Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 14
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    fetelor.bine v-am gasit si la acest topic.as vrea cu tot dinaadinsul ca fiecare din noi sa aducem argumente despre si cum ar trebui educat un copil.poate asa ,mai invatam unele de la altele

Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    as vrea sa aducem la cunostinta tot ce tine de educatie,vorbire,comportament,atitudine,cum sa se comporte la scoala,ce trebuie sa contina exact ".cei 7 ani de acasa",si multe altele.va invit aici sa discutam

Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    fetelor,am o verisoara si o matusa care au fiecare cate o fata.verisoara mea are o fata de 12 ani,iar matusa una de 13.diferenta de ani nu-i mare intre ele,dar cea a matusii crede ca este mai cu mot in fata celeilalte,pt ca la ea se uita baietii(e si mai dezvoltata,are sani destul de mari),e cu gandul la baieti de acum,are prieten,de cateva luni,nu mai e la faza copilariei,crede ca are mai mult de casigat ca e domnisoara,are ciclu..in schimb cea a verisoarei,cea de 12 ani,nu prea e dezvoltata,e mai copiularoasa,si acum se joaca cu copii pe strada,citeste,traieste mai mult din copilarie.acum faza e ca si matusa mea ii da frau liber sa iasa la 10 noaptea pe strada,sa stea cu fetele de varsta ei si chiar mai mari ca ea,deci si matusa mea crede ca fiiva sa e mai mare,mai dezvoltata si are dreptul sa nu mai copilareasca asa cum ar trebui pana la o anumita varsta..voi ce ziceti?

Floricica Novice danielas's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.07.2009
    Postari in forum
    336
    cred ca "educatia" in ziua de azi este mai putin o alegere constienta si mai mult una de conjunctura a parintilor
    te felicit pentru topic

Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    si cei mai vinovati sunt binenteles parintii,dar si bunicii acestora.de multe ori tu zici una,ca parinte,incerci sa-l inveti,ca n-are voie ceva,si repede vin bunicii din urma sa-i i-a in brate,sa-i corconeasca,sa le dea voie ce eu ca parinte nu i-am permis.se intampla in neamul meu.deci nu numai parintii,nici ei nu cred ca pot singuri,fara sprijinul celor din spate.u le mai "tai mamaliga" alor mei cand ii pune "cornite",atunci cand eu il cert si stiu ca nu e bine sa faca aia sau aia..

Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    nu cred ca trebuie sa-i lasam asa chiar daca multe lucruri se ivesc.intradevar in lumea asta au aparut multe si latv incat te ingrozesti tu ca parinte sate uiti,dar sa mai pui un copil sase uite,n-are ce vedea,nimic educativ,abia daca mai gasim ceva care sa le incurajeze imaginatia,visele,si vocabularul.nu mai exista nici macar desene animate cum erau pe vremuri.acum au aparut desene moderne cu fite,cu un vocabular de abia il intelegi tu ca persoana matura,culmeavazusem unele care se sarutau la desene..ce sa inteleagaun copil de 3 ani de acolo cand vede ca se pua in desene?nici eu nu stiu ce sa-i raspund

Membru inregistrat la
    29.07.2009
    Postari in forum
    336
    eu inca sunt destul de relaxata in ceea ce priveste tv pentru ca suntem micute 1an si aproape 2 luni si nu am manifestat inca nici un interes legat de subiect decat la posturi gen kiss tv adica strict muzica. Dar ai dreptate este de groaza dar cred ca tot de parinti tine in sensul ca daca ii ocupi timpul cu lucruri distractive si utile pt dezvoltarea ulterioara poti sa-l rupi de tv si astfel sa isi petreaca cat mai putin timp la tv.
    Iar in ceea ce priveste desenele animate noi vrem sa ne apucam sa facem rost de colectia Disney pe dvd si acest gen de desene sa fie de privit

Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    nici baiatul meu nu realizaza desenele sau ce se intampla acolo,dar e atras de imagini,si sper cand va mai creste savada macar desenele care le-am vizionat si eu,cu tom si jerry,cu broascutele ninja,si mai sunt..dejai-am luat carti cu imagini,pe care vreau sa le recunoasca zi de zi,referitor la animale,flori si oameni.cat despre vorbit,stie sa zica "pa" deocamdata,dar in curand muncesc sa zica "la revedere",clar 2 cuvinte.ma lupt acum sa stie cand e voie si cand nu,si trebuie sa mai taiem din cornite,asa e cand e micut,toata lumea il i-a in brate,il pupa,il trage de obraji,dar greul cine-l trage,eu si taicasu..de aia insist sa lasam mai usor cu corconitul

Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    mai cred ca ambii parinti trebuie sa contribuie la educarea copilului.amandoi trebuie sa-si dea silinta in egala masura.dar de multe ori tatii se cam retrag intr-un colt,si responsabilitate mai mare o au mamele,pentru ca de ele trag copii,si probabil si de aceeaa tatal e mai rezervat,sau spune cae foarte ocupat,foarte obosit si n-are timp de copil mereu.voi ce ziceti?eu cred personal,ca indiferent cat timp are tatal la dispozitie de stat cu copilul,e esential sase jhoace cu el,sa-i vorbeasca mai mult ca de obicei,sa-l incete cuvinte noi,lucruri noi,sa-l i-acu el la masina(copii au "boala asta cu masina),sa-l plimbe,si sunt destule altele pe care si el ca tata le are ca responsabilitate in educarea copilului

Membru inregistrat la
    29.07.2009
    Postari in forum
    336
    sincer poate ca va suna aiurea dar cred ca din pacate tine tot de mamici cat de mult il implica pe tatic inca din prima zi de viata a bebelului si in primul rand il responsabilizeaza ca are si dreptul dar si obligatia sa-si creasca si sa-si educe copilul in masura egala cu mami.

Membru inregistrat la
    29.07.2009
    Postari in forum
    336
    am auzit de atatea ori printre cunostinte afirmatii de genul:"nici un pampers nu stie sa-l schimbe" dar crede-ma ca era de fata la cateva incercari stinghere din partea tatalui care nu au primit nici o incurajare ci din contra numai cicaleala si remarci de genul "lasa-ma pe mine nu vezi ca nu esti in stare"....si asa tata abandoneaza ca sa fim seriosi ei oricum sunt mai "delicati".....

+ Raspunde
Pagina 1 din 14
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari