Ultimele discutii din forum
    ADY_ELA
    Guest

Rusinos Branzica de casa pentru bebelusi

Buna dragele mele mamici,
    Pana azi i-am facut bebelusei mele branzica in casa cu calciu lactic.As vrea sa incerc si alte metode.
    Va rog sa-mi spuneti daca ati incercat sa faceti branzica pentru bebelusi cu zeama de lamaie sau otet.
    Cum ati procedat?

Multumesc anticipat.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Eu ii faceam Elenei ..puneam 300 ml de lapte la fiert, apoi cand fierbea puneam 3 lingurite de iaurt in el.Mai fierbea putin si gata branzica de casa.Era exact o portie.
    Nu am facut niciodata cu lamaie sau cu otet.

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    E ft simplu cu lamaie: pui lapte la fiert cat vrei( 250,300,350 cat stii ca papa o data) si cand da in clocot pui zeama de lamaie pana se separa zerul( asta insemnand o lingurita aprox)!
    Nu e asa inecacioasa ca cea calcica, e ft gustoasa.
    Pofta buna!

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Lui Darius ii fac branzica cu zeama de lamaie asa:la 500ml lapte pun aproximativ zeama de la o jumatate de lamaie,las putin la racit si apoi o pun in strecuratoare.Cand ii dau sa pape o amestec cu banana,mar,galbenus de ou sau ii pun in piure.Acum de vreo doua saptamani am inceput sa ii dau in loc de ou de gaina(galbenus),ou de prepelita.Voi le-ati dat piticilor?Eu m-am gandit sa ii dau pentru ca de ceva timp cresc prepelite si am oua proaspete in fiecare zi si in plus mi-a recomandat si pediatrul.

ADY_ELA
    Guest
    Buna dragele mele mamici,
    Nu mi-a iesit branzica cu zeama de lamaie sau otet.
    Am pus 1 l lapte Ladorna cu 1% grasime la fiert, apoi am adaugat zeama de la o lamaie marisoara.
    Am pus iar pe foc si a iesit un" iaurt chior" nu stiu cum sa ma exprim.
    Vazand ca nu se branzeste, nu se separa zerul de lapte, am adaugat si 3 linguri de otet.
    Nimic, acelasi lucru.
    Sunt tare dezamagita.
    Voi ramane tot la branzica calcica.

Multa sanatate.

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Ady pune doar iaurt acolo..ti-am scris reteta..
    Cred ca tu ai pus prea mult lapte .Pune mai putin lapte.Este foarte mult 1 l.Nu papa bebelusa asa mult si uite ca nici nu ti-a iesit.

ADY_ELA
    Guest
    Eu am vrut sa incerc cu otet sau zeama de lamaie.am facut cu iaurt mai demult si nu mi-a iesit.Off

ADY_ELA
    Guest
    bebelusa papa in 2-3 zile branzica

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    Ady-ela, branzica se face proaspata la puiuti! din 250-300 ml de lapte e ft suficient!
    Nu trebuia sa iei laptele de pe foc! cand da in clocot incepi sa adaugi lamaia, vezi pana se separa zerul.....apoi o iei si o lasi sa se raceasca asa cum a scris si zonica mai sus!
    succes si merita sa nu te dai batuta ca e mai gustoasa!

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Si eu am facut de fiecare data cantitate mica de branzica.Nu am dat copiilor de pe o zi pe alta.
    Mami insista dar pune o cantitate mica de lapte.Cu siguranta iti va iesi!

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    eu mereu am facut numai cu lamaie...
    insa laptele cu 1% grasime e aproape apa chioara...pana la 3 ani se recomanda laptele integral, abia apoi poti trece la degresat daca doresti.
    ca si fetele puneam lamaia si mai lasam sa fiarba putin..si mereu ii faceam in fiecarea zi caci se usuca, daca o faci proaspata cu lamaie e moale moale si o poti amesteca cu atlceva mult mai usor...
    calciul lactic e totusi o pastila...mai contine si alte minuni pe langa calciu.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari