Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

Vaccinul obligatoriu la 4 luni!!

Fetelor, maine avem programat vaccinul asta si m-a luat frica. De ce exact, nici eu nu pot spune. Pur si simplu, mi-e groaza de vaccine si defapt, adevarul este ca mi-e frica de faptul ca s-ar putea intampla ceva si mi-as putea pierde ingerasul. La 2 luni nu a avut decat nitel nasucul infundat mai mult decat inainte. Dar era nitel infundat deja cand i l-a facut, dar deh!!, doctorii nostri se grabesc sa isi faca treaba si sa plece acasa la bebelusii lor. Bebelache a avut diaree vreo luna jumatate, de la 3 saptamani si abia cu furazolidon am scapat.

Ce vreau sa intreb este
    - Ce reactii au avut ai vostri la vaccinare? Vreo reactie mai naspa? N-au mai mancat, au plans intruna, au vomat, au avut febra mare, au avut episoade de dispnee?
    - Au facut si diaree care a cedat greu?
    - Vi s-a intamplat sa fie nitel raciti sau sa aiba vreo afectiune de care nu stiati? In cazul asta, s-a agravat treaba?
    Mie mi-e teama inclusiv de faptul ca maine este sarbatoare, asa ca am impresia ca la mien este si vreo niscai depresie..

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Pe fetita mea a durut-o piciorusul si i-am pus comprese reci , in rest alte reactii nu a avut . Nepotica mea in schimb a plans vreo 3 nopti , a facut febra , diaree chiar cumnata mea a chemat salvarea. Acum depinde de organismul copilului . Sanatate si curaj.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    La 2 luni nu a avut nici o problema?

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Depinde de copilas.De ex Damian la cel de 4 luni mi-a facut febra 2 nopti la rand dupa vacin.A fost mai marait si plangacios.Dar multumesc domnului ca am trecut cu bine.
    curaj mami.Nu te mai gandi la ce este mai rau.Doar atat sa ai grije sa fie perfect sanatos puiul.
    Mi-a mai spus sa nu ii introduc nimic nou in alimentatie cateva zile dupa vaccin.
    Modificata de dami28elena11; 05.01.2012 la 19:38:53.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    buna,
    fii mai optimista mami.puiu meu nu a avut nimic la nici un vaccin.depinde de orice copil.nu se intampla nimic rau(la modul sa-mi pierd bb-DOAMNE FERESTE!),in afara de febra si ceva de genu. mie mia zis sai pun o feliuta de cartof pe intepatura si gata.
    capu sus si curaj

miki00
    Guest
    Nici fetitele mele nu au avut probleme deosebite cu vaccinurile.Cu niciunul. Poate ca au fost mai agitate ca de obicei si febra usoara - 38,3 maximum.

Fii optimista si nu te mai gandi la prostii, Doamne fereste!!

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    buna dalicris
    baietii nostri sunt nascuti in aceeasi zi, 15 aug. cred ca la postarea ta cu indemnizatia am citit..:)
    ei bine, si eu sunt la fel de panicoasa si mereu ma gandesc la tot ce poate fi rau:(
    la vaccinul de 2luni a plans muuuult,pana seara tarziu si a facut si febra,39,2 peste noapte. un supozitor paracetamol si si-a revenit. apoi, a urmat un episod nu neaparat diareic, ci mai degraba, un stomac deranjat. dimineata avea scaun normal, la amiaza unul mai moale si seara mai apos. eu tot am zis ca e de vaccin dar 2 doctori au zis ca nu poate fi. la vaccinul de 4 luni am tremurat, ce sa mai. in schimb, puiul meu nici nu a plans:) a marait doar ca nu-i placea sa stea pe burta. am iesit zambind de acolo. dar am facut un pic de febra, 38,4 tot cu un supozitor am rezolvat. sa stii ca febra nu e semn rau dupa vaccin, dimpotriva se zice ca atunci organismul produce anticorpi. din pacate, de data asta am ramas cu un nodul, care nu a trecut cu comprese, nici cu cartofi, nici cu lamaie... in ultima instanta, am aplicat ff putin lioton gel, care a facut minuni- desigur dupa ce m-am consultat cu pediatra. la noi, deoccamdata, atat.
    eu zci sa-ti faci curaj si nu te mai gandi la ce e mai rau, ci la faptul ca acum are doar o singura intepatura, care nici nu doare, nu va plange si totul va fi bine:)
    bafta multa si sa auzim de bine!:)

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Curaj mamicilor !!! Toti copilasii trec prin asa ceva :)

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    a mea mu a avut nicio reactie, doar ca s-a inflamat putin locul si i-am pus niste comprese reci. fara febra, fara diaree, fara complicatii, parca nici nu ar fi fost. la ultimul am crezut ca e reactie la vaccin, dar a fost enterocolita, asa ca... nu-ti mai fa atatea probleme!
    si daca e sarbatoare, ce? ce are una cu alta?
    inainte de vaccin ii face control medical si daca are vreun simptom de raceala nu ii face vaccinul, de asta poti fi sigura. toti bebelusii trec prin asta, eu nu mi-am facut probleme atunci, ca nu aveam de ce... acum e aiurea ca tine minte si daca aude cuvantul ¨vaccin¨ se crizeaza, iar de intrat in dispensar nici nu se pune problema... :)

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Copiii mei n-au avut absolut nimic, nu pune raul inainte!

mada_lyna
    Guest
    in primul rand m-a socat faptul ca dr copilului i-a facut vaccinul de 2 luni cand avea nasucul infundat. eu am mai spus pe forum, dar ma repet de cvate ori e nevoie. VACCINUL SE FACE DOAR DAK COPILASUL ESTE 100% SANATOS. dr trebuie sa se asigure de acest aspect. dar...dak, tu ca si mama observi ceva, cat de mic, in sanatatea copilasului, REFUZI CATEGORIC vaccinarea. se poate amana.
    si, ca sa raspund intrebarilor, fi-miu nu a avut niciun fel de reactii post vaccinare. doar a trebuit sa ii masez in ziua aia piciorusului si a doua zi , si gata. dr la noi recomanda un paracetamol supozitor preventiv. eu una nu i-am bagat niciodata . dak ar fi facut,as fi observat, caci il aveam in vedere si as fi luat masuri imediat, nu ar fi apucat sa faca temperatura mare. asa am procedat eu.
    repet, fii atenta la bebe in zilele de dinaintea vaccinului si in ziua x, caci e f important.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari