Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anne_marye's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    63
    fetita mea de 2 luni jumatate prefera degetul decat suzeta. am incercat sa o pacalesc, sa o inmoi in lapte in miere sa io pun in gurita in timp ce ia doarme dar nici o sansa,prefera degetul si numai asa o ia somnul,am auzit de la alte mamici ca asa tin majoritatea copilor la varsta de 2 -3 luni si ca dupa, ei singuri se dezobisnuiesc .voi ce stiti fetelor este adevarat? aaaaaaaaaa si apropo nici biberonul nu l vrea! va pup.

Floricica Avansata monica82's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2009
    Postari in forum
    2.146
    Am citit ca suptul degetului este normal la sugari si la copiii mici,este un instinct natural de a suge degetul si apare la copii in primele luni de viata si se manifesta inca din perioada intrauterina.Cam 70-90% din copii sug degetul si majoritatea vor renunta la acest obicei intre 3 si 6 ani. In cele din urma, suptul degetului poate deveni un obicei la care apeleaza copiii mici pentru a se calma atunci cand le este foame, frica, somn, cand sunt agitati sau plictisiti.

Si eu intampin aceeasi problema cu fetita mea si chiar am observat ca isi suge degetul atunci cand ii este foame,ii este somn sau s-a plictisit...cand o vad incerc sa ii scot degetul incet din gurita si ii atrag atentia asupra unei jucarii,ziar,ce am la indemana..

Floricica Nou Venita anne_marye's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    63
    multumesc pt informatie monica ,mai linistit ,am crezut ca numai a mea are obiceiul asta,dar acum ca am aflat ca trece de la sine e in regula .te pup.

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Stai linistita anne-marye, e ok, si Matilda in primele 2-3 lunite si-a supt degetelul si a refuzat suzeta, acum nu mai suge nici degetel, nu are nici suzeta, sunt mai gustoase jucariile, coltul de la paturica etc :) Se rezolva cu timpul...
    Doar sa nu ii mai pui miere pe suzeta ca nu are voie pana dupa un anisor sa pape miere, dupa unii chiar dupa 2 anisori...

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    as vrea si eu sa isi suga degetelul dar a luat suzeta si acum la 1 an jumate e innebunit dupa ea.......nu sta fara ea nici in casa ,afara,somn,la masa....nu mai stiu ce sa-i fac.
    cred ca mi-ar fii fost mai usor sa isi fii supt degetelul decat suzeta(fierbe-o continuu,o arunca ca sa joaca cu ea,cine stie pe unde o mai arunca???eu in 10 zile i-am luat 20 de suzete ca le arunca pe geam sau in wc)

lilianavioleta
    Guest
    fetita mea la 3 luni nu ia suzeta dar din primele zile de viata isi baga toata manita in gura sau 2 degetele pentru putin timp ca o vedeam si imi dateam seama ca vrea papa si ii faceam pofta.

Floricica Nou Venita zapacita's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2008
    Postari in forum
    62
    gaza mea daca nu are suzeta in gurita baga tot pumnul in gurita sau cate 2-3 degetele si gangureste de mama focului, dar daca incerc sa-i dau suzeta, renunta la pumn, insa uneori nu are chef de suzeta si mai baga cate un degetel - doua in gurita, cred ca au gust mai bun :))

Floricica Nou Venita evilangel's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2009
    Postari in forum
    2
    Sa nu iti doresti sa isi suga degetelul...eu am 26 de ani si inca am probleme la degetul pe care mi l-a dat fortat bunica mea. Este si putin aplatizat, plus k in permanenta se infecteaza fara o cauza anume.
    Eu ma bucur k bebita mea a vrut suzeta desi incearca si ea degetelul...dar imediat cum o vad i-l skimb cu suzy si sta cuminte. Si ea are momente in care baga tot pumnutul in gurita si e comica foc...dar degetelul nu o las pt k vb aceea..."tot patitu-i priceput".

Floricica Nou Venita cristi_4's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1
    bebele meu prefera degetele

Floricica Debutanta andelove's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.03.2010
    Postari in forum
    703
    Lilypie First Birthday tickers
    Baietelul meu tot ce prinde baga in gura ca e mana lui ca e mana measi suge si suzeta dar in general la nani

Floricica Nou Venita adriana1981's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    7
    Fetita mea are 2 luni si ii place mai mult degetelul in special dimineata cand se trezeste, semn ca ii este fomita. Deoarece si-a facut un program de somn bine stabilit, face nani de la ora 22:30 pana la ora 6:00-7:00( nu se trezeste noaptea pentru papa), dimineata ne trezeste cu "tocaitul" degetelului( ea nu plange ca ii este fomita). In rest, in cursul zilei nu are treaba cu manuta...doar dimineata, cred ca asta e placerea ei si pe noi ne amuza teribil cand o vedem ca mai are putin si isi baga toata manuta in gurita.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari