Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Bebe nu vrea lichide

Eu am avut mari probleme cu Edi pana pe la un an si cateva luni pentru ca imi refuza complet lichidele, in afara de lapte nu vroia nici un alt lichid, am incercat cu sucuri de fucte, compot, ceaiuri, apa, nimic nu accepta. Am mai intalnit si alte mamici in situatia mea care la fel nu au gasit nici o solutie.

Edi a inceput sa accepte sucurile de frcute abia pe la un an si 2 luni dar cu greu, bea cativa mililitrii de suc (50-60ml) la reclame pacalit si cu toate artificiile posibile. Apoi pe la un an si jumatate, cand a venit primul val de caldura a acceptat in final si apa si acum o bea cu placere insa pana atunci n-a fost chip sa ii dau.
    Nici acum in schimb nu accepta ceaiurile, cu greu am reusit sa ii dau ceai de ceapa (foarte eficient pentru tuse) in care i-am pus miere si lapte.

Voi ce solutii ati gasit pentru bebelusii care refuza lichidele?

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    gabi, nici andrei nu se omoara cu apa. vorba ta, a baut asta vara, ca era foarte cald afara. in rest, are zile cand nu bea decat o gura, are zile cand bea si 30-40 ml. stiu ca nu e mult, insa este suficient fata de cat bea el de obicei. in rest, ii place sucul de portocale, dar nici ala nu-l bea daca i-l dau zi de zi. ceaiuri nu i-am mai dat de cand era bebe. nu stiu daca l-ar mai accepta acum.

copaitzul
    Guest
    A mea apa nu prea bea, vroia ceai, suc si lapte ca lichide, si am lasat-o asa, pana la 7 luni, iar pediatra mi-a zis ca nu e bine ce fac, sa incerc sa ii dau macar jumate dintr-un bibe, si eu i-am dat in mina biberonul, iar Mariuca a inceput sa bea singurica si tot asa...ii dadeam bibe cu apa in mana si ea bea cat poftea. Acum imi bea lichide, ceaiuri, lapte, apa, sucuri.

Floricica Debutanta gabriela-ionela's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2008
    Postari in forum
    878
    A mea domnisorica Jessica intodeauna mi-a baut apa, ceai neindulcit dar mai ales lapte, toate in biberon. De cand i-am luat biberonul cantitalea lichidelor pe care le bea a scazut considerabil. Dar abia atunci am putut si sa-i scot pampersul noapte. Erau zile cand imi bea si 2l numai de ceai plus lapte si apa si deci nu puteam risca sa o las fara pamper! Acum la masa de pranz si seara e regula numai apa si dimmineata lapte cu sau fara Nesquik. Cateodata cand mai bem noi ceai ne fura cana si bea si ea. Nici cu bebita pana acum nu am avut probleme, bea ceiutul foarte bine.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari