Like Tree4Likes

Clostilbegyt, rezultate pozitive?

Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita larisahlaghi's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2008
    Postari in forum
    58
    celia, ms de raspuns....
    io nu am ciclu regulat asa ca nush care e perioada de ovulat :D luna asta o sa faca monitorizare din ziua 11 a cm.....oare sa fac si teste de ovulatie?
    alea din a cata zi a cm se fac?
    vrem si noi o minune!!!

Floricica Nou Venita celia40's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2008
    Postari in forum
    50
    Larisa,
    Cat de neregulat este CM-ul tau?
    La 3 luni , la 30 si de zile....sau cum?
    De la Closty ar trebui sa ai ovulatia de la Z11 pana la Z19...dar inca odata, depinde de cm-ul tau.
    Si te rog din suflet sa nu iei pastile de ureche...ci doar de la medic..
    Daca medicul tau e ok, el ti-a dat deja analize hormonale si deci stii cam care este per de ov, pt ca daca ai facut analizele de estradiol si progest, in per foliculara, Z13 sa zicem si in per Lutelara...Z 21 ( deci dupa ovulatie ) atunci ar trebui sa stii.
    Oricum , acum ca iei Closty, s-ar putea sa ai alta perioada de ov. deci, e bine sa faci teste, dar ai nevoie si de ecografii si teste de sange...
    Trebuie sa ai un medic curent, cu care sa te poti consulta si incepe un tratament coresp.
    Apropo, sotul a facut spermogr?
    E f important...
    Bafta
    Pup
    va pup
    celia

Membru inregistrat la
    29.05.2008
    Postari in forum
    58
    celia....nu iau dupa ureche, ci sunt date de un dr din iasi...luna asta face si sotu spermograma...ciclu meu vine si la o luna ( adica normal ) si la 2 - 3 luni...depinde....
    si am facut teste hormonale si am testosteronu mare....cred ca o sa iau teste de ovulatie si o sa fac din z11 pana in ziua 19 sa vad si io...desi noi stricam patu cam de 2 - 3 ori pe sapt...nush cat de mult as putea presta in per aia :D
    vrem si noi o minune!!!

Floricica Nou Venita nectarya's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2009
    Postari in forum
    186
    Buna fetelor. Si mie mi-a prescris medicul ginecolog Clostilbegyt din ziua 5 pana in ziua 9 a CM, iar duphaston din ziua 14 pana in ziua 28!!! Eu una nu inteleg logica cu duphastonul asta pana in ziua 28. Am citit si prospectul unde scrie pana in ziua 25. Nu mai inteleg nimic.Cat despre clostilbegyt... imi e si frica sa il iau, pentru ca mie nu mi-a spus nimic de monitorizare si am inteles ca poate avea reactii adverse...

Floricica Nou Venita ami24's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.06.2008
    Postari in forum
    92
    Aveti grija fetelor cu tratamentul asta fara monitorizare. Eu luna asta nu mai iau nimic duopa 2 luni de clostybegit si duphaston; nu ma simt rau, dar nu mai am curaj sa fac tratament aiurea, caci medicii din anumite cabinete nu prea au habar, multi nu au mai fost la o specializare de multa vreme.
    Eu sper ca poate nu am trompa infundata, si tratamentul sa aiba efect si acum, cine stie?!
    Trebuie rabdare, acum sunt in ziua 10 a CM si zilele astea o sa ...imi tin sotul p-acasa mai mult.
    Lilypie Trying to Conceive 21 to 37 day cycle tickers

Floricica Nou Venita celia40's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2008
    Postari in forum
    50
    Necta,
    Poti sa iei prima luna Clostilbegyt dupa cum ti-a prescris medicul.Probabil merge pe stimulare + contact natural.
    Prestati si voi din ziua 11 o zi da si una nu...
    In caz de nereusita , nu incepe un nou tratament inainte de a face si ecografie vaginala pt a vedea daca nu ai chisturi si analize de sange Estradiol urgent E2 si progesteron.
    Atentie SI analize de sange nu SAU.
    Daca doc nu e updatat, atunci sa ia o gura de apa si mergi la altul.
    Oricum sa stii ca desi acest tratament nu este indicat mai mult de 3 cicluri, ele pot fi facute cu intrerupere de o luna de ex . dupa cele trei luni de tratament se face o pauza de cateva luni...
    Stii de ce ti-a prescris acest medicament?
    Nu ai ovulatie? Cati ani ai? care este spermograma sotului?
    de cata vreme incercati?
    Bafta
    va pup
    celia

Floricica Nou Venita nectarya's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2009
    Postari in forum
    186
    Celia, eu am 27 de ani. Multumesc pentru raspuns. Noi incercam de 4 luni. I-am spus medicului ca vrem un bebe si mi-a dat acest tratament. Am facut si o ecografie din care s-a putut constata ca am un chist folicular dar mi-a spus ca nu e periculos. Mi-a mai spus ca foliculii mei nu ar ajunge la maturitate. Eu am dureri GROAZNICE de cand ma stiu atunci cand imi vine CM. Mi-a dat doua luni sa iau Prementrid din ziua 14-28 dar nici vorba de vreo ameliorare. Oricum nici nu ma asteptam pentru ca am luat multe tratamente pentru dismenoree pana acum si am aceleasi dureri. Si dupa prementrid mi-a dat Duphaston si Clostilbegyt, pe care urmeaza sa le iau.

Membru inregistrat la
    29.05.2008
    Postari in forum
    58
    nu inteleg de ce si duphaston si clostibegyt....ai ciclu neregulat?...io il am neregulat, adica la 2 -3 luni si cum nu mi-a venit din ian mi-a dat duphaston ca sa-mi vina si apoi incep clostibegyt din a 5 a zi cate 3 pe zi, timp de 5 zile....cineva mi-a zis ca ar fi cam multe 3 pe zi, dar asa mi s-a dat...si cica ti-e cam rau de la stimulare...voi ce stiti?
    vrem si noi o minune!!!

Floricica Nou Venita valentinasuciu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.02.2009
    Postari in forum
    2
    salutare fetelor... am si eu o intrebare.. dr. mi-a recomandat clostybegit cate 2 pe zi.. din ziua 3..dar.. atat.. nu in combinatie cu altceva... si mi-e frica sa nu fac cumva un chist.. ca stiu ca duphastonul... lupta impotriva chisturilor.. ce sa fac? a mai luat cineva doar clostybegit?

Floricica Nou Venita valentinasuciu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.02.2009
    Postari in forum
    2
    pt fetele care nu isi cunosc perioada fertila!!!! Eu am gasit in farmacii. un test de fertilizare... cu saliva.. e un dispozitiv cu microscop.. si arata exact zilele care sunt fertile si care nu.. poate fi folosit si ca un contraceptiv... costa un pic mai mult..150 lei..dar are valabilitate 2 ani... de la prima folosire.. asa ca..AVIZ AMATOARELOR DE PERIOADA FERTILAAAAA

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    959
    Buna draga Valentina! Bine ai venit la noi! Se pare ca tehnologia nu se lasa mai prejos. Nu stiam despre acest dispozitiv, ma intreb ce mecanism are, am sa ma interesez. Multumim mult de informatie!

Cat despre clostybegit, poti sa mai gasesti o discutie similara aici: Sarcini cu Clostybegit.

Nu stiu sa-ti raspuns la intrebarea cu chisturile in schimb sigur, stiu ceva, dar nu as vrea sa zic prostii.

Prezentare farmaceutica: Comprimate continand clomifen citrat 50 mg. Flac cu 10 cp.

Actiune terapeutica: Antiestrogen, actioneaza indeosebi la nivelul hipotalamo-hipofizar, cu consecinte stimulatoare asupra secretiei de gonadotrofine; provoaca maturarea foliculara, marirea ovarului, poate inlatura amenoreea, induce ovulatia si permite fertilizarea.

Indicatii: Pentru inducerea fertilitatii la femeile cu insuficienta ovulatorie; cazuri selectionate de amenoree secundara (mai ales in prezenta unei secretii adecvate de estrogeni).

Mod de administrare: Pentru inducerea fertilitatii se administreaza oral 1 comprimat (50 mg) zilnic timp de 5 zile intre zilele 5 si 9 ale ciclului (spontan sau indus), sau 5 zile succesiv in lipsa menstruatiei; daca s-a obtinut ovulatia se repeta aceeasi doza pana survine sarcina sau cel mai mult 3 cicluri; daca nu se produce ovulatia, se creste doza la 2 comprimate pe zi, administrandu-se in aceleasi conditii. In timpul tratamentului contactele sexuale trebuie sa coincida cu perioada de fecunditate. Tratamentul se face sub control strict, clinic si biologic (dozari hormonale).

Reactii adverse: Relativ frecvent instabilitate vasomotorie cu bufeuri de caldura, distensie si dureri abdomonale, tulburari de vedere (impun oprirea medicatiei).

Contraindicatii: Hemoragii ginecologice de origine neprecizata, afectiuni hepatice severe, chisturi ovariene si neoplazii in sfera genitala.

"Mi-e de ajuns sa stiu ca pot" - Dostoievski