Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906

Placenta imbatranita si deficitul de crestere

Buna fetelor.
    Saptamana trecuta am fost la control insa ceea ce mi-a zis doctorita nu prea mi-a placut...adica, mai rau, m-a cam lasat in ceata. Penultimul control l-am avut la sfarsitul lunii iulie si mi s-a zis ca fetita are in jur de un kg si 29 se saptamani , iar saptamana trecuta avea 33 de saptamani in loc de 35 ca are abea 2 kg-aceasta a fost exprimarea dansei- si ca ar avea un deficit de crestere intrauterin. Mi-a mai zis de asemenea ca am placenta imbatranita ca este plina de punte albe- din cate m-am informat este vorba despre calcificarea placentei- singurul lucru bun ar fi ca este lichid suficient si ca primeste bine sange prin cordonul ombilical. M-a programat insa numai pe data de 24 septembrie, pentru ca intra in concediu si din punctul dansei de vedere nu prea are ce sa se intample si sa stau linistita. Totusi modul ei de a se exprima m-a cam bagat in sperieti si as vrea sa-mi spuneti ce stiti si care ati mai trecut prin asa ceva. Este un pericol placenta imbatranita pentru bebelus?
    Va pup dulce

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Madalina, eu zic ca nu e cazul sa intri in panica. Esti aproape de termen, bebelusul tau se va naste sanatos. Placenta imbatranita, din cate stiu eu, impiedica alimentarea corespunzatoare a fatului. Nu se face nimic in cazul in care fatul ia in greutate, chiar daca putin. In momentul in care stagneaza pentru o perioada mai mare de timp, esti programata sa nasti. Dar bebelusul tau are deja 35 de saptamani in burtica, deci mai aveti putin si gata.
    Oricum, din cate imi amintesc eu, si Darius a avut un usor retard de crestere si s-a nascut mai micut, dar totusi nu a fost nicio problema.
    Stai linistita, totul va fi ok. Mai grav era daca aveai placenta imbatranita la 24 de saptamani, de exemplu.

Te pup si iti doresc sarcina usoara in continuare si un bebelus sanatos tun!

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Madalina, eu zic ca nu e cazul sa intri in panica. Esti aproape de termen, bebelusul tau se va naste sanatos. Placenta imbatranita, din cate stiu eu, impiedica alimentarea corespunzatoare a fatului. Nu se face nimic in cazul in care fatul ia in greutate, chiar daca putin. In momentul in care stagneaza pentru o perioada mai mare de timp, esti programata sa nasti. Dar bebelusul tau are deja 35 de saptamani in burtica, deci mai aveti putin si gata.
    Oricum, din cate imi amintesc eu, si Darius a avut un usor retard de crestere si s-a nascut mai micut, dar totusi nu a fost nicio problema.
    Stai linistita, totul va fi ok. Mai grav era daca aveai placenta imbatranita la 24 de saptamani, de exemplu.

Te pup si iti doresc sarcina usoara in continuare si un bebelus sanatos tun!
    Da draga mea, si la Darius am avut aceeasi problema insa nu era vorba de placenta imbatranita. S-a nascut la 40 de saptamani cu 2900gr. Speram sa fie totul bine
    Te pupam dulce draga mea

sadia
    Guest
    Esti aproape de final....deci incearca sa stai linistita,e aa cum a zis si Ana.

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Buna Mada!
    Sa ne luam de mana oarecum zic...
    La mine placenta nu este imbatranita, am lichid suficient dar am si eu ceva probleme. Marti ajung sa fac o ecografie cu morfologie cu tot pentru , citez diagnosticul: "suspiciune restrictie de crestere" Bebelusa nu a mai crescut in 10 zile de la ultima ecografie , ba chiar dadea si cu minus putin. Initial pe 31 august avea aproape 2600 g iar marti pe 10 sept avea 2500g. Ca si tine, am si eu "norocul"sa imi plece dr din tara in cazul meu incepand de azi pana pe 23-34 sept dar pe 24 a zis ca ne vedem. Eu mai am in plus ceva "minunat"...o bebelusa debusolata. Nu le are fatuca mea deloc cu orientarea catre iesire si daca pana acum era in prezentatie pelviana ,acum este mai rau, in pozitie transversala cu toate membrele spre iesire, capul la stanga mea, fundul la dreapta si coloana sus. Mirific...

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Sta exact ca in poza ta de la ticker daca ai privi iesirea in jos.

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Citat Postat de andreuk Vezi mesajul
    Buna Mada!
    Sa ne luam de mana oarecum zic...
    La mine placenta nu este imbatranita, am lichid suficient dar am si eu ceva probleme. Marti ajung sa fac o ecografie cu morfologie cu tot pentru , citez diagnosticul: "suspiciune restrictie de crestere" Bebelusa nu a mai crescut in 10 zile de la ultima ecografie , ba chiar dadea si cu minus putin. Initial pe 31 august avea aproape 2600 g iar marti pe 10 sept avea 2500g. Ca si tine, am si eu "norocul"sa imi plece dr din tara in cazul meu incepand de azi pana pe 23-34 sept dar pe 24 a zis ca ne vedem. Eu mai am in plus ceva "minunat"...o bebelusa debusolata. Nu le are fatuca mea deloc cu orientarea catre iesire si daca pana acum era in prezentatie pelviana ,acum este mai rau, in pozitie transversala cu toate membrele spre iesire, capul la stanga mea, fundul la dreapta si coloana sus. Mirific...
    Pfffff ce ti-esi cu medicii astia...eu incerc sa ma relaxez si sa ma calmez...stiu ca suntem aproape de termen insa...am si am avut toata sarcina sentimentul acela ca ceva se va intampla...spre deosebire de sarcina cu Darius nu m-am putut bucura pe deplin de minunata perioada prin care trecem, am sentimentul ca ii pregatesc degeaba toate lucrusoarele, si nu pot privi in viitor, adica vai cum va fi cand o voi lua in brate si altele...nu stiu de ce...sper sa fie doar ceva neadevarat si presentimentele mele sa fie false.De aceea, toate neregulile privitoare la sarcina ma ingrijoreaza. Nu-mi vine sa cred ca mai am asa de putin si imi vad iubirea mica. Sa dea Dumnezeu Andreuk sa fie totul bine si sa ne bucuram pe deplin de miculete si de fratiorii lor. Ce face Marcolino? Isi asteapta si el ca si Darius nerabdator surioara?
    Va pupam dulce

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Citat Postat de madalinutzamamy Vezi mesajul
    Pfffff ce ti-esi cu medicii astia...eu incerc sa ma relaxez si sa ma calmez...stiu ca suntem aproape de termen insa...am si am avut toata sarcina sentimentul acela ca ceva se va intampla...spre deosebire de sarcina cu Darius nu m-am putut bucura pe deplin de minunata perioada prin care trecem, am sentimentul ca ii pregatesc degeaba toate lucrusoarele, si nu pot privi in viitor, adica vai cum va fi cand o voi lua in brate si altele...nu stiu de ce...sper sa fie doar ceva neadevarat si presentimentele mele sa fie false.De aceea, toate neregulile privitoare la sarcina ma ingrijoreaza. Nu-mi vine sa cred ca mai am asa de putin si imi vad iubirea mica. Sa dea Dumnezeu Andreuk sa fie totul bine si sa ne bucuram pe deplin de miculete si de fratiorii lor. Ce face Marcolino? Isi asteapta si el ca si Darius nerabdator surioara?
    Va pupam dulce
    Incearca sa nu mai gandesti asa,ai credinta ca Dumnezeu va va ajuta sa fie totul bine.Ai putea sa mergi la inca un medic sa-ti faca un echo,sa vezi ce-ti recomanda.Mereu e bine venita si o a doua parere.Daca copilul nu se mai dezvolta corespunzator in burtica,poate ti se va recomanda sa nasti mai devreme.Sarcina e destul de avansata incat sa nu fie probleme.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Acelasi sfat ti-l dau si eu, sa mai faci un ecograf sa vezi daca se dezvolta copilul sau daca s-a mai dezvoltat de la ultima vizita. De obicei se recurge la cezariana mai devreme daca se observa o stagnare in cresterea celui mic fiindca inseamna ca deja nu se mai face corect schimbul de oxigen, nutrienti, de la placenta la fat. Sanatate multa!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari