Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee La ce varsta cresc dintii copilului?

Dintii de lapte apar in general in jurul varstei de 8 luni insa pot sa apara si mai devreme sau mai tarziu, si sunt si cazuri in care copiii se nasc cu dintisori. Dantura copiilor este compusa din 20 de dinti iar acestia incep sa se formeze inca din viata intrauterina.

Ordinea aparitiei dintisorilor, in general este urmatoarea:
    - incisivii mediani inferiori, in jurul varstei de 5-8luni
    - incisivii mediani superiori, in jurul varstei de 8-10 luni
    - incisivii laterali, 2 perechi, la 10-12 luni
    - premolari, in jurul varstei de un an
    - molari, in jurul varstei de 2 ani
    - completarea dentitiei, in jurul varstei de 3 ani

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    :) cred ca dintii isi fac aparitia cand vor ei:))
    fetitei mele i-au iesit incisivii mediani inferiori cam pe la 5 luni jumate.. cu o diferenta intre ei de aproximativ o saptamana....... alte mamici spuneau ca nici la 8 luni nu erau iesiti...
    acum avem 7 dintisori:)4 sus si 3 jos.. nr. 8 trebiuie sa apara in curand..........

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    si daca ies toti mai devreme este o problema?noi la un an si 4 luni avem si 4 maselute 2jos si 2 sus ...sincer ma ingrijorez dar sigur nu am ce-i face .primul i-a iesit la 5 luni si dupa aceeia i-au iesit mai multi deodata.oare de ce i-au iesit asa devreme????

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    nu cred ca e problema ca au iesit mai repede./.."vecinele.. soacrele si matursile":)).. supun ca daca ies asa repede se cariaza mai repede...dar nu cred ...sincer.. la iulia mea primii aproape nici nu mi-am dat seama cum au iesit.. dar pe masura ce erau mai multi parca mai urat face...

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Citat Postat de nicodimionelia Vezi mesajul
    si daca ies toti mai devreme este o problema?noi la un an si 4 luni avem si 4 maselute 2jos si 2 sus ...sincer ma ingrijorez dar sigur nu am ce-i face .primul i-a iesit la 5 luni si dupa aceeia i-au iesit mai multi deodata.oare de ce i-au iesit asa devreme????
    Lui Victor la un an si patru luni ii iesisera si toti caninii, pe langa toti dintii si 4 masele.
    Nu cred ca e vreo problema ca ies mai devreme, nu cred ca se vor caria mai repede. Depinde de cum ii ingrijim, de igiena si de mostenirea genetica.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    La fetita mea aparitia dintilor a inceput cam asa...
    Incisivi mediani inferiori 11-13 luni
    incisivi superiori la 13-15 luni
    incisivi laterali la 15-17 luni

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    La noi ieri a iesit primul dintisor, deci la 6-7 luni

Floricica Nou Venita dindi's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    16
    noi avem doar 4 luni desi bag mànutele in gurà de 2 sàptàmàni jumate sà fie oare vreun semn cà apar??????????

Floricica Nou Venita boda's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.08.2009
    Postari in forum
    35

dintisorii la pitici

Citat Postat de dindi Vezi mesajul
    noi avem doar 4 luni desi bag mànutele in gurà de 2 sàptàmàni jumate sà fie oare vreun semn cà apar??????????
    buna ..........fetita mea are 5 luni si joe se vad doi dintisori agitata tot timpul nu mananca mai nimic febra inca nu a facut .................e posibil sa ai iasa dintisorii si la ingerasul tau

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari