Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime dadiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2008
    Postari in forum
    8.441
    eu stiu ca nu e bine sa le punem ochelari de soare atat de mici, ii luase monica columbeanu fiica-sii si un doctor spunea ca trebuie sa-i lasam fara ca sa se obusnuiasca ochiul cu lumina puternica, asta asa mai babeste :)

mother
    Guest
    ce fel de doc era ala? i-a zis ei? sau comenta subiectul... e curios ca la oameni mari recomanda ochelarii cu protectie uv... dar e un semn de intrebare... sa mai caut sa vad ce gasesc :)

Membru inregistrat la
    03.04.2008
    Postari in forum
    8.441
    oftalmolog.

cred ca merg pe principiul ca ochiul este inca in formare si e bine sa vada de toate :) ca apoi daca nu are ochelari de soare va avea dureri de ochi de la lumina prea puternica.

Floricica Avansata ralu55's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2009
    Postari in forum
    2.375
    si eu am fost sa ii iau ochelari pt ca se stramba rau de la soare...eu am fotofobie si nu pot iesi din casa cand e lumina puternica fara ochelari(iarna de la zapada)...doctorita de la optinova mi-a recomandat sa nu ii iau inca ca altfel ajunge ca mine

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    daca tot vorbeati de mancarea bebelusilor - Carina la 17:30 mananca piureul de fructe cu 2 masuri de biscuite Nestle din : 1 mar + 1 para + 2 prune sau 1 piersica sau 2 kiwi fara samburi... e tare mancacioasa... cred ca in total sunt 300 gr, eu mananc un mar si trebuie sa ma opresc :))

iar la pranzul de la 13 mananca piure de legume cu carnita, aprox 250 gr si 100 ml budinca de la Nestle

si cu toate astea, am cantarit-o ieri la vaccin si avea numai 9.850 gr ... umbla de ceva timp singurica si e rapida ca o furnicuta

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    pe olita am pus-o doar la 11 luni cand se descurca singurica in picioare si cred ca mi-a mai facut de vreo 4 ori in pampers, cand nu eram acasa sa o pun... nu am fortat-o niciodata sa stea pe olita si la inceput daca a plans ca nu i-a placut, am si ridicat-o sus...

de cateva zile daca sunt langa ea, imi spune îîîî si stiu sa aduc olita, iar dupa ce face kk spune babo, si stiu ca e gata :)) ... e tare figura

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    ochelari de soare si eu i-am luat si o zi ii accepta si 2 nu, asa ca am achizitionat si sepcute pentru soare...

banuiesc ca daca s-au fabricat ochelari de soare pt copilasi de 1 an, cineva a facut ceva studii sa vada daca afecteaza sau nu vederea copilului... personal consider ca privitul la TV pentru bebelusi e mai daunator :(

aici majoritatea copilasilor au ochelari de soare inca de la 6-7 luni...

Floricica Avansata ralu55's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2009
    Postari in forum
    2.375
    eu zic ca multe prosti se fac pt copii si cu toate aste multe nu sunt recomandate(ex. premergatorul)...medicul care mi-a recomandat sa nu-i cumpar nu avea nici un interes sa ma faca sa ma razgandesc, ba din contra putea sa ma faca sa-i cumpar pe cei mai scumpi din magazin, oricum acolo nu au ochelari sub 300 lei... eu am luat de buna cea ce a zis dr. si nu am mai cercetat, chiar m-a impresionat ca nu urmareste doar sa faca vanzare, s-ar sa nu fi fost bine informata doctorita aia, sau poate era suparata pe seful ei :))

Membru inregistrat la
    03.04.2008
    Postari in forum
    8.441
    iar pe ochelari nu cred ca scrie pt 0-2 ani de expl.

rodhos
    Guest
    buna!
    Fetelor in privinta ochelarilor ptr copii eu am fost sfatuita sa nu le pun inca!
    Mijlociul meu este purtator de ochelari permanent si am vrut sa-i fac lentilele fotocromatice cu diferite grade de inchidere si desi cei de la optica ar fi facut o vanzare buna m-au sfatuit sa nu-i fac inca ptr ca poate sa-i dauneze, ochiul nefiind matur.....ziceau ca undeva pe la 16 ani ,dar si atunci cu aviz de la oftalmolog!Astea au fost recomandarile facute de trei medici diferiti la fiecare schimbare de lentile!!

Floricica Nou Venita simonapop's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2009
    Postari in forum
    237
    si eu i-am luat ochelari de soare dar am auzit la tv un medic la o emisiune despre copii la b1tv ca nu trebuie dati ochelari de soare la bebelusi asa ca nu i-am dat inca mai astept si eu pareri...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari