Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alina_28's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.05.2012
    Postari in forum
    15

Amniocenteza

Buna mamici , am 31 de ani, si sunt insarcinata in 13 sapt si 5 zile, sapt trecuta mi-am facut dublu test si mi-a iesit ca am un ris crescut pentru Sindromul Down 1:80, iar la dublu test la ecograf d-nul, doctor care mi l-a facut a zis ca totul este bine, ca bebe e dezvoltat coresp varstei sarcinii.
    Med meu ginecolog care imi urmareste sarcina mi-a recomandat sa fac amniocenteza avand in vedere la prezint un risc crescut pentru SD 1:80.
    Mi-am facut programare la Centrul de Medicina Materno Fetala Medlife din Bucuresti la d-na dr Mihaela Steriu , ea v-a fi cea care imi v-a face amniocenteza, la ea m-au programat, insa mi s-a spus totodata ca inainte de amniocenteza v-a trebui sa vorbesc cu d-na dr genetician Cerasela Jardan ,
    Va rog daca veste careva dintre voi care a facut amniocenteza cu d-na dr Mihaela Steriu, as vrea sa stiu parerile voastre despre ea, despre cum s-a comportat cu voi, cum e ca doctorita, daca ati fost multumite, daca e buna in amniocenteza, dar si despre d-na dr Cerasela Jardan.
    Daca ati facut aceasta investigatie la acest centru din Bucuresti, cum e, cum vi s-a parut, care sunt parerile voastre despre acest centru, sunt buni?! si care au fost costurile unei amniocenteze la CMMF Medlife .
    Va multumesc si astept cu nerabdare si cu sufletul la gura parerile voastre.

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Eu nu știu ceva despre aceste centre și despre medic, vroiam doar să.ți spun să nu te îngrijorezi este foarte posibil ca bebelușul să fie bine. Dublu și triplu test sunt doar statistici, bazate pe vârstă, greutate, stil de viață etc, corelat cu echo. Dacă Crl în urma echo are dimensiuni normale, iar osul nazal prezent, cred ca e bine.

Floricica Novice ingrid13's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.09.2013
    Postari in forum
    464
    Eu o stiu pe dna dr Jardan. La dansa mi-am facut cariotipul atat eu cat si sotul, inainte de sarcina si pot sa iti spun ca este un medic foarte priceput, profesionist si o persoana foarte calma si sufletista si dispusa sa iti raspunda la intrebarile pe care le ai. Georgiana are dreptate, probabil ca nu este nimic, dar daca tu te simti mai in siguranta, trebuie sa faci amniocenteza. Succes si sa vii cu vesti bune.

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Mult succes! Sunt sigura ca va fi bine!Ca info, vreau sa spun ca exista si o metoda neinvaziva de testare prenatala: testul Nifty. Este o analiza de sange.

Floricica Nou Venita calina90's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2015
    Postari in forum
    1
    Buna Catalina!Iti recomand cu caldura sa mergi la Dna Steriu. Este o femeie cu totul si cu totul deosebita! Merg de 3 ani la dumneaei si dupa doua sarcini pierdute, am acum un ghemotoc sanatos de 2 luni.
    Sa imi zici si ce ai facut la amniocenteza. Mi-am facut si eu dublu test , am fost la Dna Cerasela Jardan ( de care ma abtin sa fac vreun comentariu , pentru ca este o persoana deosebit de rece si de laconica in informatii) si mi-a recomandat pe langa amniocenteza si nu stiu ce test de analiza moleculara de vreo 2000 ron. In fine, dupa ce m-am sfatuit cu Dna Steriu am mai cerut inca o opinie la alt medic genetician si m-a linistit si am ales sa nu fac amniocenteza.
    Iti doresc tot binele si sarcina usoara!

Floricica Nou Venita spring's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.10.2013
    Postari in forum
    1
    Citat Postat de calina90 Vezi mesajul
    Buna Catalina!Iti recomand cu caldura sa mergi la Dna Steriu. Este o femeie cu totul si cu totul deosebita! Merg de 3 ani la dumneaei si dupa doua sarcini pierdute, am acum un ghemotoc sanatos de 2 luni.
    Sa imi zici si ce ai facut la amniocenteza. Mi-am facut si eu dublu test , am fost la Dna Cerasela Jardan ( de care ma abtin sa fac vreun comentariu , pentru ca este o persoana deosebit de rece si de laconica in informatii) si mi-a recomandat pe langa amniocenteza si nu stiu ce test de analiza moleculara de vreo 2000 ron. In fine, dupa ce m-am sfatuit cu Dna Steriu am mai cerut inca o opinie la alt medic genetician si m-a linistit si am ales sa nu fac amniocenteza.
    Iti doresc tot binele si sarcina usoara!
    Buna Catalina, imi poti spune te rog numele medicului genetician de care ai fost multumita? Eventual la ce clinica putea fi gasit atunci?

Multumesc mult!

Numai bine!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari