Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta mihu78's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.06.2008
    Postari in forum
    1.056
    buan seara tuturor

Vreau sa va intreb cum ati ales prenumelui pentru bebe?si de ce i-ati pus unul, doua sau trei?

Pe a mea o cheama Emma (pentru ca mi s-a parut un nume finut, "cu ecou"),Ioana dupa tatii si Roxana a vrut fratiorul ei mai mare, pentru ca din cate am inteles are o colega in clasa pe care o "simpatizeaza".

Ma bucur ca nu au vrut si bunicile sa "contribuie " cu numele lor ca trebuia sa-i punem si Maria

Floricica Nou Venita vaentina's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    10
    Pe el il cheama Cezar Theodor.Cezar pentru ca asa am vrut eu.Un nume puternic,pentru ca stiu ca numele inseamna mult in viata fiecarui om,Theodor pentru ca este tot puternic,si pentru ca bunicul si nasul au acest nume.Si taticul a fost si el de acord.

Floricica Debutanta livya's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2009
    Postari in forum
    740
    buna!pe fiul meu il cheama ,mihai-liviu si am ales mihai impreuna cu sotul,iar liviu asa mi-a placut mie ,de la numele meu livia.[imbratisarea]

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    Pe baietelul meu il cheama Mario-Luca........cand aveam 16 ani am cunoscut o familie care avea un baiat pe nume Luca si mie mi-a placut foarte mult acest nume de atunci si am zis ca daca am un baiat asa ii pun numele.....iar mario ...pe tatal lui il cheama marius si el l-a ales pt fiul sau ,ca i s-a parut ca seamana cu al lui.....nasii nu au avut nicio pretentie,iar parintii nici atat.... nu am avut prea mult de cautat....problema era daca era fetita,ca nu am putut sa ne decidem niciodata ce nume ne-ar placea..

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    pe baiat il cheama Ionut,de la tatal lui si Lucian de la soacra mea- Lucia. iar pe fetita, Corina de la mine-Cornelia si Maria, a vrut mama mea. eu as fi vrut Corina - Eva, de la bunica dinspre mama care a fost o femeie puternica si hotarata.Sunt fericita si multumita ca sunt sanatosi si se iubesc, chiar daca e mare diferenta.

Membru inregistrat la
    17.06.2008
    Postari in forum
    1.056
    Neata fetelor.
    VA felicit pentru puii vostri si pentru numele alese.Eu la baiatul mare i-am pus Alexandru pentru ca e un nume romanesc(si nu numai),e nume de conducator si se potrivea (zic eu) bine cu numele de familie.Cand am ramas insarcinata cu fetita prima data m-am gandit ca daca o sa fie baiat o sa-l cheme Tudor Stefan(tot pentru ca sunt nume romanesti...in primul rand), insa fiind fetita(si ne si doream sa fie fetita) i-am gasit mai greu nume, pentru ca vroiam sa cuprinda toata dragostea noastra in numele ei..asa ca fiecare a venit cu o propunere Emma Ioana Roxana(si am explicat la inceput alegerea numelui)

Sa va traiasca , sa fie sanatosi iar numele alese sa fie reprezentative in tot ceea ce vor face ei cand o sa fie mari
    [imbratisarea]ta]

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    Amandoi baietii mei au doua nume, dintre care unul de sfant. Acum imi pare rau ca i-am "impovarat" cu doua nume, dar asta e... sanatosi sa fie

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    initial am vrut sa-i spunem Carina, dupa luuuuuungi tratative si negocieri - si noi avand un singur prenume, insa in cele din urma am optat pt Carina-Eligia... Eligia fiind numele mamei sotului, care a decedat acum 10 ani si pentru care are un respect deosebit (eu din pacate nu am cunoscut-o)...

Membru inregistrat la
    17.06.2008
    Postari in forum
    1.056
    [imbratisarea][imbratisarea][imbratisarea]

Floricica Debutanta danielasima's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.06.2009
    Postari in forum
    691
    sa va spunem si noi povestea noastra.
    cand eram gravi. aveam un caiet unde sc. toate numele ce le gaseam pe net.
    mia placut mult Mario si Lucas dar sotul nu era prea incantat, cand am zis David (iubit)a zis ok, nici gand sal mai schimb sa nu se razgandeasca si el, iar Andrei pt ca pe 30 noiembrie e ziua mea de nastere si e Sf. Andrei o sa satbatorim impreuna.

Floricica Nou Venita raluca teodoru's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2006
    Postari in forum
    51
    Pe fetita mea o cheama Miruna Bianca, pe primul baiat, Mathias Andrei iar pe al doilea baiat il cheama Patrick Elias. Patrick l-am ales chiar inainte de a intra in sala de operatii, ca ne-am dat seama ca vine bebe pe lume si noi nu avem nume pentru el. Toata sarcina ne-am "ciondanit" in privinta numelui si venise momentul sa facem cunostinta cu bebe si noi nu stiam cum il va chema. Eu am vrut Patrick si sotul Elias, care inseamna Ilie in greaca, fiind nascut pe 19 iulie seara.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari