Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lavinia27's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    2

Postare Vomitatul la sugari

buna am nascut o fetita de 3030grame si acum are aproape o luna ..manca lapte de la san si de vreo 2 zile dupa ce ragaie vomita lapticul nu stiu daca ii bine sau ii ceva normal..sa ma ingrijorez???si saracuta de ea plange si iminge tare cand face lipsa mare sa fie constipata???scaunul e galben branzos

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    buna mami.parerile sunt impartite acum legat de vomat.a mea voma si matele din ea saracuta,pana pe la 2 luni.tot ce papa voma imediat si in jet.dar se spune ca daca vomita in jet are ceva,fetita mea nu a avut nimic,daca vomita putina branzica nu are nimik,se zice ca alege lapticul.acum nu stiu ce sa iti zic,as intreba pediatrul si ias spune si felul cum vomita si la cat timp dupa masa o face.legat de scaun nu mai tin minte.dar daca e constipata e normal sa planga si sa aiba o stare proasta

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    eu zic mai bine sa consulti medicul, s-ar putea sa planga de la colici sau de la diferite schimbari care au loc in organism. daca e asa de mica, poate sa planga din orice si nu poti sa-ti dai seama dar ai putea sa vezi spre exemplu cand anume plange. daca dupa ce a mancat, cand vomita si cand incepe sa planga. daca vomatul ii provoaca plansul e o problema, inseamna ca o doare. copii nu plang ca asa le place lor, plansul e provocat intotdeauna de durere. de la 4-6 luni intervine si plansul de alint. multa sanatate!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Este normal ca sugarul mic sa planga cand vomita, indiferent care este cauza vomei. Apoi, iarasi este normal, la o varsta atat de mica, sa se congestioneze, sa impinga tare, si chiar sa si planga atunci cand au scaun. Nu e obligatoriu sa fie vorba de constipatie. Pot plange si doar cand elimina gazele din intestin.
    Scaunul trebuie sa aiba culoarea si consistenta mustarului (aproximativ)

Fetita mea a vomat fff mult incepand de pe la 1 luna jumate si pana pe la 4 luni. Voma zilnic, dupa fiecare masa, fara exceptie (era exclusiv alaptata), si de cele mai multe ori in jet, in cantitati mari. Evident ca am fost cu ea la control dar nu avea nimic. Lua in greutate peste medie, iar concluzia a fost ca manca mai mult decat avea nevoie si in afara de asta, sugea pe nerasuflata. Asa ca atunci cand trebuia sa elimine aerul, iesea cu tot cu surplusul de lapte.

Lavinia, pentru linistea ta, cel mai bine ar fi sa mergi cu micuta la pediatru, dar mai mult ca sigur nu are nimic.
    Si, sub nicio forma, sa nu renunti la alaptat. Iti spun asta pentru ca e posibil sa uzi si varianta "babeasca", cum ca nu e bun laptele tau dom'le...

Iar asa, ca un mic sfat practic, dupa ce o alaptezi pe micuta, nu o ridica brusc la verticala si nici nu o bate insistent pe spate pentru a ragai. Mai tine-o putin in brate, dupa care pune-o pe pat, pe un plan foarte inclinat; de exemplu, pe doua perne, pentru a fi corpul ei la un unghi de aprox 30-45 de grade cu orizontala, si aseaz-o pe o parte; daca vrei loveste-o fff usor pe spate. Astfel va elimina aerul treptat si mai incet decat il elimina cand e la verticala si e posibil sa nu vomite, sau sa o faca mult mai putin.
    De asemenea, poti sa ii fractionezi suptul in reprize mai mici; dupa fiecare astfel de repriza o poti pune sa elimine aerul. Adica daca fetita ta suge in total 10 minute, poti sa o intrerupi dupa fiecare 3 minute...

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    pentru a elimina gazele si pentru a-i linisti burtica ai putea s-o masezi usor pe burtica cu un unguent creat pentru asa ceva, gen Babynos, o masezi in jurul buricului in sensul acelor de ceasornic timp de 2-3 minute. ajuta mult!

Floricica Avansata sosoalex's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2011
    Postari in forum
    1.358
    Citat Postat de lavinia27 Vezi mesajul
    buna am nascut o fetita de 3030grame si acum are aproape o luna ..manca lapte de la san si de vreo 2 zile dupa ce ragaie vomita lapticul nu stiu daca ii bine sau ii ceva normal..sa ma ingrijorez???si saracuta de ea plange si iminge tare cand face lipsa mare sa fie constipata???scaunul e galben branzos
    buna fetita mea nu prea varsa dar nepotica mea cand era mica a vomitat de la nastere pana pe la 5-6 luni foarte mult cam dupa fiecare masa era cam haplea si de aceea dadea afara.nu cred ca e vb de constipatie si a mea impinge mult cand face caca si nu e constipata sau chiar cand da gazele afara mai face asa. pt mai multe discutii te asteptam in casuta noastra pt ca avem copii de varste apropiate https://www.copilul.ro/forum/bebelus...2-a-47060.html

te pup

Floricica Nou Venita lavinia27's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    2
    va multumesc chiar mi-au fost de ajutor raspunsurile si m-am linistit destul de mult.mersi

mada_lyna
    Guest
    poate papa prea mult si da afara surplusul. incearca sa ii dai sa pape mai putin per repriza de supt.adica da-i mai des dar mai putin,nu-l lasa sa "doarma" la tzitzi. dar....vezi ca ce suge bebe in primele 10 minute(aproximativ evident), este mai apos,ca sa tina de sete,apoi ce suge este mai satios,sa tina de foame. de aceea nu se schimba copilul de la san imediat ci dupa vreo 20 min, pt ca nu se va satura. eu am alaptat muuuuult si bine(2 ani si 2 luni) si asta a fost principiul dupa care m-am ghidat,iar el,bebele ,a fost super grasut pina a inceput sa mearga,si asta numai din lapte de san(pina la 6 luni cand am inceput diversificarea)

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Mada, in general asa e, cum spui tu. Dar exista si situatii diferite. Irini a mea, niciodata nu a supt 20 de minute. Nici macar 10 :))) ea dupa 5-7 minute era satula... chiar si cu laptele ala apos de care se tot spune. Si chiar si asa, si cu vomitatul ei, in primele 3 luni de viata a luat in greutate mai bine de 1kg/luna... Apoi, pentru lunile 3-6 am scazut la vreo 750gr/luna. Si ea a fost alaptata exclusiv in primele 6 luni, si cu toate "turbulentele"de pe parcurs a luat f bine in greutate si s-a dezvoltat foarte bine.

Am vrut sa spun toate astea pentru ca poate o mamica la inceput de drum, mamica al carui bebelus e cum a fost fetita mea, poate intra in panica atunci cand aude ca un sugar tre sa stea 20 de minute la san... in vreme ce al ei sta poate doar 5 minute.

mada_lyna
    Guest
    sigur ca ai dreptate,caci sunt asa de diferiti copiii....
    eu vroiam doar sa ii dau o solutie,si anume de a nu mai lasa bb la piept asa mult caci poate e nehalit si haplea(genul lui Robi al meu) si sa il lase mai putin la piept,sa ii dea sa suga mai des dar mai putin,ca si timp. dar nici sa priveze copilul de tot ce ii ofer laptele de mama pt ca initial curge lapte mai putin hranitor.
    dar sigur ca difera de la bebe la bebe.dak suge doar cate 5 minute si se satura si ia bine in greutate,probabil ca laptele mamei este satios de la inceput,mai mult sau mai putin.
    si stiu, e dificil pt o prospata mamica, caci si noi am fost "acolo" si stiu ce de intrebari mai aveammmm.
    oare se satura? de ce o plinge?de la colici sau nu se satura??ia sa ii dau niste lapte praf... dar de ce x dar de ce y...
    e greu pt o mamica care e la primul copil si noroc cu forumul asta ca te mai luminezi si mai capeti si multe sfaturi utile de la mamici,testate deja.

mada_lyna
    Guest
    Robi sugea muuuult si bine dar nu vomita deloc. nici nu prea ragaia. dar a fost bine. nici colici nu a avut ,s-a vazut ca il doare burtica de vreo 2-3 ori. e drept ca ii dadeam infacol,sau sab simplex inainte de a suge,asa cum scrie pe prospectul lor si poate din acest motiv nu a avut dureri sau poate doar asa a fost el.

dar am avut o perioada dificila de la 4 la 5 luni cand credeam ca il doar burtica pt k plingea seara la culcare de rupea pamantul. pina la urma am realizat ca plingea ca nu ii era somn,eu fiind obsedata sa il culc la ora 20 nu l a 22,23 cum mai auzeam.si saracul copil pur si simplu nu avea chef de somn, dar eu nu si nu. pina m-am prins si l-am lasat sa doarma atunci cand incepea sa caste, sau se tragea de urechea dreapta

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari