Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.680

Idee Cand dati albusul de ou lui bebe?

Peste tot scrie si se spune ca albusul de ou trebuie introdis in alimnetatia bebelusului abia dupa varsta de 1, si introducerea trebuie facuta treptat ca sa nu apara eractii alergice. Totusi am vazut ca sunt multe mamici care fie il introduc inainte de 1 an fie chiar si dupa 2 ani.

Eu i-am dat si albusul lui Edi la un an si 1 luna, cand i-am facut orez cu spanac si i-am pus si un ou la amestec si l-a primit foarte bine. El nu prea se omoara cu ouale din pacate, am incercat sa ii dau si ou moale "in canuta" cum mancam cand eram eu mica insa nu prea ii place asa ca i-l maschez in mancare si atunci apa fara probleme.

Voi cand ati dat albusul de ou lui bebe? La ce varsta?

Floricica Nou Venita madalinamunteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2009
    Postari in forum
    54
    Eu i-am dat lui Teo galbenusul pe la 6 luni si acum la un anisor am inceput sa ii dau cate putin de albus sa vad ce se intampla si a fost OK chiar i-a placut mai mult decat galbenusul. Acum are 1 an si o luna si papam de 2-3 ori pe saptamana dimineata un ousor intreg fiert nici prea moale nici prea tare si place foarte mult.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Eu i-am dat Mariei de pe la un an albus si acum prefera albusul si nu mai mananca galbenus. Mananca ou facut la cuptor cu branza, smantana, marar, iaurt. Mai gusta si din omleta noastra, cand mancam dimineata.

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.992
    i-am dat lui andrei albus de ou imediat dupa ce a facut un an. ii place oul facut in apa. ar manca in fiecare zi.
    Lilypie Kids birthday Ticker
    Lilypie Third Birthday tickers

Floricica Cu Vechime carmen dragu's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2008
    Postari in forum
    7.069
    Eu i-am introdus albusul pe la 1 an si doua luni . La inceput i-am facut dovlecel umplut si la amestec am adaugat oul intreg. Nu a a avut probleme. Apoi la cateva zile i-am dat ou ochi in apa. Mult timp doar asa ii faceam oul. Totusi acum si eu fac fel de fel de mascari ca ar manca galbenus in fiecare zi dar albus niciodata.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Kids Birthday tickers

Floricica Senior iubytzik22's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.05.2008
    Postari in forum
    2.946
    Al meu e innebunit dupa ou...ii place galbenusul la nebunie la fel si albusul...toata ziua ar manca oua...eu de la 1 an i-am dat si ce i-a placut...

Floricica Avansata ramona07's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    1.803
    Si noi tot dupa un an le-am dat albusul de la ou,insa eu le-am facut papara, pentru ca altfel nu il mananca nici in ziua de azi...nici fiert,nici ochi..
    alex&sebi...11.08.2007

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Cum e papara?????????????????????????????????????

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Al meu nu vrea sub nici o forma oul.Il simte in orice l-as pune.Nici nu mai stiu cand am incercat sa-i dau ultima oara.Din cand in cand mai incerc.Am observat ca il consuma prajit ochi.Ii da sotul cand mananca el.Nu prea sunt de acord pt ca e prajit, dar, din doua rele, o aleg pe pe cea mai putin rea si-i mai ``scap`` ou prajit, dar putin.

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    eu ii dau doar galbenusul, daca ii dau ou gol.dar gatit (de exemplu in spanac, pun tot oul).In afara de faptul ca pot aparea alergii....mai sunt si alte motive pt care se interzice albusul?
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de laurap2010 Vezi mesajul
    eu ii dau doar galbenusul, daca ii dau ou gol.dar gatit (de exemplu in spanac, pun tot oul).In afara de faptul ca pot aparea alergii....mai sunt si alte motive pt care se interzice albusul?
    Este energizant si e bine sa fie dat dimineata si nu seara.