Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

Ritualul baitei

Pina sa nasc mi-am facut un milion de ganduri. Cum va decurge prima baita era unul dintre ele. Nu mi-a fost teama si chiar mi-am dorit sa il spal eu pt prima oara ca sa am asa o amintire.

Dar ,atunci cand a sosit momentul,mi s-au cam taiat picioarele si iata cum am ajuns ca prima baita a lui Robert sa i-o faca bunicul.

Eu il spalam doar pe par,in rest bunicul. Asta doar vreo 2 saptamani. Pe deasupra ,mai era si buricul care i-a cazut la 10 zile lui fi-miu.

Dupa ce termina socru-miu cu spalatul,treceam eu la aparate. Si anume la uns cu ulei caci era mai usor , la sters urechiutele,capsorul . Partea grea era la imbracat ca plingea de parca il taiam.

Vai,imi amintesc cu groaza cand trebuia sa-l infas(asta doar vreo 2 saptamani). Caci nu am reusit niciodata s-o fac cum trebuie.Noroc cu sotul ca parca el era mai priceput....

La voi cum a fost? Cine si cum ati spalat bebelusii?

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Nici eu nu am avut curaj...prima baitza i a facut o mami,iar zilele urmatoare sotul meu ii tinea capul si mama soacra o spala,iar eu o ungeam si o imbracam.Pe la 3luni asa am inceput sa o spal eu iar mama soacra sa o tina :).Antonia a fost si foarte mica si aveai impresia ca se rupe,a avut 2kg 400 la nastere.Tin minte ca atunci cand am ajuns acasa cu ea am desfasat o si ne am inchinat cand am vazut cat de mica poate fi,ziceai ca e o cartita.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    ma gandesc cat de norocoase sunteti ca ati avut pe cineva langa voi sa va ajute si sa va sprijine. eu am fost singura, asa ca nu m-am gandit de 2 ori si nici timp sa imi fie frica nu am avut, am invatat din mers si am facut totul instinctiv... zic eu ca mi-a iesit bine. am avut norocul ca in maternitate asistentele au fost super dragute si mi-au aratat tot ce trebuie sa fac. desi inca e mica, mi-e dor de momentele acelea... fiecare clipa langa ea a fost si este o minune...

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu prima baie propriu-zisa i-am facut-o Irinei abia cand avea vreo 2 saptamani, dupa ce a cazut si s-a uscat de tot buricul. Pana atunci o stergeam cu un prosopel umed. Cand am inceput sa ii facem baita i-am cumparat dispozitiv special, ca sa nu fie nevoie sa o tina cineva... cred ca avem vreo 4 astfel de dispozitive in casa, fiecare adaptat varstei.
    In momentul asta Irini e in cada, isi face singura baie stand intr-un scaunel cu ventuze care este lipit de cada noastra. Sta acolo si se balaceste pana cand se raceste apa...

Eu una nu am acceptat cu buna stiinta ajutorul nimanui. Am vrut sa fac totul singura, pentru a ma "cali". Asa am capatat incredere in mine si am stiut ca ma pot descurca singura cu Irini in orice situatie.
    Daca bunicile au vrut ele sa ii faca baie fetei, le-am lasat doar pentru a le lasa pe ele sa se simta bine... :)

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    si pe mine ma ajutat mama mea , chiar dak as fii vrut nu as fii putut, am nascut prin cezariana si inca ma durea operatia, asa ca la prima baita am asistat doar cu prezentza, cu privitul. Mami si sotul a ajutat-o putin , mai mult de drag. si urmatoarele bai tot ea i le-a facut pana m am simtit eu bine incat sa ma pot apleca . Eleni plangea muult la baie, nu vroia deloc.. :( dupa cateva luni sa obijnuit si numai plangea.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    ce amintiri frumoase.si eu imi aduc aminte ca pana la 18 zile,cand ia cazut buricul am sterso cu servetele,apoi a spalato mama cred ca vreo 5-6zile,apoi eu cu sotul,de nevoie ca numai avea cine sa ne ajute.a fost groaznica prima baita,eu credeam ca sotul tine fata,el credea ca io o tin,si uite asa am scapat copilul in apa,noroc ca era apa putina,dar urata amintire,apoi mam suparat si iam facut singurik,nu o spalam eu prea bine dar sotul ma asista si imi dadea ce imi trebuie la mana.acum baita e o placere pentru amandoua.au ramas totusi niste amintiri de care inka ma cutremur pt ca puteam in seara aia sa omoram copilul,doamne fereste.din greseli invatam.

Floricica Avansata adnana_giulia_yannis's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.03.2011
    Postari in forum
    1.957
    la noi prima baita i-a facut-o matusa mea cu sora mea.eu eram emotionata si tremuram toata.dar deja la a doua baita eram singura,fara sora fara matusa,sotul ii facea poze,m-am descurcat f bine singura si nu am mai avut nevoie de ajutor.am avut noroc ca ii placea la baita nu plangea deloc.fff frumoase amintiri,,,,,acum trebuie sa ma pregatesc pt bebe 2 :))

mada_lyna
    Guest
    of,parca a trecut o groaza de timp. si parca mi-e dor de zilele alea. acum,toata lumea ma intreaba pe cand bebe 2. sincer,la cat mi-a fost de greu cu Robi,nu mai vreau inca unul. in adancul inimii ,mi-as fi dorit si o fetita. dar mi-a fost tare greu cu Robi ca sotul meu lucreaza mai mult de noapte si ziua e la servici pina pe la prinz,apoi doarme pina dupa-amiaza si ajutor n-am avut prea mult. cu 2 cred ca ar fi dezastru,mai ales ca eu sunt si o fire activa si copiii te cam tin pe loc,trebuie sa faci dupa ei,nu ei dupa tine. insa ,ii admir pe cei care au mai mult curaj ca mine.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    ce amintiri frumoase mi-ati starnit citindu-va!!! mie mi-a zis din spital sa-i fac baitza chiar din ziua respectiva cu toate ca nu era nici un semn sa-i cada buricul. era asa de mica incat mie si sotului ne venea sa plangem doar privind-o. am nascut-o cu 2.5 kg. buricul i-a cazut tarziu, ne si faceam probleme dar pediatra ne-a linistit spunandu-ne ca a avut retard de crestere intrauterina si o sa-i cada mai tarziu, si a avut dreptate. noi ziceam ca e uratzica noastra, dar cand ma uit la pozele din urma......era urata rau.....la prima baie m-a ajutat mama. a plans aproape o saptamana la baie, dupa aia chiar ii placea. mi-e asa de dor de clipele alea de cand era mica cu toate ca atunci deabia asteptam sa creasca!!!

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    da, frumos subiect..
    si mie mi-a fost frica la inceput cind am venit acasa sa-i fac baita, dar am avut un oarecare noroc ca lucrez in domeniu sanitar si am mai vazut cum se facea baie la copii, dar...vorba aia ..cind e al tau...si am mai avut noroc ca ne-a cazut buricul inca cind eram in spital, pe la 8 zile..noi am stat mai mult in spital ca eram mici, avema doar 2,5 kg si am avut si putin icter..asa ca numai bine am avut timp sa ma mai obisnuiesc cu el..
    de altfel , la pima baita a fost mama mea , m-a ajutat doar, ca tot eu l-am spalat si l-am impachetat, ea si sotul doar m-au asistat si m-au mai ajutat ca eram cu cezariana..(la ridicat...)
    si Andrei al meu a fost si este un copil taare cuminte la baita, ar sta numai in apa...
    sint momente grele ptr inceput daca nu ai un pic de ajutor si nici nu stii ce sa faci , dar...sint de neuitat...

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Si Darius al nostru a primit prima baita dupa ce i-a cazut buricul. Atunci sora nasei, in numele ei, i-a fcaut baita, impreuna cu maica-mea. Erau o multime de oameni pe langa bietul sufletel si l-au agitata sa de tare ca abia a adormit in noaptea aia. Acum ii facem eu si tati baie. Tati il tine, eu il sapunesc, clatesc si sterg, apoi tati il da cu ulei de ii merg fulgii.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari