Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta arin's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2007
    Postari in forum
    1.172

Curatenia la locul de joaca: proasta crestere sau indiferenta?

Dragele mele mamici, asiprante la "titlul" de mamica sau chiar tatici si bunici: ce parere aveti despre plimbatul cainelui in locul de joaca al copiilor? banuiesc ca sunteti cu totii in asentimentul meu. oare ce trebuie sa facem pt ca detinatorii de caini sa nu ii mai plimbe prin parcurile si locurile de joaca ale copiilor? oare cate de indiferent sa fii atunci cand vazi un copil ca se joaca in nisipar iar tu iti lasi cainele sa-si faca nevoile langa el ? oare cum trebuie sa te simti atunci cand cainele tau (de altfel nevinovat doar asa l-ai obisnuit tu stapanul lui) face pipi pe bicicleta copilului sau pe rotile carutului in care doarme un copil. este strigator la cer atunci cand dimineata mergem la scoala si trotuarul este plin de mizerie de caine!!!!?
    va rog, haideti sa facem ceva in acest sens. suntem destule persoane care frecventam acest site, haideti sa sensibilizam cumva politia comunitara pt "acordarea" de atentionari, haideti sa-i atentionam noi pe vecinii nostri atunci cand isi plimba cainii cu zambetul pe buze prin parculetele in care se joaca copii dar vecini care sunt foarte atenti atunci cand copii se joaca cu mingea pe langa masinile lor.
    va rog veniti cu propuneri, va rog haideti sa le atragem atentia ca nu cainii vagabonzi sunt cei care fac mizerie ci chiar cainii pe care ii crestem in apartament. sa nu ma intelegeti gresit - iubesc animalele, sufar si ajut animalele atunci cand am posibilitatea dar urasc nesimtirea stapanilor care nu au grija si pe care nu ii intereseaza si de copii sau nepotii nostri.
    da, am vazut si persoane care au strans mizeria catelului sau persoane care ii duc in spatiile special destinate si JOS PALARIA pt acestia.
    multumesc si sper ca nu v-am plictisit.

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Eu zic ca se numeste NESIMTIRE!
    Eu una imi atentionez si vecini si alte persoane din parc. Cand mergem in parc sau la locul de joaca noi ne acuam pe langa bunici caci sunt mai grijuli decat mamicile....la noi la locul de joaca se practica ca mamicile sa stea a taclale si pe cei mici sa ii lase in baza celor mai mari! Mare isprava...saptamana aceasta cei mari ii invatau pe cei mici sa sparga geamuri, si mamicile stateau la suc si tigara...si cand le-am zis au sarit ofuscate, in loc sa zica merci ca le-am atras atentia ca copii se puteau rani...caci le-am zis sa se uite putin dupa copii, sa vada ce fac!
    Vecina de deasupra deja se uita chioras la mine ca am apostrofat-o sa numai lase potaia sa faca pipi in lift! Dar asta e civilizatia la noi!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Arin sunt perfect de acord cu tine. Si pe mine ma enerveaza la culme sa fac slalom printre rahateii de caine care sunt imprastiati pe toata aleea (si care sunt de la cainii cu stapan pentru ca am vazut si eu cainii maidanezi fac prin gradini) si la fel de tare ma enerveaza sa vad cu stau cu cainii in locurile de joaca unde apoi copii se joaca.

Membru inregistrat la
    27.11.2007
    Postari in forum
    1.172
    dragele mele va multumesc! asa poate ne facem cu toatele curaj sa-i apostrofam pe cei neglijenti cu copii nostri. acum cateva zile era afara cu baietelul cand un prieten de-al lui vine la maica-sa si o intreaba: "mami cum imi miros palmele" la care maica-sa saraca nu stia ce sa zica de rusine pt ca baiatul ei cazuse si se tavalise in iarba intr-un kk de catel si era saracu murdar tot pe haine, pe maini. si afara ies doamnele mai in varsta cu cainii de care nu au grija sa-i plimbe unde trebuie dar doamne care au grija sa stie cine intra in bloc si de ce.
    haideti sa facem ceva in acest sens!

Membru inregistrat la
    27.11.2007
    Postari in forum
    1.172
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Arin sunt perfect de acord cu tine. Si pe mine ma enerveaza la culme sa fac slalom printre rahateii de caine care sunt imprastiati pe toata aleea (si care sunt de la cainii cu stapan pentru ca am vazut si eu cainii maidanezi fac prin gradini) si la fel de tare ma enerveaza sa vad cu stau cu cainii in locurile de joaca unde apoi copii se joaca.
    gabitza, ce baiat mare si frumos ai! sa fiti sanatosi! imi aduc aminte cand ai dat vestea pe forum si iaca acum ce mare s-a facut :)

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de arin Vezi mesajul
    gabitza, ce baiat mare si frumos ai! sa fiti sanatosi! imi aduc aminte cand ai dat vestea pe forum si iaca acum ce mare s-a facut :)
    Merci mult de tot pentru complimente. Sa stii ca imi parea foarte cunoscut nick-ul tau insa cred ca ai lipsit ceva de pe forum ca nu ne-am mai intersesctat in postari de muuuuulta vreme

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Nu stiu daca exista sau nu o lege care sa permita amendarea celor care isi scot cainii sa isi faca nevoile, si nu aduna in urma lor rahatul. Nu stiu daca exista sau nu o lege care sa ii amendeze pe cei care mananca seminte in parc, si scuipa cojile sub banca. Daca nu e, ar trebui sa fie. Daca faceti o petitie pentru propunerea unei astfel de legi, semnez.
    Gata, mi-am spus oful. Ca azi dimineata, ca in fiecare dimineata, am facut zig-zaguri pe aleea blocului printre cacatei-turnulete mai noi sau mai vechi.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Cainii ca si cainii, hai sa zicem ca "produsele" lor sunt ...biodegradabile. Dar M-AM SATURAT efectiv sa intru in parculetul copiilor (de fapt, mai mult un loc de joaca devastat) de langa blocul meu, care are 3 cosuri de gunoi...unul cu fundul spart, deci nefunctional (dar plin de gunoaie pe langa, ca nu toata lumea se prinde din prima ca are fundul spart), unul bine ascuns dupa gard, sa nu-l vada nimeni, si unul mereu plin de da pe dinafara (sau, daca il golesc cumva, au grija sa imprastie prin jur si niste gunoaie de samanta). Picatuta care a umplut paharul meu a picurat intr-o dimineata cand, ajungand cu Silviu in parculet, am dat peste o gramada de servetele umede imbibate in sange, probabil de la o bataie intre adolescenti, toate imprastiate pe jos, acolo unde umbla copiii nostri. Ca sa nu mai vorbesc, de chistoace, seminte, pahare de plastic, pungi de chipsuri sau de pufuleti, cioburi sau doze de bere/suc rupte, numai bune sa se taie copiii in ele. Primul lucru pe care il fac cand ajung in parculet este sa imi pun o punga pe mana si sa strang mizeriile majore, ceea ce mi se pare absolut anormal. apostrofez de fiecare data cand prind pe cineva ca fumeaza sau mananca seminte, m-am gandit serios sa fac reclamatie la primarie,sa pun afise, sa fac un gest patriotic si sa strand o data toate cioburile si mizeriile (dar pun pariu ca a doua zi sunt la loc). de ce mergem acolo??? Pentru ca, din zona, e cel mai curat!!! Celelealte locuri de joaca arata si mai rau, sunt si mai dezafectate si, implicit, mai periculoase, iar lui silviu ii place sa se dea pe tobogan. De cand il am pe silviu sunt mult mai sensibila la chestiile astea si mai intoleranta fata de nesimtirea conationalilor mei. Nu o data mi s-a intamplat sa ma dic dupa cate unul sa-i zic sa-si ridice gunosiul aruncat in fata mea, sai sa i-l ridic eu, spunanadu-i sa si-l arunce la cos. sa am sa procedez si de acum incolo. Nu stiu daca rahatul de caine ma deranjeaza cel mai mult. cat mizeria facuta de om...

Membru inregistrat la
    27.11.2007
    Postari in forum
    1.172
    Buna dimineata!
    se pare ca am atins un pucnt sensibil! am citit postarile voastre si mi-am amintit cum un prieten de 6 ani al baietelului meu i-a adus mamicii lui intre-o zi la joaca o siringa gasita in iarba (folosita probabil la injectarea in vena a vre-unui produs interzis). in secunda 2 am sarit cu toatele sa-l cautam pe maini daca s-a intepat. este groaznic ce se intampla. haideti sa ne sustinem cauza in continuare! stiu, suna ca o instigare dar este consternarea mea care a ajuns la limita superioara.
    va doresc o zi curata!

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Sunt perfect de accord cu toat ce s-a postat in acest topic...insa ce ne facem cand observam oricare din situatiile prezentate mai sus, intervenim si ....ne alegem cu jigniri, priviri ironice sau un 'scandal' in toata regula???Mai intervenim???Eu intervin constant, deoarece ma doare sufletul sa vad cum distrugem spatiul in care traim prin nesimtire dar si indiferenta...cum nu se i-au masuri dure, amenzi usturatoare...desi eu personal i-as obliga sa faca curatenie pe domeniul public...De multe ori am fost jignita, ptr. ca am indraznit sa fac observatie...fetele mele aduna mizerii in parc si le arunca in cos - culmea este ca alte mamici se uita ironic si rad...Deci, care este concluzia???

Membru inregistrat la
    27.11.2007
    Postari in forum
    1.172
    multumesc si te admir iar pe fetitele tale harnicutze daca asi putea le-as recompensa pt gestul frumos. cred ca noi suntem cele care ar trebui sa radem si sa ne uitam ironic la cei care se uita mirati atunci cand le facem observatie sau facem curat in jurul nostru.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari