Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita marta's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2009
    Postari in forum
    29
    buna burtici,in luna noiembrie am suferit un avort spontan la 4 saptamani ,acum in aprilie am ramas insarcinata si cand am ajuns in 12 saptamani mi s a spus la eco ca fatul s-a oprit din evolutie la 7 saptamani,deci a stat mort o luna de zile in burta fara sangerari si fara dureri,mi s a dat o capsula cu 4 pastile sa o pun intravaginal sa pot elimina fatul,a fost un chin pentru mine mi s-a rupat apa si au inceput sangerarile foarte abundente,schimbam absorbantul din 5 in 5 minute,o noapte cu chin am avut,fatul a iesit numai 2 cm din vagin si nu l puteam elimina,am sunat la urgente dar mi au spus ca in 4 ore o sa se elimine,am avut o noapte de cosmar stateam cu plancenta intre picioare abia mergeam,off nu va mai spun prin ce am trecut,pana la urma dimineata am ajuns la spital si a scos faorte repede placenta cu bebele,acum am niste dureri de burta ingrozitoare nu stiu daca este normal si va intreb pe voi poate ati trecut prin aceasta experienta care este extrem de dureroasa,oare mai pot avea vreodata copii?mentionez ca am varsta de 21 de ani si nu stiu de la ce se intampla aceste avorturi spontane,nu fumez nu beau sunt sanatoasa si nu am nici o problema de sanatate.Acum daca ati mai trecut prin asa ceva va rog sa mi spuneti daca ati facut analize sa descoperiti cauza si daca ati mai ramas insarcinate,trec prin momente grele si nu-mi vine sa cred ca am trecut atat de tanara prin niste situatii atat de nefericite,nu mi-am imaginat ca tocmai mie o sa i se intample,mama mea a avut si ea 3 avorturi spontane si suntem 5 fete la parinti perfect sanatoase,cand a ramas ea insarcinata a avut primul avort spontan apoi a nascut o pe sora mea cea mare,apoi al doilea si a nascut o pe a doua sora,apoi pe mine,dupa iar un avort spontan si apoi au venit pe lune cele doua surori ale mele,uneori ma gandesc poate este ceva genetic,dar mi a explicat doctorul ca nu are importanta asta,Va rog sa mi raspunde ti si mie va multumesc

Floricica Cu Vechime alina_popa_aly's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    DRAGA MARTA,
    foarte dureros prin ce-ai trecut. Si eu am pierdut o sarcina la 9 sapt, insa nu singura acasa ci cu ajutorul dr. Au fost gemeni. :(( E ceva ce te marcheaza pe viata.
    Acum insa am un baietel minunat, pentru care ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare seara, care peste mai putin de o ora va implini un anisor.
    Deci multa credinta si bafta. majoritatea avorturilor nu au o cauza clara, insa poti avea copii, de asta sa fii sigura. Multa sanatate si bebe cand iti doresti.

Membru inregistrat la
    04.05.2009
    Postari in forum
    29
    La multi ani baietelului tau este foarte scump,sa creasca mare si sanatos si sa va umple casa numai cu bucurii si sa dea bunul Dumnezeu sa va fereasca de toate necazurile,poate Dumnezeu nu va intoarce fata de la mine si intr o zi imi va da si mie bucuria de a tine in brate un ingeras,

Floricica Cu Vechime carmen dragu's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2008
    Postari in forum
    7.069
    Sora mea a avut o astfel de problema. A pierdut trei sarcini una dupa alta. Ajungea cam in 9-10 saptamani si le pierdea. Stiu ca i-a spus ca are uterul retrovers si slab dezvoltat. Intr-un final cand a ramas insarcinata a patra oara a facut tratament pana la 7 luni de sarcina si a stat in pat aproape din momentul cand a aflat pana in ultima luna.

Membru inregistrat la
    04.05.2009
    Postari in forum
    29
    ma doare burta foarte tare sunt un fel de contractii foarte dureroase care vin si pleaca oare este normal sa am aceasta durere?mie frica sa nu am fragmente ramase in uter ca mie frica de mor de chiuretaj...

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    si eu tot 2 sarcini am pierdut la 8 sapt, pe a treia am tinut-o fara probleme... spre deosebire de tine pe mine m-a chiuretat de fiecare data , o ******* de dr care avea interes sa-si ia bani

mergi si fa o eco sa vezi daca totul e ok si un ctrl gineco

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    draga marta,imi pare tare rau ca a trebuit sa treci si tu prin asta! este cumplit...trebuie mers sa-ti faci o eco sa fi sigura ca avortul a fost complet,sa nu cumva sa fi remas ceva pe acolo.contractii e normal sa mai ai. uterul,acum trebuie sa revina la forma initiala,sa se micsoreze si probabil vei mai simti ceva dureri.
    ce te sfatuiesc eu este sa-ti faci analize mai amanuntite.eu de ex am o sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani,si o alata sarcina tot oprita in evolutie in luna 7 de sarcina.problema am descoperit-o abia dupa ce am pierdut fetita,este vorba de trombofilie,probleme de coagulare a sangelui.mergi si fa-ti aceste analize,sa nu cumva sa fie o problema aici,mai ales ca spui ca si mama ta a mai pierdut sarcini...de regula trombofilia este ereditara,dar se dezvolta si in sarcina fara sa fie neaparat ceva genetic.
    pe langa asta fa-ti si analizele de la nivelul colului,micoplasma,ureeaplasma,secretie vaginala(frotiu + cultura),papanicolau... fiindca daca exista vreo problema aici poate duce la avort spontan,ruperea prematura a memranelor.
    nu te opri la explicatiile medicilor,ca in primul trimestru se intampla...cauze sunt,nimic nu se intampla fara o cauza,mai ales ca esti la a 2a sarcina pierduta.

daca,tot ai ajuns la spital cu cea de-a doua sarcina,au dus la laborator bebele si placenta? ar fi fost bine sa duca la patologie si sa analizeze,poate ai fi aflat un raspuns si de acolo...

Membru inregistrat la
    04.05.2009
    Postari in forum
    29
    buna cristina!eu locuiesc in Norvegia si aici regula suna cam asa,este normal sa pierzi primele 3 sarcini pentru ca fatul nu s-a format bine,iar dupa al treilea avort spontan incep investigatiile la mama si la tata pana atunci nimeni nu te baga in seama,nu au luat probe au pus saculetul si pe bebe la gunoi si asta basta,dupa scoaterea placentei afara doctorita mi a facut un eco si mi a scpus ca nu a mai ramas nimic in interior,dar am niste dureri ingrozitoare care ma lasa cate un minut apoi iarasi apar si simt ca ma taie cineva pe viu in parti,am abia marti programare la medic,imi este tare frica sa nu apara infectia sau alte complicatii mai grave,voi venii la anul in Romania special pentru analizele astea pentru ca nu vreau sa se mai intample si a3a oara pentru ca este extrem de dureros,in schikm cu cuagularea sangelui asta este o problema cand se formeaza copilul?mie mi se mai cuaculeaza in timplul mestruatiei adica am cheaguri de sange destul de marisoare poate fi si asta o problema cred,medicii de aici nu au experenata medicilor din Romania,nu pot avea medicul meu presonal care sa-mi vegheze sarcina ci numai medic de familie care el imi da trmiteri la spital pentru ecografii,in schimb daca ai vreo problema te vezi cu moasa care ea te incurajeaza iti vorbeste frumos,iti asculta inima bebelui cu doplerul si nimic mai mult,iar in momentul in care imi sun doctorita din Romania imi vorbeste foarte sictirit si se da a fi foarte ocupata,probabil nu este multumita de suma de bani care i se pune in buzunar si de asta,in shmib aici nu se dau deloc bani sau plocoane dar nu sunt medici de elita,al meu intrebase de celule stem si raspunsul a fost ca nu au auzit de acestea sa fie de ajutor cu ceva,acum pentru dureri iau un o pastila foarte puternica ca si cum ar fi un drog dar de la una am trecut la doua pentru ca durerea era prea mare si ma simt tare ametita din cauza lor,multumesc ca mi ai raspuns si nu voi mai lasa sa se mai intample inca odata si voi luam masuri in cazul analizelor,

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    draga Marta,si aici ,teoretic,cam tot asa sta treaba,3 sarcini pierdute si apoi incep investigatiile astea amanuntite.mie doctora mi-a zis ca nu are rost sa mai astept...crede-ma ca daca nu gaseam "buba" nu as mai fi avut curaj in veci sa mai incerc vreodata sa raman gravida.trauma este f mare. nu stiu de ce in Norvegia nu se duce fatul si placenta la laborator cand ar fi fost util la aflarea unei posibile cauze.
    analizele aste de coagulare a sangelui sunt mai complexe si trebuie mers la hematolog.mie de exemplu imi faceau coagulograma cand eram gravi dar analiza era ok,nu arata probleme de aceea trebuie investigat mai in amamnunt,iar la hematolog este posibil sa afli un raspuns.
    Si,da...este o problema daca sangele este de vina si se coaguleaza repede,fiindca nu ajunge cum trebuie la bebe sa-i ofere tot ce-i trebuie pt a se putea dezvolta si se opreste in evolutie.

E bine,totusi ca ti-au facut eco si nu au ramas resturi placentare...
    Pentru dureri incearca aniinflamatoare sau supozitoare care au efect mai mare.
    Mie,dupa prima sarcina,oprita in evolutie,mi s-a facut chiuretaj prin aspiratie.Am luat 1 sapt antibiotic sa nu fac vreo infectie si supozitoare cu diclofenac.

Multa sanatate iti doresc si recuperare grabnica!Ai grija de tine!

Floricica Nou Venita odette's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.10.2007
    Postari in forum
    10
    Buna, Marta, si eu am avut doua avorturi spontane si tot asa mi s-a spus, anomalii cromozomiale, chiar si la al doilea, dupa analizarea embrionului. Insa pana la urma am descoperit cauza, sotul meu are asteno teratozoospermie severa, adica mai multi spermatozoizi anormali decat normali, si acestia dau nastere unor embrioni anormali. Din pacate aceasta analiza am facut-o din proprie initiativa si dupa pierderea a doua sarcini. Medicii nu prea si-au dat interesul.
    Este foarte dureros, dar nu putem face nimic sa schimbam situatia, nu avem decat sa acceptam ceea ce ni se da.
    Bafta si multa sanatate.

Floricica Nou Venita enally's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2009
    Postari in forum
    14
    Dragi mamici...va recomand din suflet tuturor, fie ca ati trecut prin experienta pierderii sau renuntarii la o sarcina, fie ca nu.. sa cititi cartea "Ridicarea casatoriei la inaltimea de Taina" a Parintelui Arsenie Boca... poate nu e tarziu sa gasiti unele raspunsuri la intrebarile voastre acolo..si sa va dati seama ce aveti de facut mai departe.. dar pt a gasi intradevar raspunsurile cautate, va trebui sa cititi un pic printre randuri.. Mi-ar placea ca toate care vedeti acest mesaj, sa nu il treceti cu vederea.. poate o sa va ajute cartea aceea mai mult decat va inchipuiti, si chiar e o carte ce ar trebui citita mai ales de toate tinerele inca de dinainte sa ajunga sa se casatoreasca.. asa, incet incet am ajunge sa traim intr-o lume cu mult mai putine probleme..boli..neintelegeri..neimpliniri..
    Am vazut pe acest forum oameni care indeamna oameni sa isi deschida sufletul...acum asta vreau sa va indemn eu pe voi, sa va deschideti sufletul doar o data...dar mai ales mintea.. incercati..:)
    Doar un mesaj, cum ca cuiva i-am starnit interesul si are intentia sa citeasca acea carte pe viitor...si ma declar multumita:)
    Numai bine va doresc si muuuuulta sanatate!.. sa ajute Dumnezeu ca suferinta fetelor care ati trecut prin pierderea de sarcina sa se opreasca aici si sa va dea bucurie sa uitati ca ati trecut vreodata prin asta.. Doamne, ajuta!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari