Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioana-cj's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2007
    Postari in forum
    54
    Buna mamici si viitoare mamici!

Ce parere aveti despre vaccinul Rotarix. Eu vreau sa il fac bebeului neu. L-a facut cineva? S-au constatat efecte secundare?

Multumesc!

Floricica Debutanta flosim's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2007
    Postari in forum
    952
    Buna Ioana.
    Eu am facut vaccinul ieri copilului meu. Nu a avut reactii adverse. Febra doar pana la 37.7 si am pus o jumatete de paracetamol. a plans foarte putin si doar pentru ca il durea piciorutul. In rest a fost bine. Azi nu a mai avut nimic, parca nu facuse vaccinul.

Membru inregistrat la
    18.04.2007
    Postari in forum
    54
    Buna Flosim.
    Vaccinul Rotarix(impotriva gastroenterocolitelor) din cate stiu eu, nu este injectabil, se da pe gurita si este optional. Acest vaccin l-ati facut sau cel pt doua luni?

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Ioana, noi am facut acest vaccin. In SUA este obligatoriu se numeste rotavirus (banuiesc ca e acelasi de care zici tu). Se da pe gurita la 2,4 si 6 luni. Nu a avut nici o reactie de la el, cum de altfel nu a avut nici de la cele injectabile.

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    Buna fetelor!noi nu am facut acest vaccin dar am o prietena al care baietel a avut rotavirus si este cuuuumplit.diaree si voma orice ar fi mancat.
    asa ca eu cred ca este bine facut.eu nu l-am facut pt ca nu stiam de acest vaccin.si nu stiu daca se face dupa un an.

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Da asa se manifesta aceasta boala. Aici cum am zis se da la 2,4,6 luni. Nu stiu daca se poate da si dupa un an.

Membru inregistrat la
    18.04.2007
    Postari in forum
    54
    Buna Camelia!
    Este vorba despre acelasi vaccin. La noi se da in doua etape. Noi l-am facut ieri si este OK. Sper sa aiba si efect.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Ioana, mama lui David, hai si pe la clubul mamicilor din Cj, Gherla....te asteptam cu drag

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    luca a facut infectie cu rotavirus de 2 ori...nasol.....dar nu stiu daca ar fi sa o i-au de la cap..daca i-as face vaccin...acum sigur a capatat imunitae 100%

Floricica Cu Vechime monica76's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2007
    Postari in forum
    5.513
    Da, se face in doua etape la diferenta de o luna. Si eu am optat pentru el. Noi il facem la 7 luni pe primul si la 8 luni pe al doilea. Ar trebui sa fie accesibil pentru toata lumea daca nu gratuit, nu-si permite toata lumea 600 ron si pentru Rotarix. Destul ca se platesc si cele Infanrix. Dar nu avem ce face. Sanatate multa.

Floricica Nou Venita rammo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2008
    Postari in forum
    1
    eu merg azi sa-l cumpar si e 350. sa inteleg ca o sa-mi dea doar o doza?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari