Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita oana2424's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2012
    Postari in forum
    35

Bebe agitat

bebelusul meu are 4 luni si in unele zile plange din orice ,refuza sanul,nici in brate nu vrea...tipa cat il tin puterile fara sa faca febra ,nu ii ies nici dintisorii....abia reusesc sa il linistesc iar in final adoarme.o faza de genul dureaza chiar si ore ...cine imi poate da vreun sfat

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de LOREDANA2424 Vezi mesajul
    bebelusul meu are 4 luni si in unele zile plange din orice ,refuza sanul,nici in brate nu vrea...tipa cat il tin puterile fara sa faca febra ,nu ii ies nici dintisorii....abia reusesc sa il linistesc iar in final adoarme.o faza de genul dureaza chiar si ore ...cine imi poate da vreun sfat
    Loredana poate e prea obosit sau tye simte ca esti agitata incearcxa sa fii cat poti de calma copiii mici simt agitatia mamelor si incep si ei sa planga..si eu pateam asa cu sandra atata timp cat eram calma era calma si ea daca eram suparata ma simtea si devenea si ea agitata..te-ai gandit ca poate are colici ? poate fii si asta o cauza a plansetelor lui

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    Citat Postat de LOREDANA2424 Vezi mesajul
    loredana, fetita mea de 3 luni a avut o faza de genul asta chiar in seara asta: clar era prea obosita dupa plimbare si baita, eu de obicei o mai lasam sa doarma un pic intre ele, acum i-am facut baita imediat cand ne-am intors de la plimbare (la ora 19:30) si s-a dovedit o greseala pt ca a fost fff obosita si plangea ca din gura de sarpe de ziceai ca o tai, nu voia san, nu o puteam linisti cu nimic... am lasat-o in patut si a adormit un sfert de ora, de la 20:15 pana la 20:30, apoi am luat-o adormita si am pus-o la san, a inceput sa suga si a adormit la loc dupa ce s-a saturat, doarme si acum... am observat ca plange fara sa poata fi linistita daca este obosita, ea nu are colici si nu a avut... s-ar putea sa fie la fel si la tine, lasa-l pe bebe un pic inpat sa se linisteasca cand are faze din astea, apoi, dupa ce se mai odihneste macar un sfert de ora, ia-l la san... succes, mami, din greseli invatam!

Floricica Nou Venita oana2424's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2012
    Postari in forum
    35
    asa mi se intampla si mie...eu ma gandesc uneori ca il doare ceva de asta mi-e frica mai mult.colici nu cred ca mai are pentru ca nu se mai strange de burtica. probabil oboseala si faptul ca eu intru in panica si el ma simte declanseaza agitatia micutului meu....

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Loredana, si noi am trecut prin asa ceva cu Irini cand era micuta...
    Noi am si calatorit foarte mult cu ea, in fiecare luna mergeam la noi acasa (in primul ei an de viata am locuit in alta localitate, unde lucra sotul meu) si stateam cam o saptamana... in acea saptamana si inca una dupa aceea, copila era foarte agitata, plangacioasa, nemultumita... o oboseau aceste calatorii prin faptul ca ea trebuia mereu sa se adapteze si sa se readapteze. Eu la randul meu aveam o stare de agitatie pe fondul unei temeri exagerate si uite asa... La noi,clar, totul se datora oboselii si starii mele de agitatie si neincredere.
    Ca o paranteza, vreau sa spun ca noi inca traim in acelasi ritm: mereu pe drumuri, calatorii etc etc... dar acum ne place foarte foarte mult. Irini deja are o capacitate de adaptabilitate fantastica... a devenit mascota in vapor. Si in avion ar fi devenit daca nu s-ar fi schimbat atat de des echipajul de bord :))))

Sfatul meu, Loredana, ar fi sa ii acorzi bebelusului mai mult timp pentru relaxare. Chiar daca nu doarme, intinde-te in pat langa el si bucurati-va de cateva minute de liniste si relaxare inainte de a trece la activitati mai solicitante.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Toti bebelusii trec prin aceste perioade dificile si pentru ei si pentru noi ca si parintii. Incearca sa ii acorzi mai mult timp pentru relaxare , mergeti prin parc , jucativa ...

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Bebelusii mai ales cei de cateva luni,sunt ca niste ,,radare"de cate ori mamica este,agitata,suparata,ei simt asta.Incearca sa nu te mai panichezi (e greu,stiu,dar cu timpul reusesti)pentru ca ii transmiti starea asta si celui mic,iti zic din experienta proprie,joaca-te cu el,sau stai intinsa langa el si alinta-l,canta-i cantecele,vorbeste cu el,vocea mamei este cel mai bun calmant pentru pitic.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari