Ultimele discutii din forum
    leutul
    Guest
    paulaa a postat azi, de asta am pus linkul.....

Floricica Nou Venita Liliana.Tudose's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.09.2011
    Postari in forum
    23
    Citat Postat de oanamylove Vezi mesajul
    Buna ziua. Va scriu iar ca sa va anunt ca am facut progrese mari. Am insistat cu sanul si fetita mea s-a inzdravenit, suge acum fara sa mai adoarma, chiar suge pana se satura si adoarme. Am ascultat de sfaturi si ii dau si noaptea chiar daca lua mai greu, de lene cred dar acum s-a invatat. Cu sprijinul vostru mi-am dat seama de cata nevoie are ea de laptele meu, oricum ar fi, o vad fericita, satisfacuta, entuziasta ca o pun la piept si ii ofer dragostea mea si caldura mea. Vreau sa va multumesc din suflet, cu ajutorul vostru eu mi-am facut copilul fericit.
    Ii mai dau si lapte praf cateodata cand nu sunt in preajma ei, cum ar fi sa ma odihnesc..si-a format singura program, cere la 3 ore mancare, noaptea la 4..ceea ce nu stiu daca e f bine e ca face doar 3 cacutza pe zi, mai ales noaptea si dimineata, in rest mult pisucu..poate imi dati un sfat si in privinta asta, daca e normal sau trebuie sa contactez medicul.
    Multumesc inca o data, sper sa reuseasca si alte mamici care au indoieli in privinta alaptarii.

Felicitari!

Probabil in timp vei reusi sa scoti si cele cateva mese de lapte praf, fiindca...daca mentii pe termen lung completarea cu lp, risti sa iti scada secretia de lapte la san.
    Despre scaune, ele sunt normale, bb poate avea si un scaun pe zi, iar daca va manca numai lapte de la san, poate sa aiba scaunul chiar si la cateva zile. In aceasta faza nu ai de ce contacta medicul.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de leutul Vezi mesajul
    paulaa a postat azi, de asta am pus linkul.....
    scuze, mie imi aprea ca ultim mesaj o postare din 09/08...

Floricica Nou Venita paulaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2011
    Postari in forum
    8
    Bine v-am gasit. Am aderat la acest subiect din motive evidente: nu am lapte. Iau Galafor, beau ceaiurile recomandate, ma mulg dupa fiecare supt (pompa manuala Primii Pasi cu maneta, pompa tip seringa Nuk) si pun copila la san de fiecare data cand ii este foame, dar sfarsim intotdeauna prin a-i da lapte praf... am nascut prin cezariana in urma cu doua saptamani si 4 zile. La 2 zile dupa operatie, aveam un pic de colostru. Apoi a inceput sa vina laptele dar in cantitati infime si nu observ nicio ameliorare. De-abia scot 5 ml dupa fiecare supt si tot atata daca ma mulg inainte de a pune copilul la san. Imi vine greu sa cred ca ii vine ceva lapte pe canale dacu nu am nicio dovada concreta a existentei laptelui. Am o umflatura intr-un singur san (punguta cu lapte), in rest sanii imi sunt moi. Insist in continuare, dar fetita mea accepta sanul din ce in ce mai greu. La inceput stateam si cate 40 de minute cu ea la san, acum de-abia mai are rabdare 5-10 minute. Am incercat si "terapia soc" , si anume sa o pun la san si sa o las sa urle cat o tin plamanii apoi sa o pun iar la san, dar am cedat dupa doua ore de chinuiala. Nu stiu ce sa mai fac :(. Aveti vreun sfat pentru mine? Multumesc mult.

Membru inregistrat la
    28.09.2011
    Postari in forum
    8
    Tocmai am terminat de citit cele 7 pagini ale acestui topic si revin cu niste precizari, pe care eu le consideram "detalii", dar se pare ca acestea sunt cele mai importante lucruri:
    - fetita nu mi-a fost adusa dupa ce am nascut (nu stiam nimic despre procesul de lactatie), nu am tinut-o pe piept, nici macar un am atins-o, doar doi pupici am putut sa-i dau, era in bratele moasei
    - ne-am vazut prima data dupa doua zile si am pus-o la san de-abia din a treia zi
    - am continuat sa o pun la san de fiecare data cand ii era foame, stateam chiar si mai bine de o ora (pe vremea aceea avea rabdare sa suga), dupa care ii dadeam 60 ml lapte praf. Intre timp, intervalul in care ea sta la san a scazut progresiv (maximum 10 minute mai sta acum), iar portia de lapte praf a crescut la 120 ml. Simt ca sunt pe cale sa pierd aceasta batalie... sunt disperata...nu vreau sa renunt... as face orice sa-mi pot alapta copilasul in continuare!
    Din cate am inteles, cantitatea de lapte pe care o scot cu pompa nu e chiar foarte relevanta, dar totusi... chiar exista posibilitatea ca fetita sa primeasca lapte suficient prin san cand eu ma chinui sa scot 5 ml? Mentionez ca ea nu s-a saturat niciodata la san, suge cat suge, apoi incepe sa se enerveze si trage cu putere de san si in final zbiara si respinge sanul... asta se intampla la fiecare masa.... nu stiu ce sa mai fac...

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    uffff.... nici nu stiu de unde sa incep si ce sa-ti spun... imi pare rau de fiecare mamica ce trece prin toate astea. in primul rand vreau sa te rog sa te linistesti, sa nu te mai gandesti, sa nu te mai stresezi. incearca macar, stiu ca este greu, insa calmul face mult bine in astfel de situatii. in al doilea rand - asa cum ai spus si tu - ceea ce scoti tu cu pompa sau cu mana inainte si dupa supt nu e relevant, suptul copilului e cu totul altceva si in timp ce el suge se produce lapte. si mie mi s-a intamplat sa scot foarte putin, insa in timp ce ea sugea o auzeam cum inghite si asta ma linistea pentru ca era dovada cea mai elocventa ca aveam lapte. o data am facut si proba cu cantarul, desi nu e indicata, insa vroiam eu sa ma asigur :))) ce sa fac daca nu aveam pe nimeni langa mine sa-mi spuna ce si cum? eu soteam 10 - 20 de ml. ea reusea 120. de atunci nu am mai facut nicio verificare. in schimb, in primele saptamani (2-3) o puneam la san si din jumatate in jumatate de ora, ca ba adormea, ba sugea doar 10 minute si se plictisea... si iar vroia...si tot asa. pana si-a reglat ritmul. de ce nu ti-a fost adusa fetita dupa ce ai nascut? ai avut ceva complicatii? asta e inadmisibil. ce explicatii ti-au dat? nu vreau sa iti dau sfaturi, probabil sunt 100 in jurul tau care o fac. tu trebuie sa decizi daca intr-adevar vrei sa continui sa alaptezi. si daca da, atunci vei reusi sa treci peste momentele acestea si va fi bine pentru amandoua... odihneste-te, relaxeaza-te, mananca bine si sanatos, bea multe lichide, plimba-te... si multa multa rabdare... succes!

p.s. cred ca la tine se referea leutul cand vorbea de postare, insa mie nu mi-a aparut nimic la celalalt subiect, imi pare rau... nu stiam despre ce e vorba exact si nu aveam ce sa raspund...

Membru inregistrat la
    28.09.2011
    Postari in forum
    8
    Multumesc mult pentru sprijin. Stiu ca primul pas este sa nu ma mai stresez, dar mi-e foarte greu. Eu am venit aici sa caut o alinare, asa ca orice sfat imi dai e binevenit. VREAU foarte mult sa alaptez, e cel mai important pentru mine, iar faptul ca nu am lapte ma termina! As vrea, macar o singura data, sa scot cat de putin laptic cu mulsul, ca sa simt ca are rost chinuiala asta prin care trecem amandoua... la fiecare 3 ore cand se trezeste petrecem o ora si jumatate cu mancatul, doar ca devine din ce in ce mai greu pentru ca nu mai vrea sanul :(.
    La nastere m-am chinuit foarte tare, am avut un travaliu de cam 30 de ore dupa care fetita si-a indoit gatutul si nu mai putea sa iasa normal + lichidul amniotic era verde si am nascut prin cezariana... de aceea nu mi-am primit copilasul imediat. Nu stiam cat este de important, nu mi-a spus nimeni dinainte. Doua zile dupa ce am nascut am stat cu sonda de urina in pat la terapie intensiva. Fetita era bine, dar m-au mutat in salon la lauze de-abia dupa 3 zile, cand am prins puteri, si atunci mi-au adus fetita...
    Am incercat si eu sa o pun la san toata ziua practic, chiar in prima zi cand am venit de la spital, insa urletele nu se opreau nicicum (ceea ce nu mi se parea ciudat din moment ce nu aveam lapte, sau cel putin nu suficient) si am continuat sa ii dau "completare"... cu ghilimele pentru ca acum completarea e masa ei, iar sanul e doar un aperitiv ce nu-l prea vrea, dar i-l baga mama pe gat. Vreau sa am rabdare si vreau sa continui... ma rog non-stop pentru asta.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    in primul rand trebuie sa te concentrezi sa te relaxezi, stresul nu aduce nimic bun in perioada alaptarii, iar starea ta de agitatie se transmite si fetitei. bea multa apa, chiar inainte si in timp ce alaptezi, eu simteam intotdeauna nevoia, nu stiu de ce. regula e ca daca ea suge mai mult, mai mult lapte vei produce. insista sa o tii la san, dar nu forta lucrurile pana acolo incat sa se enerveze si sa nu accepte, vei vedea ca in scurt timp o va face din placere. chiar daca multi nu sunt de acord, ia fata langa tine in pat (sa nu adormi!), relaxeaza-te langa ea, priveste-o, mangai-o, vei vedea ca si asta ajuta.da-i completare, ca doar nu o s-o lasi flamanda, insa prima data da-i sanul. daca vei avea lapte vei ajunge sa elimini laptele praf. aici femeile spun ca fulgii de ovaz ajuta la cresterea secretiei lactate (se cosuma fierti in lapte, cu putin zahar sau miere, cam 50 g dimineata... ), la fel ca si drojdia de bere (pe asta o consuma tot cu putin zahar si lapte, cam cat o nuca, dimineata). eu nu am incercat pentru ca am preferat chestiile demonstrate stiintific, si anume consumul de lichide (cred ca ajunsesem si la 5l pe zi) si frecventa punerii la san a copilului. le poti incerca si pe celelalte, nu cred ca ti-ar putea dauna, de vreme ce atatea femei le-au folosit si ma asigura ca au efect... :)

Floricica Nou Venita Liliana.Tudose's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.09.2011
    Postari in forum
    23
    Buna diumineata!
    Sunt incantata sa reintalnesc! Sunteti o comunitate unita! Oare ce as putea sa mai completez fara sa repet ceea ce ati scris voi?
    Declansarea lactatiei se petrece in momentele imediat urmatoare nasterii prin contactul piele-piele, dar nu este singurul factor declansator. Stiti foarte bine ca sunt mame care nu au avut copilul imediat dupa nastere la san si totusi au avut lapte.
    Acest minus se poate corecta printr-un supt des si contactul nelimitat al bebelusului cu mama. Asta inseamna ca bb trebuie sa stea in pat cu mama cat mai mult.

As vrea sa imi raspunzi la urmatoarele intrebari:
    1. Cat de mult iti doresti sa alaptezi? Ce te motiveaza sa faci acest lucru?
    2. Cat din timpul tau iti doresti sa il aloci copilului pentru a trece aceasta etapa in care sa poti reduce treptat cantitatea de lapte praf?
    3. Cat si cum te sustine familia sau cei care iti sunt alaturi in ingrijirea bebelusului?
    4. Cat de des ar trebui sa manance bebelusul tau si cat ar trebui sa stea la san astfel incat sa poti avea si tu o stare de confort?
    5. Esti pregatita sa ai cateva nopti, poate sase, nedormite, dedicate total bebelusului tau?

Asa cum ti-au spus fetele, intai trebuie sa iti induci calmul. O poti face sau nu. La fel iti voi enumera cum o poti face:
    1.Pompa a fost introdusa in sistemul nostru pentru a suplini suptul bebelusului, asa cum bine ati sesizat multe dintre voi, cand ea este folosita pentru stimularea lactatiei cantitatea de lapte este mica.
    Folosim o pompa pentru stimulare atunci cand bb este despartit de mami, cand ea pleaca la serviciu, cand bb e bolnav, cand bb NU POATE SUGE.
    Folosim pompa pentru decongestionarea sanului, atunci cand bb nu o poate face si nu o face eficient.
    Insa, daca bb poate suge la san, de ce sa ii dam o cantitate de lapte praf, dupa care sa folosim acea chestie mecanica pe sanul nostru?
    Ma gandesc la o asociere...gurita este o pompa cu hormoni si efectul guritei bebelusului nu este numai de a desfunda canalele, este de a crea o stare de bine mamei, fiindca declanseaza hormonul endorfina care va relaxa mama si in lant se vor declansa si ceilalti hormoni, prolactina, ocitocina, raspunzatori de productia laptelui.
    Sfat concret:
    Scoate pompa, redu cantitatea de lapte pe care o suge la biberon, astfel incat sa se trezeasca mai devreme si nu la trei ore.
    2. Incearca sa nu gandesti ca laptele de mama reprezinta alimentatie, ca nu trebuie sa VEZI laptele care este in san. Tu vezi cata dragoste iti ofera cineva? O poti cantari in vreun fel? Ai doar dovezi.
    Acelasi lucru se intampla si cu bb. Gandeste ca are nevoie de mama lui, ca gurita lui pe sanul tau reprezinta sarutul pe care ti-l ofera, iar tu esti cea care esti la dispozitia lui cat de mult se poate.
    Ai incredere in natura, in echilibrul cerere-oferta.
    Atata timp cat fata nu mai cere atat de mult lapte din sanul tau prin supt, cum poate produce sanul tau mai mult lapte?
    Este confuz.
    natura a creat femeia sa poata creste un copil in pantece, la fel ea stie sa il alapteze. Este un echilibru natural intre ceea ce doreste bb al tau si ceea ce ii ofei prin san.
    De cand nu mai stie femeia sa alapteze?
    -de cand se spune ca bb trebuie sa doarma in patutul lui
    -separarea lui bb de mama interfereaza cu reflexul natural de a suge, de astimula glanda atunci cand simte mirosul
    mamei
    -alimentatia la trei ore, induce mamei un sentiment precum ca ar fi ceva in neregula cu copilul daca se trezeste mai devreme, dar bb la san gaseste dragoste, sete, hrana. Daca el se trezeste mai devreme si plange, tu sti ce vrea el? Poate vrea dragiste si ii dai un biberon cu lapte. In felul acesta pentru mai tarziu poate invata ca nevoia de dragoste o compenseaza cu CEVA de mancare sau ceva dulce.

Sper sa iti fi adus cateva informatii pentru a te relaxa si sa poti sa il tii pe bb non stop la san cateva zile.
    Nu folosi cantarul o saptamana, proba suptului este un stres de care nu ai nevoie acum.
    Daca plange foarte tare la san, picura lapte praf pe sanul tau si nu ii mai da cantitatea de lapte din biberon, da-l picurat pe sanul tau. Suptul in felul acesta poate dura o ora si jumatate, dar:stimuleaza natural glanda ptr producerea laptelui, reconstruiesti relatia san-dragoste, va fi linistita fiindca mananca si nu se va mai produce confuzia mamelonului cu biberonul.
    In felul acesta multe femei au reusit sa faca tranzitia de la biberon la alimentatie exclusiv la san.

Tu treci printr-o etapa in care ai nevoie de sprijin si de raspunsul la multe informatii care pot apare pe parcurs.
    Sunt sigura ca fetele vor fi alaturi de tine, iar eu trec sa te sustin, chiar daca cateodata abund cu informatii teoretice, dar stiu din experienta mea ca mamele au nevoie de ele in astfel de momente.

Membru inregistrat la
    28.09.2011
    Postari in forum
    8
    Buna dimineata si multumesc din suflet, Liliana! Raspund la intrebari:
    1. Imi doresc sa alaptez mai mult decat orice pe lume... nu ma motiveaza nimic concret, doar un instinct care-mi spune ca asta e bine pentru fetita mea, sentimentul de pace si fericire care ma cuprinde in putinele momente cand stau cu ea la san, un sentiment indescriptibil cum ca asa trebuie sa stea lucrurile, ca eu si ea suntem asa cum trebuie sa fim, unite, ca asa e firesc... si vina ce ma napadeste atunci cand ii pun sticluta in gura, cand instinctul imi zbiara GRESIT GRESIT GRESIT prin toti porii, ca si cum ar fi ceva nefiresc...
    2. Tot timpul, alta menire nu am in acest moment.
    3. Imi ingrijesc bebelusul singura, ma mai ajuta sotul meu seara cand vine de la serviciu, dar nu prea am un sprijin... adica nu aveam, inainte sa gasesc aceasta comunitate :)
    4. As sta cu ea la san oricat are ea nevoie ca sa se sature, insa asta nu se intampla momentan... ea suge cateva minute pentru nevoia de dragoste, apoi urla de foame si o linisteste doar nenorocita de sticluta.
    5. Da, sunt pregatita, incep chiar din acest moment sa iti urmez sfaturile, pompa am pus-o bine sa n-o mai vad (ce usurare!)

O sa va tin la curent cu tot ce se intampla, va multumesc din suflet pentru acest sprijin, parca am dat de o oaza de apa in desert gasindu-va pe voi...

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Bubulina mea are 2 luni si abia acum simt ca au intrat lucrurile pe fagasul normal.Inainte credeam ca daca am sanii moi nu mai am lapte si ii trebuie sticluta dar acum chiar daca am sanii foarte moi si cand strang nu iasa nimik (suge foarte des din oara in ora) insa la cateva secunde dupa ce o pun la san simt cum vine lapticul.Mult succes in alaptare mamici

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari