Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    buna fetelor,

Matei a implinit vineri 1 anisor si sambata i-am organizat o mica petrecere la un loc de joaca pentru copii (aveti imagini cu locatia la www.kidsdream.ro)... am ales sa facem acolo pentru ca noi stam intr-o garsoniera (deci spatiu total insuficient, chiar daca veneau doar cei apropiati), la un restaurant mi s-a parut aiurea sa fac pentru ca veneau si cativa copilasi de varsta lui Matei... acolo am avut meniuri pentru adulti si meniuri pentru copii, bauturi racoritoare, cafea, bere, coifuri, tort, muzica pentru bebei... vreau sa va spun ca bebeii au fost super incantati - nu mai ieseau din bazinul cu bile colorate, sareau pe saltelele gonflabile, in timpul asta adultii stateau la masa...
    in ceea ce priveste tortul, am ales sa fie cu imagine din desene (Tweety) si a avut de toate (frisca, ciocolata, crema de ness) - chiar a fost foarte bun... va pun o poza mai jos

Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    tot acolo nasii i-au luat motul si i-am pus pe o tavita mai multe obiecte (pix, carte, iconita, chei de masina, surubelnita, parfum, bani, inel din aur si o seringa) - Mateias a ales banii... cineva zicea sa pun si tigari si un pahar de bautura, dar nu am vrut... cam asa a fost la noi...

Floricica Avansata alinutzab's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.04.2007
    Postari in forum
    2.042
    multumim simona!

cum l-ai imbracat pe Matei?
    frumos si tortul,pacat ca eu aici nu gasesc sa-l fac cu imagine:((((((( cam ce gramaj a avut si la cate persoane a ajuns?

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    eu nush despre ce turta vb voi. la noi motul se ia in jurul varstei de un an. nu conteaza dak e dupa cateva zile. se aprinde lumanarea de la botez. pe cate 2 banuti se pune ceara de la aceasta lumanare, se prinde o suvita de par intre banuti si se taie. una din crestet, una din ceafa, una din stanga si una din dreapta, urmand semnul crucii. dupa toate acestea se pun diferite obiecte pe o tava si i se ofera copilului sa aleaga. se iau in considerare primele 3 obiecte alese.
    se pun bani, bijuterii, chei de masina, apartament, carti, stilouri, diverse unelte (chipurile pt a sti ce meserie o sa-si aleaga)etc
    poate o mai fi ceva dar nu mai stiu. o sa mai intreb
    si dak tot veni vb eu am ales foarfecele... sunt invatatoare, cumva se leaga ca facem tot felul de decupaje cu elevii de cls 1 in special :))

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    acum am cautat pe forum si am gasit in cadrul sectiunii obiceiuri si traditii un topic despre taierea motului
    n-am avut rabdare sa citesc dar sunt ceva postari acolo

Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    nu l-am imbracat pe Matei prea elegant in primul rand pentru ca vroiam sa se simta confortabil si sa se joace pe acolo, in al doilea rand pentru ca era o caldura teribila (38 de grade)... l-am imbracat cu pantaloni scurti si un tricou, dar acolo i-am dat un maieu pentru ca deja transpirase cand am ajuns...

tortul a avut 2 kg, noi am vrut sa fie mai mare... ce a ramas din tort am portionat si am dat invitatilor sa ia acasa... dar un tort de 1 kg ajunge pentru vreo 10-12 persoane (depinde si cum il tai)...

Membru inregistrat la
    26.04.2007
    Postari in forum
    2.042
    si tortul,de cate kg il fac? pt vreo 20 pers??

Membru inregistrat la
    26.04.2007
    Postari in forum
    2.042
    aha,acum am vazut postarea ta,Simona.mersi mult de raspuns.
    nici eu nu prea vreau sa-l imbrac prea elegant,dar sa fie mai special totusi.poate gasesc ceva interesant,ma duc mai pe seara sa caut.

Floricica Avansata dana maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2008
    Postari in forum
    1.830
    Fetelor p[emine m-ati lasat in ceata totala a la noi nu se taie motul si nu se rupe turta asa ca...

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Salutari fetelor!
    Noi am trecut o data printr-o prima aniversare...cu Ioan..
    Am facut totul acasa, adica la soacra-mea ca era mai mult spatiu. Tortul l-am facut de casa( de fapt am facut 2 la fel, dar cel mai frumos ornat l-am adus la "suflat" si pozat, iar cand am impartit am pus din amandoua).
    Pe Ioan l-am imbracat intr-un costumas, bluzita si pantalonas, ca era februarie...
    Pe tava se pun obiecte care reprezinta meserii, de obicei. La noi au fost: un stetoscop, chei de masina, pensula de pictor, carte, cruce,foarfeca,stilou, mouse, bani, aur..
    Sora mea l-a tinut in brate pe pui,ca mami facea poze, iar nasa ii trecea tava pe la nas...Chestia s-a repetat de 3 ori...
    La suflatul in tort a fost tare dulce...pentru ca nu stia sa sufle...dar s-a infipt cu amanoua mainile in frisca si le-a dus la gurita...

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Nu am vrut sa fie multi invitati, dar tot s-au strans vreo 20...[invazie]

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari