Ultimele discutii din forum
    siminaa
    Guest

Rusinos Viitoare mamica as avea o mica intrebare

Buna ziua mamici am foarte putin timp de cand am aflat ca sunt insarcinata imi intarziase o saptamana si am facut un teste de sarcina electronic pe care arata 2-3 saptamani am fost la medic in ziua urmatoare si dupa cum a calculat zicea ca am 5 saptamani ...acu nu stiu am 5 sau 2-3 sapt? inainte cu o saptamana si un pic inainte de a afla ca sunt gravida imi aparuse o pata pe fatza pe barbie spre obraz era maronie rosiatica pielea foarte uscata si ustura ....prima data in viata mea de cand sunt cand am facut asa ceva am folosit o crema data de medica mea sper sa nu afecteze cu nimic pe bebeu meu ...acum pe 5 o sa fac analizele si pe 15 o sa ii ascult inimioara pt prima data sunt atat de fericita ..am mici intepaturi la ovare si o senzatie foarte usoara de durere da nu tot timpul din cate a zis medica ..e ceva norma.numar zilele pana o sa ajung sa il vad si pana imi vor zice ca totul este bine ...scriu aici pentru ca sunt foarte bucuroasa si in acelasi timp ma macina intrebarea asta oare cat am? de ce testul imi arata ca am 2-3 saptamani si medica mea a zis 5 saptamani? :( testul e sigur 97%100 si iti arata pana la nu stiu cate luni...ultima mea menstruatie a fost pe data de 2 octombrie ...dar si aici este o intreaga istorie (eu am luat 11 zile anticonceptionale si pentru ca aveam dureri de sani si picioare leam lasat dupa ce leam lasat mia venit menstruatia a 4 zi si atunci a picat pe 2....si de pe 2 octombrie pana acum na mai venit :D am facut test ...si scria insarcinata 2-3 saptamani ...nu am greturi deloc deloc nu dureri de spate nimik azi pentru prim adata am avut o pofta...de o bere ...am fost la un magazin am vazut o bere si va zis am simtit ca trebuie sa iau macar o gurita ...asa ca am luat una cu 0,0 alcool si am savurato a fost ca niciodata atat de buna sunt fericita sper sa iasa totul bine:D pupici la toate mamicile si viitoarele mamici

siminaa
    Guest
    ah si inca ceva are cineva vreo idee daca ninfa mea poate afecta cu ceva sarcina?..am un papagal o ninfa de aproape 3 luni sta mai mult afara din cusca e foarte cuminte dar mai galagioasa adevarul e ca vine mereu si ne pupa si nui pot rezista nu poti sa no pupi sau so iubesti la cum face as zice ca e ca un copil pt noi kiar si in momentul acesta sta si trage de cablul de la mausul meu ....poate sa afecteze cu ceva la sarcina?

Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    am si eu 2 nimfe si pot spune ca nu m-a afectat cu nimic .ale mele sunt cam sperioase:(( nu vor sa se joace.la mn chiar nu s-a intamplat nimic si le am de 3 ani.le tin in bucatarie.singurul lucru e ca nu trebuie sa le ti cu bebe in camera cand se va naste.asa stiu eu.asa mi s-a recomandat.intreaba si u doctora

siminaa
    Guest

asa o sa fac

o sa o intreb acum cand am sita pe 15 ...ma speriasem un pic pentru ca mama imi tot zice sa nu mai pun mana pe el ..da sincer nu ma pot :D e asa dulce si frumos mai ales cand vine sa ne pupe :D cum pot sai refuz eu un pupic ..am cateva zile in care doar il mangai dar nu il pup...de ce sunt mai retrasi ai tai? ai perechi? eu am doar unu de cum lam luat in nici o saptamana a stat cu noi pe noi mananca cu noi ..mananca orice :D ii place oul ..bine ca eu ii dau mancare de care ii trebe lui dar adora orice mancam noi si de aia imi faceam griji daca poate saºmi afecteze...a fost la veterinar nu mia zis nimik rau de el...e tare pupacios :Dsi foarte galagios

siminaa
    Guest
    am scris cu picioarele asa ca scuzati ortografia

Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    da am avut pereche pana acum o saptamana ca mi-a murit masculul.de cand i-am luat au fost speriosi.degeaba vruiam sa ma joc cu ei k nu reusam.am si un semn pe mana de la unu din ei k m-a muscat.inaine am avut perusi .unul din ei erea la fel de bland cum zici tu iar ceilalti 2 nu am reusit sa ii imblanzesc.rubi a lu mama a murit prima si am plans dupa ea enorm.era ca un copil.ii placeau biscuiti la nebunie.apoi a murit si coco si am ramas doar cu un perus care acum e la parinti mei si are 7 ani jumate.ninfa nu stiu d c a murit chiar imi pare rau de el da asta e.cum il cheama pe papagalu tau si ce este?

Floricica Nou Venita bulina84's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2011
    Postari in forum
    14
    buna, sunt noua p-aici si as avea si eu o intrebare: pe 5.11 si 6.11 (perioada de ovulatie max) am avut contact sexual neprotejat. cam pe 10 am inceput sa am dureri de sani destul de puternice, iar de ieri 16.11 am inceput sa am o sangerare la inceput foarte putin apoi mai abundenta incat am nevoie de absorbant. Mentionez ca nu este chiar atat de abundenta ca o menstra obisnuita, dar totusi este...CM trebuia sa vina pe 20.11. poate fi nidatie sau mi-a venit mai devreme?

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Iassmina, varsta sarcinii este de 5 saptamani si se calculeaza de la ultimul cm, aceasta va fi referinta pe tot parcursul saricnii. Testul pe care l-ai facut iti arata varsta fetala, adica timpul trecut de la existenta embrionului si pana acum. Diferenta este de 2 sapt, adica exact diferenta dintre prima zi a cm si ovulatie. Vei lua ca referinta ceea ce iti spune medicul.
    Nu are nici o influenta nimfa ta, eu am pisici, catei si purcelusi de guineea si ma cearta toata lumea sa nu ma joc cu ei, motivul este o superstitie babeasca cum ca daca te joci cu ei iese bebe cu par, prostii daca ma intrebi pe mine.

Anca, nimfele tale nu sunt la fel de prietenoase pentru ca au fost pereche si avandu-se unul pe altul nu prea te mai baga in seama. Ai grija daca ai avut pereche si unul a murit, cel mai bine este sa inlocuiesti cu altul, pentru cel care a ramas pt ca va suferi de singuratate acum. Eu am avut perusi pereche, mi-a murit femela si nu am stiut sa-i iau pereche,masculul era foarte trist pt ca ramasese singur si in scurt timp a murit si el, credeam ca se va apropia de noi daca a ramas singur, dar u a fost asa :(

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de je_ramy Vezi mesajul
    Iassmina, varsta sarcinii este de 5 saptamani si se calculeaza de la ultimul cm, aceasta va fi referinta pe tot parcursul saricnii. Testul pe care l-ai facut iti arata varsta fetala, adica timpul trecut de la existenta embrionului si pana acum. Diferenta este de 2 sapt, adica exact diferenta dintre prima zi a cm si ovulatie. Vei lua ca referinta ceea ce iti spune medicul.
    Nu are nici o influenta nimfa ta, eu am pisici, catei si purcelusi de guineea si ma cearta toata lumea sa nu ma joc cu ei, motivul este o superstitie babeasca cum ca daca te joci cu ei iese bebe cu par, prostii daca ma intrebi pe mine.

Anca, nimfele tale nu sunt la fel de prietenoase pentru ca au fost pereche si avandu-se unul pe altul nu prea te mai baga in seama. Ai grija daca ai avut pereche si unul a murit, cel mai bine este sa inlocuiesti cu altul, pentru cel care a ramas pt ca va suferi de singuratate acum. Eu am avut perusi pereche, mi-a murit femela si nu am stiut sa-i iau pereche,masculul era foarte trist pt ca ramasese singur si in scurt timp a murit si el, credeam ca se va apropia de noi daca a ramas singur, dar u a fost asa :(
    Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic......motivul pentru care lumea iti spune sa ai grija la nimfa,caine,pisica este toxoplasmoza.......eu nu aveam anticorpii pentru toxoplasmoza si a trebuit sa stau foarte atenta toata perioada sarcinii chiar daca afecteaza cel mai mult fatul in primele doua trimestre....cele in care se dezvolta.......atentia ta trebuie sa se indrepte cel mai mult asupra excrementelor......in sensul ca cel mai ok ar fi daca pe viitor va face sotul curat si nu tu......eu am doi perusi si cu toata lipsa anticorpilor nu mi -sa intamplat nimic daca am respesctat simple reguli ale igienei.......spalat bine pe maini inainte de masa,curat la perusi facea sotul sau mama mea si spalate fff bine fructele si legumele ce urmam a le consuma crude.......
    Un simplu test al dozajului anticorpilor pt toxoplasmoza iti vor arata daca esti sau nu imuna la aceasta boala.......
    Sarcina usoara in continuare tuturor gravidutelor.....

siminaa
    Guest
    va multumesc pentru raspuns .... eu o sa intreb acummedicul si moasa cum sar spune ..aici de cand afli ca esti insarcinata exista o femeie ...asistent nu am idee ce e se ocupa de tine pana la 9 luni sa sti totul si ce sa faci ...dar vroiam sa stiu pana ajung la medic ,deoarece ninfa mea =kiki:D asta e numele din cate stiu e baietel e foarte pupacios cere sa fie mangaiat si de cate ori mancam el sare pe masa sa ciuguleasca si el indiferent ce mancare e..il iubim tare mult desi il avem doar de 3 luni ...aproape 4 ... sta prin casa doar seara intra in cusca la dormit ...mama ma vazut pe web ca il pup si ma tot cearta zicand (mai copilule lasa pasarea aia no mai pupa ) :)) si ma cam sperie ...anca eu stiu ca daca tu cumperi pereke niciodata no sa poti sa ii faci de casa pt ca masculul isi apara mereu femela asa am inteles de la domnul cu papagali...eu lam luat doar pe el ...cred ca din cauza asta .Eu am o oglinda mare in camera de somn si el se suie si sta acolo pana ma duc sa il iau isi canta singurel crezand ca e cineva acolo dar a devenit un pic mai stresat si incerc sal dezobisnuiesc in fine ..... Mersi pentru raspuns Je_ramy chiar ma gandeam de ce testul imi arata 2-3 saptamani si medicul imi zice 5 saptamani .... acum am 6 saptamani si 4 zile ...oh timpul trece asa de incet,abea astept sa am burtica mare abea astept sa stiu ce este ,sa ii cumpar lucrusoare saºmi vad casuta cu lucrusoarele bebeului meu o sa prinda viata casuta noastra .Probabil mi se pare ca trece asa greu deoarece eu am aflat exact cand mia intarziat am si facut un test :D unele femei afla pe la 2 ...3 luni ,sunt foarte emotionata sper sa iasa analizele bine... as mai avea o intebare daca nu e cu suparare ...analizele pentru sindromul Down cand se fac ? sau Dawn nu stiu daca am scris corect ? le face la primele analize?

siminaa
    Guest
    petru bubulina :eu nu stiu mare lucru dar dupa spusele tale a venit menstruatia cu vreo 4 zile inainte ...pe mine ma dureau mereu sani inaintea menstruatiei inainte cu o saptamana cu cateva zile ,totul depindea de la menstra l amentstra uneori imi venea cu 3,4 zile inainte menstruatia uneori dupa termen cu vreo 3,4 zile ,eu cand am ramas nu am avut nici un simptom tot ce am simtit si inca simt pentru ca sunt in 6 sapt si 4 zile sunt sani mai mari si dureri de sani dar e diferita durerea de cea de menstruatie ....eu simt ca si cum as avea o greutate imensa ca doi bolovani si usoaare crampe abdominale foarte usoare din cand in cand ..asta e tot....incearca sa mergi la doctor sa vezi ceºti zice el...Eu cred ca e menstruatia dar a venit mai devreme :(..nuah eu sper sa reusesti sa ai un bebe ,si cat mai curand

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari