Like Tree1Likes

Cand renunta bebe la suzeta?

Ultimele discutii din forum
    ADY_ELA
    Guest

Cand renunta bebe la suzeta?

Buna dragele mele mamici,
    Fetita mea are 10 luni si jumatate si adora suzeta.
    Cand plange sau are nervi este "solutia potrivita" pentru a se calma.
    Cand este racita deasemeni suzeta ne salveaza pentru ca o facem sa deschida gurita pentru a lua siropelul.
    Cand era mai mica si mult mai mofturoasa, o faceam tot cu suzeta sa deschida gurita pentru a manca.
    Adoarme cu suzeta in gura, insa apoi ii da drumul.
    Are deja 4 dintisori, iar inca 2 sunt pe drum.
    Peste cateva luni merge la cresa si vreau sa o dezvat de suzeta.
    Cum ma sfatuiti sa procedez?

Multumesc anticipat.

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Baietelul meu are 2 ani si 2 luni si inca are suzi......acasa doar ca la camin a lasat-o singur.....fetita a lasat-o catre varsta de 2 ani....cand s-a simtit e pregatita........
    Personal zic sa nu o fortezi.....va fi si asa greu sa se desparta de mami si sa ramana acolo printre straini ....nu ii lua si alinarea ei cea mai de pret......cand se va simti pregatita o va lasa singurica.
    Cori+Flori=Iulia-18.06.2008 si Denis-23.12.2009

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    categoric daca o dai la camin nu-i lua singura alinare.lasa copilul ca nu ii face nici un rau.fetita mea dupa cateva zile de cresa a venit acasa si ia zis lui taikasu sa taie suzeta,taksu a taiato si asa a ramas.nu a mai cerut-o,nu a plans dupa ea.avea 2 ani si 2 luni,si crede-ma mergea cu 2 suzete si pe afara,si in casa avea multe.a renuntat f usor.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    copilul scapa de suzeta cand o apuca pe mami pandaliile pe respectiva suzeta, sau pe cele 6 suzete cum avem noi:))
    alexia are un an si noua luni si nu doarme fara suzi, ba uneori sta cu ea si in casa, deocamdata o las caci datorita suzetei doarme singura in camera, adorme singura chiar si nu pot renunta la asta inca. la vara singur o sa scapam caci din toamna merge la camin si nu se poate cu suzeta. pana atunci insa o mai las. insa daca la cresa e ok cu suzeta, mai ales ca beb nu are nici un an, eu zic sa mai asteptati...

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    baietelul meu a renuntat la 2 ani la suzeta dar dintr-o intamplare sa zic asa aveam doua suzete una a aruncat-o in canal(exista o mica spartura in capac pt.a putea citit indexul de apa) iar el arunca acolo tot ce prindea in mana...asa ca mai aveam doar una pe care o lua la gradi in fiecare.....intr-o buna zi am uitat sa o luam de la gradi si uite asa am renuntat la ea am vazut ca a trecut usor peste noapte a cerut el o data sau de doua ori pe"izi' si-am spus ca a mancat-o Foca(catelusa vecinilor) a inteles baiatul si din acea noapte nu a mai primit suzeta....

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.100
    Si noi avem 2 ani si3 luni si inca avem suzeta....acum doar la somnik o folosim.
    Parerea mea este sa nu ii iei suzi mai ales ca o vei da la cresa.Este ceva care o ajuta.
    Are timp sa scape si de ea.Nu cred ca acolo nu o primeste cu suzeta.
    Modificata de dami28elena11; 22.02.2012 la 14:05:25.
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Ady_ela, in jurul varstei de 2 ani te poti intelege cu ea, sa ii explici, sa o pacalesti. Insa, sa nu faci prea multe schimbari in viata fetitei in acelasi timp. Totul se face treptat. Si cu rabdare.
    Si daca sta pe olita la 2 ani si renunta la suzeta tot la 2 ani, sa nu faci o drama din asta , pentru ca nu e nicio problema.

"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Floricica Avansata danamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    1.699
    Citat Postat de roxy29 Vezi mesajul
    copilul scapa de suzeta cand o apuca pe mami pandaliile pe respectiva suzeta, sau pe cele 6 suzete cum avem noi:))
    alexia are un an si noua luni si nu doarme fara suzi, ba uneori sta cu ea si in casa, deocamdata o las caci datorita suzetei doarme singura in camera, adorme singura chiar si nu pot renunta la asta inca. la vara singur o sa scapam caci din toamna merge la camin si nu se poate cu suzeta. pana atunci insa o mai las. insa daca la cresa e ok cu suzeta, mai ales ca beb nu are nici un an, eu zic sa mai asteptati...
    Si eu cred la fel, copilul renunta cel mai adesea la suzeta cand hotaraste mama.Bine, asta nu inseamna sa traumatizam copilul, ci sa incercam ,ca incercarea moarte n-are.
    Eu am hotarat sa dezvat fata la fix un an jumatate. Nu am avut nicio impotrivire din partea ei. Parca nu ar fi avut niciodata suzeta.
    La baiat am incercat mult mai tarziu,avea peste 2 ani si a fost un esec total. A "mancat" suzeta pana aproape de a incepe gradinita.
    Lorito

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    eu am incercat de vreo 3 ori sa o las in patut seara fara suzete, ea are una in gura si una in patut de rezerva:), si a scancit vreo jumatate de ora, pe urma a tacut dupa inca vreo 5 minute a inceput sa urle...si am renuntat. ea doarme asa de bine acum, dimineata ( adica vorba vine dimineata:) pana la 10-11 apoi un nani de la 3 la 6, si la 10 in pat. asa ca daca ii iau suzeta e ca si cand m-as scarpina undeva:), fara sa fie nevoie.
    la vara o sa ii schimb locul de dormit, vreau sa o culc cu fratiorul ei si atunci cred ca voi incerca cu suzeta, la fel si pampers-ul, si biberonul.
    cel mare a renuntat singurel la suzeta pe la 10 luni, isi facea greata cand o baga in gura, pana intr-o zi a aruncat-o pur si simplu. la biberon a renuntat la 2 ani si cateva luni, l-am pacalit ca le-a furat motanul vecinei. le-a jelit vreo 2-3 zile, o perioada nu a baut lapte, apoi a cerut laptic singurel.

Floricica Avansata danamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    1.699
    Citat Postat de roxy29 Vezi mesajul
    eu am incercat de vreo 3 ori sa o las in patut seara fara suzete, ea are una in gura si una in patut de rezerva:), si a scancit vreo jumatate de ora, pe urma a tacut dupa inca vreo 5 minute a inceput sa urle...si am renuntat. ea doarme asa de bine acum, dimineata ( adica vorba vine dimineata:) pana la 10-11 apoi un nani de la 3 la 6, si la 10 in pat. asa ca daca ii iau suzeta e ca si cand m-as scarpina undeva:), fara sa fie nevoie.
    la vara o sa ii schimb locul de dormit, vreau sa o culc cu fratiorul ei si atunci cred ca voi incerca cu suzeta, la fel si pampers-ul, si biberonul.
    cel mare a renuntat singurel la suzeta pe la 10 luni, isi facea greata cand o baga in gura, pana intr-o zi a aruncat-o pur si simplu. la biberon a renuntat la 2 ani si cateva luni, l-am pacalit ca le-a furat motanul vecinei. le-a jelit vreo 2-3 zile, o perioada nu a baut lapte, apoi a cerut laptic singurel.
    Sa nu te aud ca ai fata rea. Atata timp cat doarme 15 ore pe zi, ciocu' mic:))
    Eu tot nu pot intelege cum se trezesc unii copii la 6 p.m. si se culca la loc 4 ore mai tarziu. E grozav!
    Dar cred ca somnul de dimineata o sa sara din schema dupa ce reincepi lucrul, nu-i asa?
    Trece boieria. Auzi, somn pana la 10-11.
    Lorito

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.100
    fetelor hai ca sa va mai intreb ceva..daca tot veni vorba "cand vrea mama"...
    la spital cand am fost cu ai mei copilasi, le-a dat papa de regim..groaznica..fara gust..fara sare..desi ei aveau voie cu sare..si eu am zis cum sa-i fac sa pape..? un raspuns dat de o rezidenta..nah.."copilul face ce zice mama nu invers..dar in cazul acela eu am incercat dar degeaba..."
    deci eu eram vinovata ca ai mei nu vroiau acea papa 'foarte gustoasa" ?
    Modificata de dami28elena11; 22.02.2012 la 14:11:07.

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!