Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159

Obiceiuri mot fetite

Buna fetele, in luna mai fetita mea face un anisor si tre sa iau si motul- turta , imi puteti spune si mie cam ce se poarta pe aici prin dobrogea, sunt din Constanta ,si nu prea stiu ce tre sa fac

Banned Floricica Cu Vechime mother2's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.08.2006
    Postari in forum
    8.341

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    pe cat mai e nascuta?? a mea pe 22..si tot din constanta suntem:))

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Bine ai venit pe forum, Adriana!

Si eu sunt din jud. Constanta, dar la noi nu s-a auzit de turta la fetite. La noi se taie motul exact ca la baieti, nu difera cu nimic procedeul fata de baietei.
    Nasa cumpara o panglica din care face o fundita si o pune copilului in par, iar apoi taie motul cu foarfeca. Daca isi permite, cumpara si cateva hainute sau altceva pt copil.
    Mama sau nasa (nu conteaza cine) pregateste o tava in care pune diverse obiecte: un obiect din aur, bani, o carte, un produs cosmetic etc. si pun copilul sa aleaga.

Pt mine motzul are ca scop doar reuniunea familiei si distractia, nu tin la superstiile cum ca cel mic va urma o cariera in legatura cu ce-a ales, dar am urmat si noi traditia si ne-am distrat f bine.

"Fa o pasiune din a invata. In acest fel nu vei inceta niciodata sa te dezvolti.” Anthony J. D’Angelo

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    dar nu cred ca e obligatoriu sa,i tai din par...eu nu am vrut sa ii taie din par fetitei asa ca motul nu s-a mai taiat...doar turta s-a rupt....sunt din bucuresti ....iar nasa a facut o turta si a rupt=o deasupra capului ...si cam atat ...si treaba cu tavita....fetita tin minte ca a ales verigheta. cheile de la masina si un pix.....

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    da aveti dreptate...ca stiam ca se rupe turta la fetite nu? si la baieti nu...
    eu lui gabriel i-am luat si din mot..si i-am rupt si turta:))) si la fata voi proceda la fel.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.680
    Si eu stiam la fel ca la fetite se rupe turta, asta ar fi cam sigura diferenta dintre motul la fete si la baieti.

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    pe 14 mai este nescuta fetita mea roxy29,

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Dar ce semnificatie are acea turta rupta?Ce simbolizeaza?Sunt curioasa si, de ce nu, de cultura generala.

Floricica Debutanta cristynutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    798
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Dar ce semnificatie are acea turta rupta?Ce simbolizeaza?Sunt curioasa si, de ce nu, de cultura generala.
    de ce?nu stiu!!si vorba lu soacramea asa trebuie!!!asa e bine!!!nu fa asa ca nui bine!!!si la care eu o intreb de ce ???asa e din batraniii
    PRINTESA LUI MAMI CARINA GEORGIANA

Floricica Debutanta cristynutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    798
    lu unchimiu ia taiat motu la mama nu ca nu se purtaa la moda,,,mama nu mia rupta nici turta ni motuuu
    eu la fata iam taiat si motu si iam rupt si turta, de ce? asa e la moda si am mai chemat si lautari acasa am facut si mancare 3zile am muncit
    PRINTESA LUI MAMI CARINA GEORGIANA