Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Nu cred ca o femeie e superficiala si ca n-are instincte de femeie doar pentru simplul fapt ca nu-si doreste copii.Cunosc femei fara copii, femei de succes in meseria lor, despre care nu se poate spune ca sunt superficiale.Ele ar putea crede acelasi lucru despre noi, cele care avem copii: ca suntem superficiale.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Monica acelasi lucru pe care il spun eu , il spun si aceste femei...si atunci de ce noi nu am spune ceva, atat timp cat si despre noi se vorbeste.....Asa cum a spus roxi le consider fara instincte feminine si superficiale, dar asate este strict parerea mea, daca ea considera o prostie ceea ce facem noi, pt mine nu conteaza, este parerea ei asa cum am spus asta este si parerea mea despre ele.....si stai linistita nici eu nu vroiam copii, adik nu ma gndeam la copii....si eu sunt totusi tanara, odata casatorita am inceput sa ma gnadesc la copii....si DAAAA...dupa parerea mea viata se invarte in jurul copiilor, caci daca si parintii nostrii erau asa ....ca femeile astea, noi nu eram si nu aveam sansa de a da viata acestor minunati copii!

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Citat Postat de Monica Eliza Rares Vezi mesajul
    Nu cred ca o femeie e superficiala si ca n-are instincte de femeie doar pentru simplul fapt ca nu-si doreste copii.Cunosc femei fara copii, femei de succes in meseria lor, despre care nu se poate spune ca sunt superficiale.Ele ar putea crede acelasi lucru despre noi, cele care avem copii: ca suntem superficiale.
    EXACT......de ce noi nu am spune si nu am crede asta despre ele atat timp cat si ele gandesc la fel:))))
    Iar o femeie cu o cariera reusita, spune ca nu-i mai treb nimic, ei bine...eu cred ca o femeie cu o cariera si cu o familie este un model de femeie, demna de admirat.....a facut tot ce este mai bine(cariera) si mai frumos(familia)....in viata asta!
    Nu o sa inteleg niciodata ce au cu micutii astia care pur si simplu iti fac viata extra-mega-super frumoasa....dar este treaba lor...ele pierd....caci semntimentul de ati auzii copilul cum spune MAMA, sau TATA(asa cum face acum al meu)...nu il vor simti in veci....si nici acele clipe minunate cand iti vezi pentru prima data copilul.....pierd foarme multe lucruri pe care nu o sa poata inlocui cu nimic!

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Din fericire, ceea ce imi iese pe gura pot cenzura, dar nu voi cenzura niciodata ceea ce gandesc. Era mai de mult o discutie pe aici diplomatie versus ipocrizie - care plecase de la bun inceput de la o opozitie creata fals intre cele doua. Prefer sa fiu diplomata si sa nu le spun lor personal, sau altora vorbind despre ele ce parere am, dar parerea mea ramane. Tot asa cum parerea aceasta a mea despre strict acest aspect al vietii lor nu ma va opri sa le apreciez din alte puncte de vedere, daca exista motive.
    Modificata de roxie; 28.03.2012 la 17:09:28.

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Ma bag si eu ca musca-n lapte la galceava off-topic sa comentez urmatoarea propozitie:

"Iar o femeie cu o cariera reusita, spune ca nu-i mai treb nimic, ei bine...eu cred ca o femeie cu o cariera si cu o familie este un model de femeie, demna de admirat.....a facut tot ce este mai bine(cariera) si mai frumos(familia)....in viata asta!"

Intrebarea mea este cine poate sa spuna ca are timp pentru copilul lui cand in acelasi timp isi face o cariera? Cum poti sa spui ca poti sa fi plecat minim 8-9 ore de acasa zilnic si sa poti spune in acelasi timp ca te ocupi de cresterea si educarea copilului? Copii crescuti cu cheia de gat nu se pot numi copiii unei femei "demne de admirat". Excludem cazurile rare in care copiii au o dadaca sau stau full-time la bunici - nici unul din aceste surogate nu poate inlocui perfect mama! Mai ales ca te trezesti mai apoi cu el cu chestii invatate aiurea, cu obiceiuri dubioase care apoi greu se dezradacineaza.

Asta e una din marile probleme ale femeilor in ziua de azi: isi fac cariera si ori nu au copii deloc ori au copii crescuti si educati de te-miri-cine SAU renunta la cariera pt. copii si astfel ele devin dependente financiar de sot. Ambele optiuni sunt un compromis dezolant, si statul roman nu face decat sa inrautateasca situatia scazand procentajul salarial pentru concediul post-natal si scazand perioada concediului post-natal.

Nu le judecati pe femeile care au ales sa nu aiba copii ca sa nu ii chinuie cu cheia de gat sau sa se sacrifice legate de glie dependente de sot. Nu orice nastere inseamna in viitor o viata fericita si multumita (pt. copil sau pt. mama)!

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Hai ca o dam in extreme, de acum sa inteleg ca nu mai exista pe lume decat mame - femei de cariera, care lucreaza pe putin 10 ore pe zi, si mame casnice?

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Hai ca o dam in extreme, de acum sa inteleg ca nu mai exista pe lume decat mame - femei de cariera, care lucreaza pe putin 10 ore pe zi, si mame casnice?
    Depinde de ce intelegi prin "cariera". Si vezi ca exagerarile nu sunt facute de mine, eu am zis 8-9 ore de munca pentru ca atat e programul normal de munca - 8 ore! (de fapt sunt 9, ca pauza de la 1 la 2 nu se pune ca timp efectiv de lucru in multe companii) Si o ora dus-intors de la munca presupunand ca omul face in medie jumatate de ora pana la munca - sunt multi care fac mult mai mult!

Acum zi-mi mie dupa ce o bucata dolofana din zi s-a dus in care tu nu ai fost alaturi de copil, tatal nu a fost nici el alaturi de copil ca si el are de lucru (excludem exceptiile in care tatal sta acasa cu copilul - cazuri f rare), copilul de unde isi trage educatia fix in anii aceia in care el absoarbe ca un burete??? De la niste batrani??? De la un strain??? Nu e de mirare ca unii copii cand cresc se gasesc in imposibilitatea de a comunica si de a relationa cu parintii lor - vezi copiii de bani gata care au tot ce vor numai dragoste parinteasca nu.
    Modificata de Foxman8472; 28.03.2012 la 17:29:42.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Sa presupunem ca exista o prietena f buna, o prietena de suflet sau o sora care nu-si doreste copii.Nu-i spui in fata ce gandesti despre ea, ca-i superficiala, dar gandesti asta despre ea?E o femeie cu capul pe umeri, stie ce vrea de la viata (mai putin copii), sta cu copiii (precum sora mea), stie sa se poarte ca o femeie, e feminina, cocheta, etc.,....tot superficiala este?Si-apoi, n-am zis ca ele gandesc despre cele cu copii ca sunt superficiale, ci ca ar putea gandi asa, dar n-avem de unde sti asta, nu?
    Si-atunci, de ce sa se spuna despre ele ca sunt superficiale?

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de Foxman8472 Vezi mesajul
    Depinde de ce intelegi prin "cariera". Si vezi ca exagerarile nu sunt facute de mine, eu am zis 8-9 ore de munca pentru ca atat e programul normal de munca - 8 ore! (de fapt sunt 9, ca pauza de la 1 la 2 nu se pune ca timp efectiv de lucru in multe companii) Si o ora dus-intors de la munca presupunand ca omul face in medie jumatate de ora pana la munca - sunt multi care fac mult mai mult!
    Prin cariera tocmai ca nu inteleg acel servici unde te duci un numar de x ore dupa care spargi usa sa pleci acasa. O femeie de cariera poate sa fie plecata si mai multe zile de acasa in interes de servici, la traininguri, filmari, conferinte, etc. Iar daca o luam asa, cele 10 ore pe care le-am pus cred ca nici nu sunt suficiente.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Sa presupunem ca exista o prietena f buna, o prietena de suflet sau o sora care nu-si doreste copii.Nu-i spui in fata ce gandesti despre ea, ca-i superficiala, dar gandesti asta despre ea?E o femeie cu capul pe umeri, stie ce vrea de la viata (mai putin copii), sta cu copiii (precum sora mea), stie sa se poarte ca o femeie, e feminina, cocheta, etc.,....tot superficiala este?Si-apoi, n-am zis ca ele gandesc despre cele cu copii ca sunt superficiale, ci ca ar putea gandi asa, dar n-avem de unde sti asta, nu?
    Da, nu-i spun in fata. De ce sa-i spun? Mi-a cerut parerea? Ii traiesc eu viata, ii hranesc eu copiii pe care i-ar putea avea si stau eu cu ei cand se imbolnavesc?

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Nu as considera NICI o persoana care decide sa nu faca copii acum ca fiind superficiala, cel putin nu in situatia in care suntem. Data viitoare cand gasesti un loc liber in parcare zi-le mersi boilor superficiali care nu s-au inmultit si nu au suprapopulat. Pentru o analiza mai detaliata, du-te la topic-ul de suprapopulare si citeste post-ul meu legat de acest horror care ne asteapta dupa colt.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari