Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209

Bebelasa nu mai doarme

Salutare mamici,fetita mea are 4 luni si de o saptamana are probleme cu somnul(de cand a racit putin dar a trecut repede).Stiu ca nu mai poate dormii ca la 1 luna dar macar 1 somn bun pe zi...Sa va povestesc o zi din viata noastra....ne trezim dimineata (pe la 9:30),ne schimbam,papam(formula),si ne jucam,povestim etc.Incepe sa-i fie somn si devine agitata,se inrosesc ochii,incepe sa planga,nu mai vrea nici in patut,nici in brate,nimik.....ne punem in pat,ii ia juma de ora sa adoarma(cu urlete,alteori tipa de oboseala cu ochii inchisi),doarme MAXIM 30 minute si nu mai vrea nicicum sa adoarma la loc.o plimb in carucioar,o pun in patut cu jucarelele dar in 10 minute incepe iar scandalul.tot asa o tine pana seara cand incepe baitza (10:30),si la oara 12 noaptea cade bustean.De o saptamana si ceva tot asa o tine,sunt obosita psihic si fizic,incep certurile cu sotul pt ca nu mai am rabdare si cu el.....pffffff,nu mai stiu ce sa mai fac.Spune-ti si voi cum procedati ??

mada_lyna
    Guest
    te-ai uitat in guritza ei sa vezi daca ii iese vreun dintisor? pare a fi deranjata de ceva, o jeneaza ceva.

Floricica Nou Venita Adina_B's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.09.2011
    Postari in forum
    56
    Sa nu fie ceva ramas dupa raceala, o infectie la ureche sau asa ceva --- poate mergi pana la pediatru, la un control ...

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    la 4 luni ar trebui sa mai doarma de 3 ori pe zi,cel putin a mea asa dormea.cum vedeam ca e obosita o culcam

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Eu am avut cu fetita cam tot pe la 4 luni cand dormea 30 minute intre mese.fara sa aiba ceva anume.
    pe masura ce crestea isi modifica programul de somn ziua.
    Seara la ora 22 adormea pana la ora 4 dimineata cand bea din nou lapte formula..
    Eu cred ca si afara trebuie sa iesiti macar 15 minute sa ia aer.si acela ajuta sa doarma bine.

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Avem o pediatra vai de mama ei....dar daca alta nu este....daca spun ca nu vrea sa doarma sau ceva de genul imediat imi da replica ''tu nu vrei sa simti ca ai copil?''Schimbarea comportamentului a fost brusca dar interesanta chestie,nu stiu ce o deranjeaza ca noaptea nu avem probleme sau poate pica bustean ca nu doarme ziua.O sa facem o programare la pediatra (nu am fost de la 2 luni si m-a chemat deabia in ianuarie,pe cand trebuie facute controale din luna in luna) si vom vedea ce spune.Dinisori inca nu cred,nu strange cu gingia daca ii bag degetul in gurita,nu e inflamata,vom vedea ce zice pediatra la un consult amanuntit.

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    In ceea ce priveste iesitul afara adevarul e ca nu prea iesim,medicul ne-a spus ca e prea mare diferenta de temperatura inauntru-afara si ii afecteaza nasucul si caile respiratorii..ce sa cred??

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    Citat Postat de Ale21 Vezi mesajul
    In ceea ce priveste iesitul afara adevarul e ca nu prea iesim,medicul ne-a spus ca e prea mare diferenta de temperatura inauntru-afara si ii afecteaza nasucul si caile respiratorii..ce sa cred??
    trebuie sa va plimbati zilnic ,o imbraci bine si iesiti in fiecare zi cate putin. O sa va simtiti bine amandoua ai sa vezi

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Mami iesiti cate putin zilnic..daca afara nu e ceata , umezeala sau foarte ger
    trebuie sa se obisnuiasca si cu aerul de afara
    acum nu este foarte frig pe la ora 12 ziua..deci iesiti treptat afara..te ajuta si pe tine mami nu numai pe bebelusa.
    ce sa va doresc..somnik dulce..pupici multi!

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    si fetita mea facea aproximativ la fel,incet,incet incep sa si schimbe programul de somn,daca la 5 luni avea 4 ture de somn a cate 30 min,acum la aproape un an,are 2 ture de somn a cate 2 ore aproximativ,iar seara adoarme si la 11 30 noaptea,cateodata imi pierd si eu rabdarea si imi zic ca o sa creasca.....asa ca inarmeaza te cu multa rabdare

mada_lyna
    Guest
    daca nu obisnuiti sa iesiti afara zilnic,pt inceput deschide geamul larg ,pe ea imbrac-o bine ca si cand ar fi afara,si tine-o asa cateva minute pe zi.dupa vreo cateva zile,stiu si eu,vreo 5-7, scoate-o afara imbracata corespunzator, in landou dak ai ca e mai adapost,si ....saniush cu voi....
    Robi al meu de cnd l-am nascut doarme de pe la 10-11 cam 2-3 h si dupa amiaza cam 40 min. mai motzaia cand era nou-nascut cate 10-15 min intre aceste 2 intervale de care va ziceam,dar atat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari