Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita paun_lily's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2006
    Postari in forum
    34

Postare Varicela la 4 luni

Buna fetelor, poate ma ajutati... . As vrea sa stiu daca a mai avut cineva varicela la o varsta asa de mica. Fetita mea a luat-o de la fratele mai mare care merge la gradinita. Pedriata baiatului mi-a zis ca e cam periculoasa la bebelushi, in schimb pediatra fetei a zis ca nu (sincer nu prea am incredere in ce spune ea). Astazi am observat ca i-au aparut si ei pustulele. Nu a facut febra si e cam somnoroasa...

cristina elena
    Guest
    E 'periculoasa' la baieti in sensul in care nu erup toate bubitzele pe corp si stagneaza in interior. nu-i bine sa stagneze. Nu stiu daca am explicat prea bine, poate intra cineva de specialitate si explica mai bine.
    Nu vad de ce ar fi periculoasa la bebelusi, daca o fac, asta e! trebuie respectate cateva chestii si in 2 saptamani trece. Trebuie mancare de regim, nu pot manca orice, si trebuie folosita mixtura mentolata pentru a mai 'reduce' din mancarime. Si pana 'erup' toate bubitele trebuie sa stea copilul in casa. Dupa ce incep sa se usuce trece pericolul.

silvia_l
    Guest
    Censured by copilul.ro ....................Censured by copilul.ro
    Modificata de silvia_l; 31.01.2011 la 14:05:09.

silvia_l
    Guest
    Censured by copilul.ro ....................Censured by copilul.ro
    Modificata de silvia_l; 31.01.2011 la 14:04:58.

nicole13
    Guest
    numai sa nu fi inceput diversificarea...
    cat despre scos afara nici nu se pune problema,la noi sunt -12 grade...

cristina elena
    Guest
    Nu ma superi, eu doar mi-am expus parerea mea. Tu pe a ta.
    Fiecare cu parerea ei
    Cum e sa iesi cu ei plini de bube?!
    Aici asa recomanda medicul, sa-i tii in casa pana incep sa se usuce pustulele alea. Nu-i prea placuta imaginea unui copil cu bube pe corp pline de 'puroi' (ma rog lichidul ala, ca nu-i puroi de fapt)
    Eu ca mama cu toata 'libertatea' data de-un medic nu mi-as scoate copilul afara asa

cristina elena
    Guest
    Citat Postat de silvia_l Vezi mesajul
    Ce pericol?
    ala de care era vorba in prima postare, a lui Lily
    ma gandeam sa folosesc ghilimelele, da pana la urma am pus caractere inclinate

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de silvia_l Vezi mesajul
    Ce pericol?
    Cristina, nu vreau sa te supar, dar asta cu statul in casa nu vad ce rost are...in orice caz medicul meu a ras cand i-am zis faza asta. Eu vad "util" sa stea in casa pana erupe ca sa nu-i contamineze pe altii. Desi eu sincera sa fiu, cand a avut Evan am iesit cu el la plimbare, in parc iar cu Nathan v-am zis ca eram pe drum asa ca nu am avut ce face...

Asa ca daca asta vara la Craiova a fost o epidemie de varicela, noua trebuie sa ne multumiti :))
    Este util sa stea in casa ca sa nu dea si altora, cum adica care e rostul statului in casa?

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de cristina elena Vezi mesajul
    Nu-i prea placuta imaginea unui copil cu bube pe corp pline de 'puroi' (ma rog lichidul ala, ca nu-i puroi de fapt)
    Eu ca mama cu toata 'libertatea' data de-un medic nu mi-as scoate copilul afara asa
    Dar nu-l scoti afara pentru ca ii imbolnavesti si pe altii, nu din motive estetice!

mother
    Guest
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Dar nu-l scoti afara pentru ca ii imbolnavesti si pe altii, nu din motive estetice!
    din punctul meu de vedere mai este un pericol. acella de a contacta alt virus pe fondul unui organism foarte slabit de virusul varicelei. cred ca asa pot aparea complicatiile.

daca il scoti in curtea ta si nu da nas in nas cu persoane bolnave nu e nicio problema, dar daca il duci in mall in aglomeratie poate fi o problema.

mother
    Guest
    lily daca iti alaptezi fetita si ai avut si tu varicela, stai linistita. va face o forma foarte usoara, pemtru ca beneficiaza de anticorpii transmisi de tine.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari