Like Tree1Likes

Simptome ce anunta nasterea

Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita muguet_27's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.01.2007
    Postari in forum
    152
    Buna!

Eu sunt in saptamana 31 si as vrea sa stiu care sunt simptomele care ne vor anunta ca bebe este gata sa ne cunoasca. Am tot auzit de contractii si de ruperea apei. OK!....dar mai concret, cum se manifesta aceste contractii? Unde sunt localizate durerile? Si cum se simte ruperea apei?

Cred ca mamicutele, care au trecut prin asa ceva, sunt cele care ne pot spune cate ceva viitoarelor mamicute.

Va pup si va doresc o zi buna!
    mira

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.919
    CONTRACTIILE SUNT GEN DURERILE DIN PRIMA ZI DE MENSTRUATIE...DAR ELE PE PARCURS DEVIN MAI DUREROASE...SI MAI DESE....
    DIFERA DE LA ORGANISM LA ORGANISM...DE LA FEMEIE LA FEMEIE!
    SUNT CARE NU TREC PRIN DURERILE CONTRACTIILOR,NASC FOARTE REPEDE!
    SA NU TE SPERII,ORGANISMUL OMULUI E FACUT SA REZISTE ORICARUI TIP DE DURERE!AM AVUT CONTRACTII DESTUL DE DUREROASE...INAINTE SA NASC,DAR ERAM DEJA LA SPITAL.
    INAINTE DE RUPEREA APEI,CADE DOPUL GELATINOS,USOR,USOR....CAM CA ATUNCI CAND ITI VINE CICLUL MENSTRUAL IN PRIMA ZI,CEVA ROSIATIC,NISTE FIRISOARE DE SANGE....SA NU TE SPERII SA CREZI CA E SANGE DE LA CINE STIE CE!EU M-AM ALARMAT PUTIN...ERA 1 NOAPTEA SI AM NASCUT TOCMAI LA ORA 19:50,ACEEASI ZI!
    MIE MI-A ZIS DR,SA STAU CU MANA PE TELEFON....CUM OBSERV CA SE INTAMPLA CEVA IN ORGANISM...SCURGERI,SANGERARI,DURERI ABDOMINALE MARI!DE ACEEA AM SI SUNAT.MI-A SPUS LA ORICE ORA DIN ZI SI DIN NOAPTE!
    CU TOATE CA AM AVUT DURERI MARI(MA REFER LA CONTRACTII-am mai strans din dinti,din ochi....dar a trecut:)) AM NASCUT FOARTE USOR,AM IMPINS DE CATEVA ORI,CAND MI-A ZIS DR SI A FOST OK!TOTUL E SA ASCULTI DE DR!CONTEAZA SI ASTA!
    MIE NU MI S-A RUPT APA(MEMBRANA),INAINTE DE A AJUNGE LA SPITAL,PENTRU CA AM OBSERVAT FIRISOARELE ACELEA DE SANGE CAND AM MERS LA TOALETA,NOAPTEA...DAR CUM SPUNEAM NU E LA TOATE FEMEIELE ASA!DAR SA FII ATENTA DE FIECARE DATA CAND MERGI LA TOALETA!
    CAND TI SE RUPE APA SIMTI CA TE UZI TOATA,SIMTI CA VREI SA MERGI NON STOP LA TOALETA,E IMPOSIBIL SA NU ITI DAI SEAMA CE SE INTAMPLA CU SI IN ORGANISMUL TAU!
    TOT CE ITI DORESC ESTE :NASTERE USOARA SI MULTA SANATATE!SA AUZIM DE BINE!SI MULT MULT MULT....CURAJJJJJJJJ!SA TE INCURAJEZI SI SINGURA,ASTA CONTEAZA,SA NU ITI FIE TEAMA!SA TE GANDESTI CA IN URMATOAREA CLIPA VEI FI CU PUIUL IN BRATE!
    TOATE AM TRECUT PRIN ASTA!
    PUPICI!

Oana.Elena1994 likes this.
    Sunt o mamica implinita!
    sunt aici doar pentru cei dragi!
    "Cele rele sa se spele,cele bune sa se-adune."
    Lilypie 4th Birthday PicLilypie 4th Birthday Ticker
    Lilypie 2nd Birthday PicLilypie 2nd Birthday Ticker

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.919
    SI CA SA TE POT INCURAJA,SA STII CA DEJA MA GANDESC LA BEBE 2:) SI ASTA FT CURAND IN LUNA MARTIE VREAU SA RAMAN INSARCINTAA!DOAMNE AJUTA!
    Sunt o mamica implinita!
    sunt aici doar pentru cei dragi!
    "Cele rele sa se spele,cele bune sa se-adune."
    Lilypie 4th Birthday PicLilypie 4th Birthday Ticker
    Lilypie 2nd Birthday PicLilypie 2nd Birthday Ticker

Membru inregistrat la
    02.01.2007
    Postari in forum
    152
    iti multumesc mult pentru toate explicatiile. e bine sa stii la ce sa te astepti dinainte, cam de asta am intrebat. nu prea imi place sa vina peste mine lucrurile si sa ma ia pe nepregatite. iti doresc bafta pentru al doilea bebe.
    eu voi naste undeva pe la mijlocul lui Martie, asta daca nu se grabeste baietelul meu mic si jucaus.
    mira

Membru inregistrat la
    02.01.2007
    Postari in forum
    152
    nu mai are nici o alta mama nicio parere?
    mira

Banned Floricica Cu Vechime mother2's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2006
    Postari in forum
    8.341
    La mine contractiile au inceput ca usoare dureri de burta, apoi s-au mai intetit dar nu foarte tare-erau suportabile-si apoi au disparut. Asa m-au tinut vreo ora. La amandoi copilasii a fost asa. Venea durerea cateva secunde si apoi cateva minute liniste si pace. Pot sa zic ca nici n-am avut dureri-a fost ceva suportabil. Si apoi eu ma concentram pe minutele alea de liniste si ma relaxam cat puteam atunci si in rest in minutele de durere respiram cam vazusem in filme si cum imi indica moasa.
    Mie cu baiatul mi s-a rupt apa acasa, am simtit o pocnitura prima data si apoi a inceput sa curga ceva cald, si a curs....de nu-l mai puteam opri.
    Cu fetita a fost cam tot asa in privinta durerilor, nu foarte mari; apa mi s-a rupt dupa ce am ajuns la spital. Am fost foarte atenta si am respectat tot ce-mi indica moasa, adica impins cand trebuia si respirat cum zicea ea-ca sunt mai multe feluri de respiratie in momentele acelea. Si au venit pe lume amandoi puii mei foarte usor si repede.

Floricica Debutanta bellla's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Sa stii ca Nico a spus cam tot ce era important.Si la mine s-a intamplat cam la fel.Dureri ca la menstruatie,din ce in ce mai dese,senzatii de urinare,plus apa, care e imposibil sa treaca neobservata.Nastere usoara si multa sanatate!
    rares

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    la mine nu a fost asa.mi s-au rupt membranele fara sa am contractii.contractiile au aparut dupa vreo3 ore,la inceput mai usoare si mai rare si apoi din ce in ce mai dese si mai puternice.cel mai important este sa te poti concentra ca atunci cand ai contractie sa impingi cat poti de tare.sunt doua straturi de membrane din cate am inteles eu .dupa ce s-au rupt si celelalte in 5 min am nascut.nastere usoara si multa sanatate si tie si la bebe!alinaSmileyCentral.com

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    eu pur si simplu ma odihneam pe canapea cand am simtit si eu un poc cum zicea cristina,aceea a fost apa.m-am ingrijorat pt ca era in sapt 36 si mai aveam 3 sapt.nu m-a durut nimic o perioada dar cu 2 zile inainte fusesm la control si medicul imi spusese ca sunt dilatata 3 cm.asa se poate sta pana in ultima sapt sau poti naste mai repede.poti merge la contro sa vezi daca te-ai dilatat in ultimele sapt inainte de nastere.dar contractiile acelea daca le simti des sunt cu siguranta un semn ca tre sa mergi la spital.uneori apa o rupe medicul daca nu se rupe singura.

Floricica Cu Vechime xandrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    fata cea mare s-a grabit cam cu doua saptamani; nu am avut nici un fel de simptom, m-am trezit noaptea cu nevoie puternica de urinare si cand m-am dus la baie mi s-a rupt apa si am avut la lichid... contractiile m-au luat pe masa (ambele nasteri - cezariana); la fetita cea mica am avut dureri ca cele menstruale si apoi a cazut dopul gelatinos (asta cica se intampla si cu o saptamana inainte de termen...); si dureri de spate...
    Alexandrina si puiutii ei, Raluca (03.08.1997), Narcisa (21.09.2006) si Diana (24.09.2008)

Floricica Nou Venita flor20's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2006
    Postari in forum
    76
    La mine s-a eliminat intai dopul gelatinos si roziu dupa 11 ore am observat ca am contractii regulate la 5 min(dureri ca la menstruatie f slabe la inceput si din ce in ce mai intense si mai apropiate ca interval de timp), Desi nu credeam ca voi naste (eram in sapt 38) m-am dus la spital unde mi-au rupt apa si mi-au facut injectii pt dilatatie dupa care au inceput durerile adevarate. A mai durat 4 ore si am nascut. Acum pot spune ca nu a fost atat de greu pe cat am auzit si am citit ca as mai naste odata. Greul, dupa ce anestezia a inceput sa nu mai aiba efect, a venit. Groaznic a fost 2 zile si cam o sapt am mancat din picioare. Nu vreau sa te sperii dar la mine asa a fost. Curaj si sanatate!