Vezi rezultatele sondajului: Citit prospectul la medicamente?

Votanti
21. Nu poti vota in acest sondaj
  • da.este foarte important acest lucru

20 95,24%
  • uneori

1 4,76%
  • NU.am incredere in medicul care il prescrie

0 0%
Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097

Cititi prospectul la medicamente?

as vrea sa va intreb daca cititi prospectul la medicamente?
    eu zic ca este foarte important sa-l cititm
    problema este ca se pare ca se exagereaza la multe dintre ele..in ideea de 'a se scoate" producatorul in ca z de este vre-o problema,
    Voi ce parere aveti?

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    ma gandeam la NO-spa care este recomanadat la gravidutze..pe prospect scrie contarariul..
    dar medicii il prescriu foarte usor..pana la 3 pe zi..

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    ai mare dreptate... nu numai no-spa. utrogestan... scrie clar ca se da numai in primele doua trimestre... da de unde i il prescriu pana in ultima clipa. e edevarat ca multe sarcini probabil nu ar rezista fara el... dar dozele se dau asa aiurea si nu se monitorizeaza gravida, eu am facut citoliza hepatica la prima sarcina de la ele a fost un cosmar, a afectat si copilul. acum am luat iar dar am facut mereu analize si am luat si un hepatoprotector.
    mai nou mi-a prescris medicul nifedipin.. clar contraindicat la gravide, de ce mi l-a dat nu stiu ca nu am tensiunea mare.
    asa ca este foarte importanat sa citim prospectul, mai ales efectele adverse

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    De citit,citesc.....numai ca daca as sta sa cantaresc efectele adverse nu as mai lua nici macar o aspirina(vorbesc de medicamentele luate de mine,nu de copil)...cine nu a citit vreodata prospectul de la anticonceptionale???e ingrozitorrrrr.......

mother
    Guest
    pai si de ce sa iei aspirina? chiar nu e buna :)))

eu citesc prospectele si le mai si cred... pediatra imi mai explica cateodata de ce ii da un anumit medicament daca pe prospesct scrie nu... de exemplu tincturile din plante nu sunt recomandate la copii mici pentru ca au un strop de alcool in ele... peste asta am trecut... dar sunt altele peste care nu trec....

toata lumea trebuie sa citeasca prospectul... mai ales la contraindicatii... pentru ca doctorul poate nu stie exact, sau poate i-a scapat un anumit aspect(faptul ca mai iei si alte medicamente , sau ca mai ai si alta boala)

cata lume stie ce efecte grave poate sa aiba vitamina d daca e depasita doza ?

mother
    Guest
    no-spa numai pe la noi se prescrie asa...

am o prietena , care in romania lua n-spa... ajunsa in italia(cu acceasi sarcina) i-a interzis categoric.

eu nu sunt pt no-spa sau orice alt medicament luat in sarcina asa cu nemiluita... multe gravidute iau no-spa ca pe apa zilnica :(

stefaniajohansson
    Guest
    eu nici macar nu stiu ce e no-spa;P
    si ca sa raspund intrebarii: citesc intotdeauna prospectul!

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    citesc mereu prospectula la medicamente !

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    pai si de ce sa iei aspirina? chiar nu e buna :)))

eu citesc prospectele si le mai si cred... pediatra imi mai explica cateodata de ce ii da un anumit medicament daca pe prospesct scrie nu... de exemplu tincturile din plante nu sunt recomandate la copii mici pentru ca au un strop de alcool in ele... peste asta am trecut... dar sunt altele peste care nu trec....

toata lumea trebuie sa citeasca prospectul... mai ales la contraindicatii... pentru ca doctorul poate nu stie exact, sau poate i-a scapat un anumit aspect(faptul ca mai iei si alte medicamente , sau ca mai ai si alta boala)

cata lume stie ce efecte grave poate sa aiba vitamina d daca e depasita doza ?
    Pai in lipsa aspirinei saracului,ma mai multumesc si cu una din farmacieacum fac un tratament sa mai stimuez cresterea parului,cu rogaine.........cand am citit prospectul timp de patru luni am lasat tuburile sa zaca in dulapior,dar apoi am vazut ca mai am putin si chelesc si am trecut sa il iau...........
    Ieri am vazut la tv ca pana si parfumurile de la celine dion,britney spears,j.lo si cantaretele astea care au mai scos parfumuri,sunt nocive si au niste substante destul de periculoase pentru sanatate!

alinutza82
    Guest
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    eu nici macar nu stiu ce e no-spa;P
    si ca sa raspund intrebarii: citesc intotdeauna prospectul!
    Din cate stiu, dar nu bag mana in foc, este pentru a preveni contractiile premature.
    Eu cam am avut prin luna a sasea-a am primit magneziu. Acum nu stiu daca era ceva grav, sau doar asa, preventiv.

Si eu citesc prospectul, dar cum zicea cineva mai sus, daca ar fi sa ne luam dupa efecte secundare nu am mai pune nimic in gura.

Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    hai sa va fac o povestioara(sper sa fi fost singura in situatia asta) : pe la 5 saptamani de sarcina s-a intamplat sa merg in Ro , si m-am gandit ca daca tot sunt acolo sa fac si un control rapid pt confirmarea sarcinii... bine. zis si facut... merg la o doamna doc f renumita in SV s ii platesc 50 lei si ma urca pe capra, imi confirma sarcina si imi prescrie repede utrogestan de 2 ori pe zi ca sa nu pierd sarcina si no-spa , si sa iau acid folic o data pe zi... si asta a durat 5 minute cu tot cu timpul alocat sa ma dezbrac si sa ma imbrac eu . bineinteles ca m-am panicat : cum sa pierd sarcina cand ma simteam perfect... cu niste dubii f mari am plecat la eco unde s-a vazut balonul lui bebe si inimioara cum batea si mi-a spus ca totul e perfect, ca sarcina e prinsa cum trebuie, ca zona e vascularizata....m-am dus inapoi la doc ce ma urcase pe capra sa ii arat rezultatele de la eco si era f revoltata ca ce m-am dus la eco la doamna X cand doamna Y care are cabinet langa spital e mai buna?!?!?!?....ma enervat lipsa ei de profesionalism si de neiteres cu toate astea m-am hotarat sa cumpar totusi pastilele ce mi le-a recomandat; am citit prospectele si inafara de acid folic nu am luat nici o pastila pur si simplu pt ca nu regaseam nik din ce spunea prospectul in situatia mea...
    Si bine am facut , pt ca mai apoi am venit in Germania si m-am inscris la doc la care merg si in prezent , doctor care mi-a spus ca nu trebuie sa iau nici o pastila inafara de acidul folic pe care mi-l recomanda si acum; nu am luat nici o pastila, bebe e sanataos si cred ca am facut alegerea potrivita.
    Cat despre restul pastilelor , nu cred ca iau vreodata ceva fara sa citesc prospectul. Reticenta la a lua pastile o am poate si pt ca nu am prea fost bolnava la viata mea(inafara de un antinevralgic la o durere de cap si parca o data am luat antibiotic pt o infectie la o masea)...insa cunosc si persoane care la cele mai mici semne de vreo boala sar direct in antibiotice(si nu oricare_din alea cat mai puternice daca se poate), cunosc si vreo 2 pers care dupa ce au luat f multe medicamente au facut alergie la diferiti compusi si acu chiar sa aiba o boala serioasa nu pot lua tratament medicamentos(o cunostinta , din cauza uzului haotic de antibiotice, nu poate face nici macar o anestezie pt a scoate o masea- si s-a chinuit enorm cand a trebuit sa isi repare dantura)... daca e grav si doc prescrie dupa analize un tratament, atunci am sa il urmez.... dar in situatia de mai sus ca mi-a spus inainte de a vedea un eco si in doar cateva min ca imi trebuie pastile de intretinere sarcina...... mai greu iau in considerare

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari