Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2011
    Postari in forum
    341

Dintisori tare durerosi

Buna, mamici. De trei zile, puiul meu e chinuit de dintisorul de sus. Are 9 luni si joi ne-a spus pediatra ca are 8 800 grame, dar problema e ca acum nu mai mananca deloc.. De 3 zile mananca cate 200 ml de lapte pe zi. El e slabut asa si micut...dar acum ce sa mai...ca acum deloc. Nimic, nimic iaurtul. Am sunat pediatra si mi-a dat B-Vital. Niste picaturi. Cum il pot convinge macar biberonul sa il ia? El e fff activ, se joaca, dar nu stiu ce sa mai fac sa manance macar laptele
    Sanatate la mamici si bebei!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    fetitei mele iau dat dintisorii la 1 an,si din cauza asta iau iesit cate 3-4deodata si a duruto foarte rau,asa ca iam dat osteocare pentru ai iesi mai repede si pentru pofta de mancare.iam dat un tub intreg si credema ca iau iesit toti pana la 2 ani dar fara probleme,fara tipete.pur si simplu vedeam cum ii ies.intreaba doctora pentru ca asta e supliment de calciu,vit d,zinc si magneziu.mie mi la recomandat doctora si chiar sa simtit diferenta.am trecut usor peste perioada asta

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    am trecut si noi peste aceste momente. sunt f grele, eu una am insistat. am incercat modalitatii noi in care sa o fac sa accepte sa manance putin . pediatra ce ti-a zis? incearca modalitatii noi sa il convingi sa pape, pe la ghiuveta sa se joace cu apa ( eu asa a treb sa fac,dar era vara..) sau lapticul sa il dai , punel pe perna ta,putin mai inalt sa nu fie aplecat prea mult pe spate si punei la tv muzica (videoclipuri) sau desene animate, si da volumul destul de tare. eu asa ii dau si acum lapticul. deci dak n avem curent nush ce facem :))

Membru inregistrat la
    10.12.2011
    Postari in forum
    341
    Multumesc din suflet,nu e urlator.dar nu mananca.nimic.deja aveam probleme ca nu papa cu lingurita.dar acum .nimic. Credetima am fc toooooooooot:tv ,laptop.jocuri,jucarii.ne jucam tot timpul(acum e in brate),fc tot felul de jocuri .ia odata si cred cal doare si renunta. Sanatate la nmami si bebei
    va multumesc muuuult_sunt singura si e tare greu-taicasu e pe dinafara

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    nu iti face griji dak tatal este pe dinafara. ca la mine ca fetita e mare , daca incearca sa ii de a sa manance, il refuza , nu o convinge cu nimic , insa la mine nu are prea multe comentari sa nu ne certam :) dar cu tati nu vrea nimic, se rasfatza , nici sa ii skimbe pampersul nu sta. ce sa ii fac? chiar dak ar vrea sa ajute nu poate, mai rau incurca :) mai bine mananca si se comporta cand suntem doar noi 2 in casa :)

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Incearca calgel pentru bebelusi, nurofen si jucarioare scoase de la frigider cu gel, pentru rontait.

Membru inregistrat la
    10.12.2011
    Postari in forum
    341
    Buna mamici,unde suntem noi nu ne dau medicamente asa repede(italia).ei cosidera ceva normal cresterea dintilor asa ca .........ramanem cu durerile si nemancatul!aseara cand am sunat peditra mia dat reteta de "urgenta"cica cu b-vital,sal ajutam sa treaca cu perioada cu dintii,nicidecum altceva.si ea a zis ca o sai revina si un pic apetit dar nu asa repede...deci sa am rebdare!!!!!!!!!!!!deci ce rabdare..........ca acum 10 min ......puiu meu lam adormit si saracu prin somn am incercat sai dau sa manance .......am reusit ..ca de foame........arupt 160 de lapte cu cereale,,,,,,,,,,,mamici ,am plans de bucurie!!!!!!de trei zile imi sta nemancat!!!!!!!!dupa trei zile mia mancat un biberon intreg de 160 cat manca el normal!!!!!!!!!!!!!!
    Va multumesc din suflet si sa aveti copii frumosi si sanatosiiiiiiii!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nici eu nu sunt de acord cu nurofenul pentru a calma copilul,mai degraba ii distragi atentia,il lasi nemancat,nu stiu.dar asta chiar e un lucru firesc cu dintisorii,tuturor neau dat si nu am murit

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Si noua ne au dat si 3dinti o data si i am dat calgel...adormea si se trezea urland,ii dadeam cu calgel si in 5min se linistea...de mancat mi a mancat,dar era agitata si maraita..acum ne da iar un dintisor jos,al 8lea si nu am plans deloc...nu te mai speria...ca va trece,stiu ca e greu dar asta e.Stai sa vezi cand i or da masele,sa vezi atunci urlatoare...sa ii iei temperatura ca poate face febra de la dinti.Fetita unei colege a avut febra 39,aproape sa faca convulsii,Doamne fereste.Antonia nu mi a facut febra niciodata,dar nasa s a chinuit cu ala mic mereu cu febra,cu plansete.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Si noi trecem prin acelasi "cosmar"... suntem la tura a 2-a de maselute si stam fff prost la capitolul hrana. E nevoie de multa rabdare... Veti vedea insa ca imediat eruptia incheiata, va reaparea si pofta de mancare.
    Mie imi e destul de greu acum. Ceilalti 16 dinti ai Irinei au erupt pe perioada alaptarii, iar atunci sanul tinea loc si de hrana si de calmant. Acum trebuie sa ne descurcam altfel... dar va trece.
    Multa rabdare va doresc si cat mai putina durere pentru bebelusi!

Floricica Nou Venita mamialbinuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    121
    calgelul e cel mai bun pt noi. stim si noi cum e... si cate nopti nedormite am avut;))

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari