Ultimele discutii din forum
    ADY_ELA
    Guest

Bebelus jucaus la masa

Buna dragele mele mamici,
    Fetita mea are 10 luni si jumatate.
    La fiecare masa pe care o are la masuta ei, ma confrunt cu aceasi " problema".
    Nu vrea sa deschida gura, ba chiar imi impinge mana cu care o hranesc, daca nu-i dau anumite obiecte sa se joace cu ele.( de preferat telecomanda, telefonul, ceasul).
    Aceste obiecte ajung descompuse, apoi vrea sa le bage in gurita, iar mai apoi le arunca pe gresie de nervi.
    Nici cu desenele nu merge.
    Asa ne " chinuim " la fiecare masa.Fetita trebuie sa aibe "activitate".
    Va rog spune-ti cum sa o dezvat de aceasta " joaca" la masa?
    La ce varsta ati inceput sa invatati copilul sa manance singur si cum?

Multumesc anticipat.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    fetita mea a papt singurika abia de la 1 an jumate.o sa o dezveti de jocuri la masa atunci cand dupa un an ii vei introduce noi alimente,iar la cele care vezi ca ii plac f mult profita si laso sa pape fara jocuri.acum nu ai ce sa ii faci e micuta inca.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Deocamdata e prea mica sa inteleaga ca la masa nu se joaca.Asa-s copiii, nu doar al tau.Atata timp cat mananca, e bine.Eu le dadeam si lor in manuta cate o lingurita, asa le mai captam atentia.`Mancau` si ei.Abia dupa un an jumatate, doi, vor invata sa manance singurei.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Ehee mami Antonia baga mana in ciorba,se joaca cu mancarea.Cand ii dau iaurtul o pun cu fundul pe blat,langa aragaz si imi descompune ochiurile de la aragaz,imi ia borcanasele cu sare,zahar si se joaca cu ele.Asa fac toti copii,probabil v a cere ea cand va fi pregatita sa manance singura.Ala mic al lui nasa asa a facut si varsa pe el ca nu stia sa tina bine lingura:)).

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de ADY_ELA Vezi mesajul
    Buna dragele mele mamici,
    Fetita mea are 10 luni si jumatate.
    La fiecare masa pe care o are la masuta ei, ma confrunt cu aceasi " problema".
    Nu vrea sa deschida gura, ba chiar imi impinge mana cu care o hranesc, daca nu-i dau anumite obiecte sa se joace cu ele.( de preferat telecomanda, telefonul, ceasul).
    Aceste obiecte ajung descompuse, apoi vrea sa le bage in gurita, iar mai apoi le arunca pe gresie de nervi.
    Nici cu desenele nu merge.
    Asa ne " chinuim " la fiecare masa.Fetita trebuie sa aibe "activitate".
    Va rog spune-ti cum sa o dezvat de aceasta " joaca" la masa?
    La ce varsta ati inceput sa invatati copilul sa manance singur si cum?

Multumesc anticipat.

e absolut normal ce face fetita ta, cred ca toti copiii fac asta. si e mica! eu cand avea varsta asta o puneam in scaunel din ala inalt si nu-ti povestesc ce facea. iar refuzul de a manca pana nu primeste ceea ce vrea e si el o forma de ... santaj :)) (care nu trebuie cultivata, dar care face parte din formele lor de a ne manipula). a mea mananca singura cu lingura sau cu furculita de pe la Craciun. Dar nu mai vrea sa stea la masuta ei, ci in capul mesei noastre :)) oricum, ea e sefa.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Toti copii trec prin faza asta in care vor sa guste mancarea si cu degetele nu numai cu gurita,eu cand ii dau sa manance lui Darius ii dau si lui o lingurita in mana si incercam sa ,,mancam"amandoi,trebuie sa ai rabdare(muuulta)si pe mine chestia asta m-a amuza teribil(incearca si tu pt ca din pacate trece prea repede),pupici.

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    si a mea se juca la masa,numai ca eu eram cea care ii dadeam jucariile ,tot ce imi cerea ea,doar ca sa ii distrag atentia si sa deschida gurita,sa pape mai repede si sa terminam mai repede.s-a dezvatat singurica atunci cand a mai crescut,cand a inceput sa pape cu manuta ei.se va dezvata si fetita ta,fii sigura.cum spunea o mamica mai sus,bucura-te de momentele astea,ca trec foarte repede!

Floricica Nou Venita michela73's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.06.2011
    Postari in forum
    86
    la noi intii mincam si dupa aceea la dus cu el,baiatul vroia sa vada cum ii statea cu mincare in cap
    mai avea obiceiul sa faca brrrrr cu mincarea in gura,asa ca eu eram plina de mincare
    la 1 an si 2 lunia mers la cresa,acolo o educatoare statea intre doi copii si ii ajuta sa manince,dupa 2 saptamini nu ne mai lasa sa ne atingem de lngura lui,o singura data am incercat si mi-a zburat farfuria si mi-a spus ,,nuuu fac eu,,

ADY_ELA
    Guest
    Multumesc dragele mele mamici pentru sfaturi.
    Fetita mea introduce lingurita in gurita, manutele in mancare,supita, iaurt, iar apoi se sterge de multe ori pe mine sau pe tati.
    La masa de fructe sau legume ii tai bucatele pe masuta ei si le introduce in gurita.
    Dupa un an am sa incep sa o invat usurel sa manance singurica cu lingurita.
    Am inscris-o la cresa deja.La 1 an si 5 luni va merge.
    Sper pana atunci sa invete usurel sa manance singurica.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Asa facea si ale cand era mica asa face si acum singura diferenta dintre atunci si acm e ca acum mancarurile care i plac le papa singura cu lingurita binenteles mai varsa scapa sau trage dar asa sunt copiii important e ca mananca chiar daca jumatate din papa e pe jos si dupa aia trebuie sa mai ii dau odata eu cu mana mea :))

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Azi am vrut sa ii dau lui Darius sa pape,am luat lingurita si am incercat sa ii dau iaurt cu fructe,bebe Bubu al meu sub nici o forma nu vroia sa manance,exasperata,las lingurita,incep sa bomban,piticul ia lingurita o baga in iaurt si apoi o duce spre gura,evident, in gurita nu au ajuns decat cateva picaturi,dar nu va spun ce strigat de ,,victorie"a scos.Acum na, e si el baiat mare, in aprilie face un anisor,o vrea sa ma scuteasca pe mine de ,,munca"Piticii vostri ce mai fac?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari