Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986

Cum calmam starile de agitatie din timpul eruptiilor dentare?

Buna dragi mamici. Baietelul meu are acum 1 an si 10 luni inca de la aparitia primilor dintisori ne-am confruntat cu probleme, strai de agitatie, plans noaptea , trezit de 6-7 ori , la maselute si canini sa schimbat radical problema dureri si mai insuportabile, plangea pana vomita , noaptea era agitat si maraia in somn, lipsa poftei de mancare si o stare de nervi de nu va spun , cand i-au iesit canii , i-au iesit si toti patru o data se dadea cu capul de covor , se juca radea si o data il apuca, i-au iesit si patru maselute si aceeasi problema, acum suntem la ultimele patru dar parca deja ma extenuat, dr ne-a recomandat geluri gingivale care la noi nu prea au efect si Ibalgin de care nu pot abuza la infinit ma gandeam ca ceva ceai sau sirop pe baza de plante voi stiti ceva de genul? Ma gandeam sa ii dau ceai de tei, poate il mai calmeaza putin , dar am auzit ca nu se da la baietei asa este? ma gandesc ca totusi este ceai. Cand nu il dor dintisorii este un copil tare cumine, nu avem probleme, dar cand se pune problema de dinti........ma omoara starile de nervi
    Modificata de alinaflory; 23.07.2013 la 09:23:41.

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Draga Alina, si eu "experimentez" aceleasi probleme...sincer, nu cred ca exista o solutie salvatoare.De Ibalgin sau Panadol nu poti abuza...Medicul mi-a spus sa-i dau maxim 5 zile la rand, si atat. Cat despre jucarii gingivale, domnisoara mea nu le accepta, iar Calgel-ul are efect 5 minute!

sadia
    Guest
    Eiiii fetelor e chestiune de timp....e o perioada trecatoare,un piculet de rabdare daca mai aveti.Nu trece cu minunelea alea de geluri sau mai stiu eu ce......

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Eu ii dadeam sa rontaie cate ceva de exemplu morcovi sau mar/ pere fructe mai tari, mai foloseam seara calgel si ii mai puneam noaptea cat sa ii amorteasca, da ce e drept fiicamea a fost destul de linistita doar cu caninii a fost mai greu, dar pana la un an a avut toti dintisorii iesiti.

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Il luam in brate. Stiu ca nu prea este indicat, dar doar atunci se linistea. Adica nu plangea, caci isi freca frenetic gingiile. Ma puneam pe scaun si stateam cu el in brate. Inele de dentitie si alte trucuri nu au folosit.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari