Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alina_n1982's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2008
    Postari in forum
    13
    buna fete! am f si eu la un medic endocrin, ptr niste analize ...sunt cam slaba ...si prin multe altele..mi-a recomandat pilulele yaz .. ati auzit de ele este careva care a luat? cum sunt ... am auzit ca sunt noi...eu am luat yasmin si diane 35..dar astea cum or fi? va pup

Floricica Nou Venita cwistinutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    51
    Buna. Iau yaz de 2 luni si sunt foarte multumita de ele. Sunt cele mai noi anticonceptionale, nu-ti dau pofta de mancare, nu te simti foarte rau dupa ce le iei (pe mine recunosc m-a durut capul primele 3 zile)si cel mai important cel putin pt mine este faptul ca se iau fara pauza.Singurul punct slab e ca sunt cam scumpe 45lei. Mie mi le-a recomandat medicul ginecoloc imediat dupa ce am nascut si pana acum totul a fost ok. Yaz este cel mai popular contraceptiv in SUA.

Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    buna.eu intotdeauna am folosit regividon.nu le-am schimbat niciodata,mi-a mers f bn cu ele,n-am avut probleme,nu m-am ingrasat.acum dupa ce am nascut,la vreo 6 luni dupa alaptat,mi-am cumparat din nou aceste pastile .pt mn sun f bune si nu sunt nici scumpe

oanachampion
    Guest
    Se face acum reclama la tv... la o firma de avocatura care le reprezinta pe femeile care au avut de suferit din cauza Yaz si Yasmin (cheaguri de sange, infarct, moarte) datorita faptului ca reclamele lor nu erau clare si multe femei s-au grabit sa ia Yaz pt. PMS, de ex (cand Yaz nu se da pt. tratarea PMS-ului, insa asta se intelegea din reclame)... Nush ce sa zic, eu n-am luat anticonceptionale niciodata pt. ca n-am voie, insa daca as avea, nu m-as atinge de Yaz sau Yasmin...

Floricica Cu Vechime carmen dragu's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2008
    Postari in forum
    7.069
    Eu am luat Yasmin cateva luni si dupa aceea am renuntat. Imi era putin rau si parca aveam greturi in fiecare dimineata. Am preferat sa trec la prezervativ . Nu e buna nici solutia asta dar o accepta sotul pana facem al doilea copil. Dupa al doilea o sa pun sterilet.
    Si eu am auzit de faza cu procesul contra firmei producatoare de Yasmin. Si am citit si pe prospect erau foarte multe efecte adverse asa ca am zis "pas" decat sa-mi distrug sanatatea cu buna stiinta

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    eu am luat rigevidon pana la 23 de ani....apoi am facut o pauza de cateva luni,iar cand am reinceput sa le iau mi s-a facut rau........medicul mi-a dat apoi marvelon......m-am simti mai bine,dar mi-a inhibat total dorinta de a face sex........
    la noi medicii dau dupa ureche:ce e mai ieftin,ce-ti poti permite?si tot asa........nu dragelor....astea sunt pastile ff periculoase........ati citit macar o data un prospect de la una din ele??????
    cei mai multi medici asa procedeaza.......dar noi ar trebui sa-i tragem de ureche cand ne dau asa........intai de toate trebuie facut un profil hormonal,apoi dat un verdict!!
    am mai vazut eu :cum se uita la tine si gata ei stiu totul.......iar la sf platesti si consultatie (vreo 2 mil)si sanatatea ta!!!

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Ai dreptate Madaroxi!
    Si eu am luat Logest timp de un an si ceva, nu de capul meu, ci la recomandarea dr, dar am renuntat la ele pt ca aproape ca nu mai aveam menstruatie. Ciclul meu dura 1-2 zile, plus ca m-am ingrasat foarte mult in perioada aceea.

Floricica Nou Venita andreeapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.12.2006
    Postari in forum
    103
    Eu iau jeanine de mult timp si nu m-au afectat cu nimic,doar ca nu imi mai apare nici un cos si acum am un ten foarte frumos! Asa cum zice si madaroxi,la noi doctorii prescriu ac dupa ureche si te trezesti ca ai varsaturi sau te doare capul sau ai stari de greata sau te ingrasi. Si mie mi-au fost prescrise aiurea pastile de la care mi-a fost tare rau,apoi am incecrat altele care iarasi imi faceau rau. Pana la urma am nimerit-o cu jeanine-ul,organismul a acceptat dar ar fi trebuit,cum trebuie orice femeie sa faca,sa imi fac niste analize hormonale.

Floricica Nou Venita iulia_78's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.02.2010
    Postari in forum
    24
    Eu am folosit microginon vreo 3 ani si am fost ok.Acum cand am vrut sa din nou mi-a fost rau.Asa ca am trecut si eu pe prezervativ.Noi mereu trebuie sa ne indopam cu hormoni care mai tarziu ne pot afecta.Ar trebui si sotii nostri sa foloseasca.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Si eu pana am decis sa am copii tot rigevidon am folosit. Dupa ce s-a nascut mihnea, am folosit un timp exluton, pentru ca alaptam, apoi am trecut la mercilon la recomandarea medicului meu. Pentru mine sunt perfecte, nu am avut probleme, nu mi-a fost rau de la ele si au functionat perfect.

Floricica Senior nicolii's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    4.096
    eu inca alaptez si iau acum contracept m -ovule ...sunt multumita.la un viitor control o sa intreb daca mai pot sau cat mai pot fol contracept m...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari