Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de Foxman8472 Vezi mesajul
    Unde "a facut-o" nu inseamna "i-a zis in fata".
    Cine pe cine a facut superficiala, atunci?

Floricica Avansata danamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    1.699

Intrebarea mea este cine poate sa spuna ca are timp pentru copilul lui cand in acelasi timp isi face o cariera? Cum poti sa spui ca poti sa fi plecat minim 8-9 ore de acasa zilnic si sa poti spune in acelasi timp ca te ocupi de cresterea si educarea copilului? Copii crescuti cu cheia de gat nu se pot numi copiii unei femei "demne de admirat". Excludem cazurile rare in care copiii au o dadaca sau stau full-time la bunici - nici unul din aceste surogate nu poate inlocui perfect mama! Mai ales ca te trezesti mai apoi cu el cu chestii invatate aiurea, cu obiceiuri dubioase care apoi greu se dezradacineaza.
    !

Exista si o categorie de femei-mame care lucreaza doar cate 4 ore pe zi, deci au timp berechet si pentru familie.
    Si uite-asa scapa si de dependenta financiara de sot.
    Modificata de danamamy; 28.03.2012 la 20:16:13.

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Cine pe cine a facut superficiala, atunci?
    Scuze, m-am exprimat gresit, label-ul de superficiala nu era indreptat catre o femeie anume, ci unei categorii intregi. Cu atat mai grosolan, avand in vedere ca atunci cand atribui unei categorii intregi nu poti sa faci asumptia ca toate au facut alegerea pe baza unui motiv superficial.

Nu am nimic de spus on-topic ce nu s-a mentionat deja; banuiesc ca au fost deja date suficiente raspunsuri pentru intrebarea initiala, si scopul thread-ului a fost atins.
    Modificata de Foxman8472; 06.04.2012 la 14:12:56.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Depinde de ce intelegi prin "cariera". Si vezi ca exagerarile nu sunt facute de mine, eu am zis 8-9 ore de munca pentru ca atat e programul normal de munca - 8 ore! (de fapt sunt 9, ca pauza de la 1 la 2 nu se pune ca timp efectiv de lucru in multe companii) Si o ora dus-intors de la munca presupunand ca omul face in medie jumatate de ora pana la munca - sunt multi care fac mult mai mult!

Acum zi-mi mie dupa ce o bucata dolofana din zi s-a dus in care tu nu ai fost alaturi de copil, tatal nu a fost nici el alaturi de copil ca si el are de lucru (excludem exceptiile in care tatal sta acasa cu copilul - cazuri f rare), copilul de unde isi trage educatia fix in anii aceia in care el absoarbe ca un burete??? De la niste batrani??? De la un strain??? Nu e de mirare ca unii copii cand cresc se gasesc in imposibilitatea de a comunica si de a relationa cu parintii lor - vezi copiii de bani gata care au tot ce vor numai dragoste parinteasca nu.
    Nu te supara, mi se ca esti cam superficial tu. Ce inseamna ca ne cresc copiii niste batrani? Pe tine cine te-a crescut?
    Ca pe mine niste batrani m-au crescut (si mi-as da bucata din viata sa ii mai am langa mine) si niste straini (la gradinita). Asta cat erau ai mei la munca, ca doar nu ne pica din cer nimic. Daca prin a face copii inseamna ca unul dintre parinti trebuie sa stea vesnic acasa.......

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari