Cauta

Scurgere vaginala in urma unei coalescente de labii.

Maria a intrebat pe 11.10.2015

Buna ziua! Imi cer scuze pentru deranj si va rog mult, cand aveti disponibilitatea necesara sa imi raspundeti la acest mesaj.

Fetita mea, a avut coalescenta de labii si am ales sa urmam un tratament cu crema pe baza de estrogen (colpotrophine de 2 ori/zi) timp de o luna si jumatate, de la varsta de 10 luni pana la 11 luni si jumatate pentru a evita probabilitatea de a face infectii urinare.

Problema s-a rezolvat, s-au dezlipit. Acum avem o alta problema cu care ne confruntam si care ne streseaza foarte mult. Acum fetita are 1 an si 4 luni si din ziua in care s-au dezlipit (11 luni si jumatate) are o scurgere, usor galbuie. Nu o observ tot timpul, dar ea exista.

Am impresia ca la inceputul fiecarei luni este mai abundenta. Medicul a prelevat proba si am mers la laborator, dar rezultatul a fost unul negativ, comunicandu-se ca nu are semnificatie patologica.

Nu am certitudinea ca a avut acel lichid si cand s-a incercat luarea probei. Este normal sa apara aceste scurgeri in urma tratamentului cu estrogen?

Se vor stopa? Va rog mult sa imi comunicati parerea dumneavoastra si sa ne sfatuiti ce sa facem mai departe. Va multumesc mult!

3 raspunsuri

Emil Otesteanu
a raspuns acum 4 ani

Deoarece aceasta situatie NU este o boala ci "o asa denumita conditie medicala", iar d-v-vs sunteti una dintre foarte putinele mamici care, a depistat-o si o urmareste corect, inclusiv terapia simptomelor secundare, imi usureaza misiunea si ma voi referi numai la intrebarea adresata.

Astfel trbuie sa cunoasteti faptul ca in urma tratamentului cu CREMA cu ESTROGEN ( aplicat si la fetita dvs,( si care este recomandata numai de catre medic ) pot apare la fetita, usoara marire a sanilor, o scurgere asemanatoare cu menstruatia, sau chiar alte simptome, care dispar pe parcurs, fara niciun tratament - neavand ca substrat o infectie.

Tot ce trebuie aplicat este o "igiena" riguroasa, pe care o cunoasteti cu siguranta.

Examenul bacteriologic al secretiei prezente - care va dispare si va apare spontan pe parcus, pana la pubertate cand trebuie ca totul sa intre in normal - fiind normal nu are nevoie de niciun tratament.

Emil Otesteanu
a raspuns acum 4 ani

Continuare

Pe langa igiena mentionata, se recomanda evitarea oricaror substante sau spray-uri iritative

Folosirea ( la nevoie) de crema cu vit. A si D.

Maria
a raspuns acum 4 ani

Domnul Doctor, va multumesc din tot sufletul pentru raspuns. Abuzez acum de amabilitatea Dvs. cu rugamintea de a-mi clarifica urmatorul aspect: spuneati ca secretia va disparea si va aparea din nou spontan pana la pubertate.  Va aparea din nou pe parcurs, spontan, pana la pubertate tocmai datorita tratamentului sau ca asa este normal sa se intample? Ar fi aparut chiar daca nu faceam tratamentul? Considerati ca pot aparea si de acum inainte alte simptome, chiar daca am terminat tratamentul, cum ar fi de exemplu marirea sanilor? Ma ingrijorez de fiecare data cand vad acea scurgere, care dureaza de 4 luni, si ma intreb cat va mai dura si daca acel trarament nu i-a afectat dezvoltarea normala a zonei genitale? Acest proces este reversibil? Va spun sincer, ca pe de-o parte regret faptul ca am aplicat crema, cu toate ca a avut efect. Ma gandesc acum, ca poate o data cu reglarea nivelului de estrogen din organism se remedia problema de la sine. Sa va dea Dumnezeu sanatate!

Vezi intrebari din:
/*MASTER*/