Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182

CONCURS: Ce fel de scutece prefera pielea bebelusului tau?

Mamici in lumea scutecelor! Partea a treia!

Am aflat optiunile voastre in ceea ce priveste tipurile de scutece care nu irita si cat de importanta este flexibilitatea scutecului pentru bebelusul vostru.

Intrebarea celui de-al treilea concurs Pufies este: Ce fel de scutece prefera pielea bebelusului tau?

Povestiti-ne cum alegeti scutecele pentru bebe, in functie de ce considerente si puteti castiga 2 pachete Pufies Jumbo Pack.

Perioada de participare: 9 - 22 mai 2011

Premii:
    2 premii a cate 2 pachete Pufies Jumbo Pack
    1 castigator va fi desemnat luni 16 mai 2011, iar cel de-al doilea luni 23 mai 2011.

Succes!

Regulament

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    David are 3 luni jumatate, dar are bulanase destul de groase, asa ca nu poate folosi orice fel de scutece deoarece, imediat i se fac dungute, asa ca mami lui are grija sa aleaga pt el acele scutece care nu au "volanase" ft tari. Apoi un alt criteriu este acela de a fi oarecum subtiri pt a-i permite "sa alerge" (asa cum ne place noua sa spunem)in voie, sa nu fie ft groase intre picioruse, sa nu ii irite pielea si sa aiba benzile ft elastice!

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    Fetita mea este activa si are nevoie de scutece flexibile care sa ii dea libertate de miscare.Eu i le aleg mereu cu un numar mai mare pentru ca cele adaptate varstei si greutatii ei o strang la picioruse si la burtica(e putin grasuta).Diferenta nu este foarte mare si i se fixeaza mult mai bine.Totodata,aleg scutece cu un grad de absorbtie foarte mare deoarece o perioada am folosit unele scutece care nu absorbeau urina asa bine,aceasta se prelingea si se uda tot timpul la spate,pe body.Ma mai uit sa nu fie foarte groase ca sa nu o incomodeze dar nici foarte subtiri pentru ca altfel nu absorb destul.
    Modificata de danutzasibiu; 09.05.2011 la 17:48:59.

Floricica Novice veyrona's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2010
    Postari in forum
    342
    bebelusa mea are 11 luni si pentru k este un copil energic scutecele trebuie sa fie flexibile pentru a se putea misca in voie si a se juca,sa fie potrivit pentru pielea sensibila ,sa nu o stranga deci trebuie sa fie ideale pentru greutatea bebelusului,sa nu il roada intre picioare pentru k bebelusa mea e cam grasunica,sa aiba putere mare de absortie!

Floricica Nou Venita denysse's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.05.2009
    Postari in forum
    20
    bebelusul meu prefera scutecele elastice si pe cele care absorb lichidul foarte bine si ii pastreaza funduletul uscat, cele care ii dau libertate de miscare si in care se simte bine.

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    alegerea scutecelor pentru alexia a fost o adevarata aventura. la gabriel folosisem mereu pampers si fireste ca si acum am ales tot asta, insa am vrut sa incerc varianta "premium care", mare greseala...cand am venit cu ea din spital era iritata iar plasa aceea de pe scutece ii lasau urme pe piele.
    am luat apoi pampers obisnuit, degeaba....am incercat mai multe baxuri, intre timp o dadeam cu tot felul de creme si se atenua insa dupa un scaun era rosie si plina de bubite din nou. dermatologul mi-a recomandat sa schimb pe rand scutecele, cremele, ba chiar si sapunul...
    am incercat alte feluri de scutece apoi...happy, marca carrefour, intr-un final am luat marca real..au fost o revelatie, in sfarsit nu se mai irita ( continuam sa o schimb de 7-8 ori pe zi). dupa cateva baxuri insa scutecele au disparut...:(((am revenit la pampers si au reaparut problemele. acum folosim gama baby love, absorb bine, sunt flexibile si e bine..insa mereu trebuie sa am grija sa o schimb des. recunosc ca nu ma asteptam..la cel mare nu am intampinat nici o problema de genul asta.

Floricica Nou Venita mona75's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2010
    Postari in forum
    6
    Fetita mea prefera scutecele flexibile pt ca avea multa energie.Acum cand nu mai am mult pana voi naste,voi cumpara scutece care sa absoarba bine lichidul si sa lase pielea bebelusului uscata pt a nu avea probleme cu iritatiile.

Floricica Nou Venita anamaria_84's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.05.2011
    Postari in forum
    1
    Fetia mea are 7 luni si am ales inca de la inceput scutece care sa absoarba foate bine pentr a-i da pielii ei delicate senzatia de uscat. Totodata inca un lucru de care am tinut cont a fost faptul ca scutecul sa aiba banda elastica intradevar elastica nu doar reclama la ea si in rest cand prinzi scutecul ea sa se franjureze astfel incat copilul sa se poata misca in voie si dupa ce mananca si cand burtica ii revine la bimensiuni mai mici dupa 2 ore de cand a mancat, si inca un motiv pentru care am ales scutecele Pufies fata de celalta firma mare de pe piata este faptul ca celelalte imi dau senzatia de ud in permanenta si au un maperial prea aspru pentru pielea ei fina.

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    scutecul perfect pentru buburuza mea , trebuie sa absoarba suficient de bine si sa lase pielea uscata , sa aiba elasticitate intre picioruse pentru o miscare perfecta asa cum sunt cele de la pufies

Floricica Nou Venita ancaelenalungu's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.05.2007
    Postari in forum
    107
    sa absoarba bine, sa fie flexibile(bebe are 1 an si jumatate si e foarte activ), sa aiba pret rezonabil

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Pe ntru alexa fiindca e activa scutecul trebuie sa fie flexibil ca domnisoara are muuulta energie sa absoarba bine si sa nu o irite iar banda adeziva sa nu se dezlipeasca usor mai alex ca o schimb des :) inainte foloseam si de la pampers dar ma-u dezamagit asa ca folosesc puffies si sunt foarte multumita de ele si din cand in cand si happy si alea sunt bunicele

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari