Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Caris's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2011
    Postari in forum
    7

Forma de nanism...?

Buna, sunt noua pe acest forum si nu am stiut exact unde ma incadrez cu subiectul asa ca am deschis unul nou... Am o fetita de 9 luni fara cateva zile si are doar 62cm si 65kg... Pana acum nu m-am alarmat prea mult, am spus ca asa e felul ei, mai micuta, dar ajungand la spital cu alte probleme, de ficat, dr a spus, mai indirect, ca o suspecteaza de condrodistrofie, o forma a nanismului...I-a facut si teste ADN, inca nu i-au venit rezultatele...spunea ca la varsta ei trebuia sa se ridice deja singura in picioruse si din culcat in sezut, si ea nu face asa. Ma gandesc ca poate am gresit si eu, n-am ajutat-o sa-si dezvolte functiile motrice, desi majoritatea timpului i l-am dedicat si i-l dedic ei. Oare as putea sa o ajut cumva in dezvoltarea motorie? Asta in cazul fericit in care nu are acea forma de nanism...

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    Pai tu pana la varsta asta nu ai pus-o sa stea intre perne, sa stea singurica in fundulet , in premergator ,sa o ajuti sa se ridice singurica in fundulet etc DELOC??? ESTE DOAR O INTREBARE

Membru inregistrat la
    18.11.2011
    Postari in forum
    7
    Ba da,sigur ca da. Sta in fundulet singura, desi mai cade cateodata, si daca o tin de manute se ridica. Dar nu se ridica ea singura, tinandu-se de mobila, si daca o pun pe burtica sa incerce sa se tarasca, sta cateva minute pe loc si apoi plange sau se intoarce pe spate si nu vrea deloc sa se miste. Sta in picioruse si daca o pun eu, cu mainile tinandu-se de barele de la patut. Dar ea nu are initiativa. Chiar daca o vad uneori ca sta in fundulet in patut si se tine de bare si da sa se ridice, se ridica putin, apoi renunta si isi cauta altceva de facut.

mada_lyna
    Guest
    eu nu mi-am chinuit copilul intre perne decat o data si nu era pregatit pt ca s-a tarat singur pina in pozitia culcat. dar....cand a fost pregatit,s-a ridicat singur. eu l-am tinut in landou pina pe la 5 luni jumate(pina la 6 se recomanda utilizarea landoului si dupa aceea,a partii sport). de premergator nici sa nu aud,nu face decat sa scuteasca mamicile de teama ca bb sa se lovesca sa cada din pat etc atunci cand ele mai fac ceva prin casa(nu intelegti gresit,asta nu mi se pare in neregula).sunt tari in care premergatorul este interzis de la comercializare. plus ca majoritatea se fac "balerini" la inceput datorita premrgatorului. parerea mea....

Floricica Nou Venita mayaadriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2009
    Postari in forum
    234
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    eu nu mi-am chinuit copilul intre perne decat o data si nu era pregatit pt ca s-a tarat singur pina in pozitia culcat. dar....cand a fost pregatit,s-a ridicat singur. eu l-am tinut in landou pina pe la 5 luni jumate(pina la 6 se recomanda utilizarea landoului si dupa aceea,a partii sport). de premergator nici sa nu aud,nu face decat sa scuteasca mamicile de teama ca bb sa se lovesca sa cada din pat etc atunci cand ele mai fac ceva prin casa(nu intelegti gresit,asta nu mi se pare in neregula).sunt tari in care premergatorul este interzis de la comercializare. plus ca majoritatea se fac "balerini" la inceput datorita premrgatorului. parerea mea....
    Asa am folosit si noi premergatorul,cand aveam treaba il puneam in el sa-l pot supraveghea,dar la mers nu l-a ajutat deloc,isi facea vant si ridica piciorusele de ziceai ca e pe gheata,era ca o jucarie pt el.

Membru inregistrat la
    18.11.2011
    Postari in forum
    7
    Asa ma gandeam si eu,ca atunci cand va fi pregatita va face ceea ce treuie sa faca singura. Dar de cand mi-a spus medicul...ca nu e destul de bine dezvoltata... Premergator nici eu nu i-am luat, pentru ca auzisem si eu ca nu e bun pentru bebe. Imi fac numai ganduri rele cu privire la inaltimea ei...Voi ce credeti? Ati mai auzit de bebe de 9 luni cu inaltime asa mica, si sa fie totul ok?

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de Caris Vezi mesajul
    Buna, sunt noua pe acest forum si nu am stiut exact unde ma incadrez cu subiectul asa ca am deschis unul nou... Am o fetita de 9 luni fara cateva zile si are doar 62cm si 65kg... Pana acum nu m-am alarmat prea mult, am spus ca asa e felul ei, mai micuta, dar ajungand la spital cu alte probleme, de ficat, dr a spus, mai indirect, ca o suspecteaza de condrodistrofie, o forma a nanismului...I-a facut si teste ADN, inca nu i-au venit rezultatele...spunea ca la varsta ei trebuia sa se ridice deja singura in picioruse si din culcat in sezut, si ea nu face asa. Ma gandesc ca poate am gresit si eu, n-am ajutat-o sa-si dezvolte functiile motrice, desi majoritatea timpului i l-am dedicat si i-l dedic ei. Oare as putea sa o ajut cumva in dezvoltarea motorie? Asta in cazul fericit in care nu are acea forma de nanism...

nu ai mentionat lungimea ce a avut-o la nastere......fiicamea s-a nascut cu 47,5cm si la 9 luni avea 65cm.....nu cu mult mai lunga decat a ta.......
    in picioare se ridica dar nu statea.....era lenesa.....nici premergatorul nu i-a placut.....iar sa se ridice singura din culcat in sezut nici vorba....era prea greu pentru ea....nu depunea eforturi....si cu toate astea la 1 an si 1 luna a mers singura in picioruse iar acum alearga mai ceva ca baietii.......chiar vrem sa o dam la atletism peste un an cand implineste varsta la care poate fi acceptata pentru acest sport.........

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu nu mias face griji decat in privinta greutatii.si fimea la vaccinul de 1 an avea 70 de cm si 10kg,si dintro data sa innaltat vazand eu la haine.acum face 3 ani si are 1metru si 16kg.deci mika de innaltime nu e ,dar greutatea e foarte mika dupaparerea mea.mentionez ca a fost prematura si a stat in fund abia la 7luni jumate,si a mers la 11 luni.

mada_lyna
    Guest
    dar voi,parintii ei ,sunteti de fel inalti sau mai scunzi? caci si gena conteaza. la fel si cu greutatea. daca nu e mancacioasa, ar fi ciudat sa fie grasuta.

Membru inregistrat la
    18.11.2011
    Postari in forum
    7
    Da, nici eu nu am pus-o deloc in premergator, ca am auzit ca nu e bun pentru bebe. Oricum, ce ma ingrijoreaza cel mai mult e inaltimea mica. In rest, as pune lipsa ei de miscare pe seama comoditatii sau stiu eu ce...Dar n-am mai auzit de bebe de 9 luni cu asa inaltime mica. Voi ati mai auzit?S-ar putea sa nu fie nici o problema de sanatate? Totusi, e cel putin cu 10cm sub limita de jos normala, din cate am mai citit eu. Voi ce ziceti?

Membru inregistrat la
    18.11.2011
    Postari in forum
    7
    Oh, ma scuzati...abia acum am vazut raspunsurile si intrebarile voastre...nu stiu ce am facut ca nu mi-au aparut...:). Da, inaltimea la nastere a fost 50cm, iar greutate 3300g.Nu s-a nascut prematur, si pana la 6 luni am alaptat-o exclusiv. Noi,parintii suntem medii:eu am 1,67 iar tata 1,71cm. De mancat, mananca foarte bine, uneori chiar am impresia ca mananca foarte mult, e mancacioasa si pofticioasa. Sincera sa fiu, arata chiar destul de grasuta, cu falcute si picioruse grosute, si doctorii si asistentele ii spuneau ca e grasuta. Si la inaltimea ei, nici n-as vrea sa fie neaparat mai grasuta, ca ar fi prea de tot...zic eu...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari