e nimeni? Chiar sunt curioasa in tarile civilizate cum se procedeaza.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Citat Postat de yuxi Vezi mesajul
    Chiar sunt curioasa in tarile civilizate cum se procedeaza.
    Nu stiu sa-ti spun decat pt Canada. Aici se arunca substante speciale, dar numai in zonele de focar. Nu ma intreba cand se face actiunea, fiindca n-am habar, n-am vazut niciodata, dar nici nu ma aventurez prin zone din acelea. Vara asta n-am vazut tantari numai cand m-am dus in camping, dar deh, e padure deci te poti astepta. In casa la mine n-am vazut absolut nici unul.
    Campania de eradicare a tantarilor a inceput aici in 2004, dupa ce aproape 1400 de persoane au fost infectate cu West Nile in 2003, a.i in 2004 numai 25 persoane au fost infectate. De atunci insa nr lor a tot scazut.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari