Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 15
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita macovei anca's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.08.2008
    Postari in forum
    127
    Strigatul unei mame

Opreste-te cateva minute din activitatile tale cotidiene si incearca sa-ti apleci inima la situatia pe care vreau sa ti-o prezint.

O persoana admirabila din toate punctele de vedere,o femeie care a intampinat o groaza de probleme inca de la varsta de 9 ani,in ciuda tuturor greutatilor a reusit sa-si faca o familie. La scurt timp dupa ce s-a casatorit,s-a nascut un baiat minunat,care si-a inteles parintii ori de cate ori nu a putut primi toate acele bunatati de care ceilalti copii au avut parte.Din cauza datoriilo,doamna Ana Macovei a fost nevoita sa plece in strainatate,unde a facut fata doar 2 luni de zile,afland ca este insarcinava cu cel de-al 2-lea baietel al familiei.Cu toate ca a fost judecata din toate partile,a hotarat sa pastreze acel copil indiferent de urmari. Desi diagnosticata cu SINDROM PIRAMIDAL POST ENCEFALITIC BILATERAL si suspecta de SCLEROZA MULTIPLA,fiind nevoita sa nasca prin cezariana,nasterea lui Alex,de 4 kg jumatate a fost o bucurie enorma. La scurt timp,mezinul a fost diagnosticat cu VARUS EQUIN BILATERAL ( avand piciorusele strambe).

"Am fost trimisa de urgenta la spitalul de copii.Acolo a inceput cosmarul.Aproape un an a stat in cizmulite de ghips.In ciuda faptului ca traiam 4 persoane dintr-un salariu de 320 lei,la bloc,fara caldura,gaz si niciun fel de ajutor de nicaieri,avand celalalt baietel la scoala,am reusit cat de cat sa fac tot ce trebuie pentru el : 4 operatii,ghetute ortopedice."

Dupa o iarna alaturi de un calorifer electric si cu datorii de mai mult de 1000 lei la lumina,familia Macovei a facut un imprumut in banca pentru a se conecta la reteaua de gaz,si pentru care are de platit rate lunare o perioada de 10 ani de zile.

"Am tot imprumutat 4 ani de zile de la banci si prieteni,dar toate au o limita.Necazurile se tin lant."

La 2 ani dupa nasterea micutului Alex,doamna Macovei a fost indrumata spre asistenta sociala,iar acum are salariu de insotitor.A scris,cerand ajutorul,la numeroase emisiuni,de unde nu a primit insa niciun raspuns.

Baiatul cel mare,Stefan,este in clasa a VII-a la scoala generala.Dorintele ii sunt tot mai mari,ochelarii pe care ii are trebuie schimbati,hainele ii raman mici.

Acea doamna plina de datorii a fost diagnosticata acum scurt timp cu fibron uterin si uter ingrosat dublu.Trebuie sa faca tratament cu pastile pe o perioada de 6 luni,dar nu crede ca are sanse la operatie sub nicio forma.

"In timp,am acumulat datorii de peste 100.000 lei.Trebioe sa merg din nou cu baietelul cel mic la control deoarece acum are suruburi implantate in picioare ( epifizioteza tibiala distala interna bilaterala cu cate un surub) si se plange ca il dor.Ghetutele costa cel putin 240 lei.I-am cumparat o pereche de sandalute dar ma doare sufletul sa-l vad cum cade si se loveste din cauza ca nu are echilibru."

O femeie care are o inima de aur si un suflet enorm de incapator,acum are nevoie disperata de ajutor.

"Va rog din suflet sa ma ajutati sa raman alaturi de copiii mei,caci singura sansa sa scap de datorii si sa merg mai departe ar fi sa plec in strainatate.Dar ce ar face copiii fara mine?Cine i-ar mangaia si i-ar tine in brate la durere?Ce explicatii sa-i dau celui mare daca eu l-am crescut cu ideea ca nicio avere nu compenseaza mangaierile si sfaturile mamei?"

Fiecare mama poate intelege aceasta femeie disperata.Fiecare parinte ii intelege durerea.Trebuie s-o ajutam cumva!!

"Dati-mi un sfat si spuneti-mi ce sa fac! Pot spera la mai bine?"

Adresa buletin : Str.Th.Neculuta, Bl.TN ,Sc.B,Ap.15,Tg.Frumos,Jud.Iasi

Adresa locuibila (chirie) : Str.Petru-Rares,Bl.G1-2,Sc.B,Ap.4.

Adresa e-mail : macovei_anca2001@yahoo.com

Telefon : 0747/967.586.

Membru inregistrat la
    20.08.2008
    Postari in forum
    127
    ce e speranta?...de ce cind speri toata lumea te lasa balta?

Membru inregistrat la
    20.08.2008
    Postari in forum
    127

BILETE IESIRE DIN SPITAL
    am vrut sa trimit poze si acte doveditoare,dar din pacate nu stiu. cineva cu suflet mare a vazut si s-a oferit sa ma ajute,si mi-a facut un sait, daca vreti sa vedet si va rog cititi-l http://apreuteseicostel.webs.com/ajutama.htm va multumesc!

Adresa buletin : Str.Th.Neculuta, Bl.TN ,Sc.B,Ap.15,Tg.Frumos,Jud.Iasi
    Adresa locuibila (chirie) : Str.Petru-Rares,Bl.G1-2,Sc.B,Ap.4.
    Adresa e-mail : macovei_anca2001@yahoo.com
    Telefon : 0747/967.586.

Trimite,te rog mai departe.

Membru inregistrat la
    20.08.2008
    Postari in forum
    127
    de ce se mai cheama ,,ajutor umanitar"? nici macar o vb buna?nu pot sa cred ca se intampla asta chiar si aici...indiferenta totala.

Floricica Avansata mstefania's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2007
    Postari in forum
    2.122

Floricica Avansata mstefania's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2007
    Postari in forum
    2.122
    sanatate multa!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Multa sanatate!
    de multe ori nu exista cuvinte de alin..
    D-zeu sa va ajute sa fie totul bine pana la urma.

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    asa este...si eu am deschis un subiect despre o mamica care are cancer si am ramas uimita sa vad ca nimeni nu scrie nimic....
    multa sanatate la puiut!
    Dumnezeu sa va ajute sa treceti cu bine!

Membru inregistrat la
    20.08.2008
    Postari in forum
    127
    imi cer scuze,dar pana acum nu am reusit sa scriu ,nu am putut intra...va multumesc,dar atata indiferenta ce am intalnit,incat imi este si rusine sa mai spun. in tara asta ori esti pe moarte,si dupa ca mori se mediatizeaza cazul si se cauta vinovati,ori dai la televizor ,ca sa se poata bate cu pumnul in piept cei care ajuta .dar asta e..... la revedere ,si multa sanatate doamnei cu cancer,si putere foinanciara ca din pacate orice lupta cu sanatatea cea mai buna arma sunt BANII !

Membru inregistrat la
    20.08.2008
    Postari in forum
    127
    ma uitat ca totusi povestea noastra,aici a fost citita de 300 de persoane ,iar pe sait au citit,600 de persoana,le multumesc! dar daca cu totii au fi dat macar cate 10lei....copiilor le-ar fi fost mai bine.de ce nu inteleg ca nu e nevoie de mult?de ce cred ca atunci cand faci un bine,nu trebuie decat un pic si pentru cel necajit e suficient?

Floricica Nou Venita alina2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2008
    Postari in forum
    1
    buna
    am citit despre niste probleme care au fost publicate pe acest site de catre niste mame ale caror copii sufereau de varus equin.am vrut sa imi scriu acolo opinia,dar din pacate nu am putut,de aceea m-am hotarat sa o scriu aici.am 16 ani,si am avut o copilarie foarte nefericita din acuza acestui diagnostic.stiu ca acest site este pt mame,dar stiu cum e sa treci peste atatea probleme,deoarece o vedeam zilnic pe mama suferind pt mine.acest diagnostic mi s-a dat la varsta de 3 ani,deoarece medici din jud meu,nu au fost capabil sa depisteze aceasta bola.de acea,la nastere este indicat sa se faca anlize copilului.din pacate la mn,nu a fost depistat aceasta bola numai la varsat de 3 cand era prea tarziu pt a sacapa fara interventie chirurgicala.parinti mei m-au dus la medici din aproximativ toata tara,care isi exprimau verdictele despre acest diagnostic.multi mi-au recomnadat sa iua viatamine.am laut vitamine o perioada indelungata,dar acestea au avut efect negativ,deoarece ajutau la pierderea memoriei.dupa oprirea tratamentului cu viatamine,mi-am revenit si am fost pusa in ghips ambele picioare,dar nu a fost nici un efect pozitiv.dupa ce parinti au consulata m-ai multi specilisti,3 din roamnia,foarte cunoscuti au spus acelasi verdict.a a fi si eu un copil noarmal,trebuia sa fiu operata dupa ce implineam varsta de 7 ani,deoarece daca operatia se facea mai repede era riscul de a se atinge un nodul de crestere acre imi putea afecta foarte mult viata,doarece stacna crestere.pana la varsta de 7 ani am purat orteze,pt a nu lasa picioarele sa se deformeze foarte mult,dar deja erau foarte grav defoarmate deoarece intre ele incapea o minege.la 7 ani am inceput operatiile.la inceput ni s-a zis ca trebuie sa se faca 2 operatii la un picior si 2 la celalat.din nefericire la mn nu a fost asa.de la varsta de cand am inceput operatiile am fost operata cate 1 data sau de 2 ori intr-un an,pana la varsat de 15 ani.in total am suferit aproximativ 10 operatii.a fost o perioada lunga de timp,in care si eu,si parintii mei am suferit faorete mult,mai ales mama,care imi era mereau aproape si ma incuraja.de multe ori se ferea de mn pt a-i nu-i vedea suferinta si pt a nu ma intrista si pe mn mai tare,dar deseori o obseravm,si vedeam prin ce trece.cu ea langa mn,am putut depasi operatiile deoarece incurajare,sprijinul si curajul pe care o mama il poate oferii copiluilui,il face pe copil un invingator in toate.acum la varsat de 16 ani sunt bn,dar o problem a mai ramas deoarec am ramas mica de statura,si mi sa-a spus ca nu o sa mai cresc.nu de mult timp am vb cu medicul care m-a operat si mi-a spus ca se poate face o operatie de alungire,dar doar la varsta de 18 ani.eu sunt bn,dar multi copii au aceiasi problema pe care am avut-o si eu.poate povestea mea ii va putea ajuta pe unii in cautarea unei solutii sau ii va incuraja pe altii.tousi m-am hoarat sa o scris,pt acesti copii desii stiu ca este un site pt mame.deoarece mamele vor citii povestes si is vor putea ajuta copii intr-un fel sau altul.

+ Raspunde
Pagina 1 din 15
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari