Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Oana, micuta ta a luat foarte bine in greutate!!! Felicitari!

Cat despre faptul ca varsa, nu te stresa!!! E mai lacoma si de aceea se intampla asta. Nu renunta la alaptat! Incearca sa nu ii mai dai biberon pentru ca asta este primul pas spre intarcare.
    Incearca sa pui ceva sub salteluta de la patut in asa fel incat sa fie mai ridicata partea de la cap; sa fie un plan inclinat cam la 10 grade...
    Dupa ce o alaptezi mai tine-o in brate pana scoate aerul, nu o pune imediat in patut.
    Nu e nicio problema daca nu bea foarte mult lapte noaptea... daca nu urla de foame, e ok. Are ea timp sa recupereze in timpul zilei.
    Si eu eram foarte stresata cu Irini... varsa cantitati foarte mari de lapte... dar daca la cantar se vede ca bebelusul creste frumos, nu e absolut nicio problema. Incearca sa te relaxezi si incearca sa eviti cat mai mult laptele praf, daca intr-adevar iti doresti sa o alaptezi cat mai mult.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de oanamylove Vezi mesajul
    Buna fetelor. multumesc inca o data pt sfaturi. Snowdance eu eram cu fumatul:) Savuanamaria exact ca la tine e si la mine, vomita des, intr-o seara nu am putut dormi nici eu nici ea, deoarece cerea incontinuu de mancare si se ineca si vomita foarte repede. Atunci i-am facut o portie de lapte praf si i-am dat ca nu lua cu atata pofta si s-a linistit. Aseara a dormit bine, i-am dat lapte praf la biberon si a mancat f bine, la interval de 3-4 ore. De dimineata i-am dat san si iar l-a apucat lacoma si iar se ineca si am stat 2 ore sa-i dau sa manance si nici acum nu mi se pare satula. I-am dat completare cu lapte praf. Eu chiar vreau s-o alaptez, dar noaptea am vazut ca nu vrea pieptul, i-e lene sa traga..iar ziua nu mai vrea biberon cu lapte praf..off nu stiu cum sa fac sa se hraneasca si ea ca toti copiii..poate am gresit eu, dar eu am vrut s-o vad manancand oricare ar fi fost metoda de alimentare. Eu am nascut-o la 37 de saptamani cu 2700 si am scos-o cu 2560 din spital, si vazand-o asa micuta am vrut sa-i dau sa pape bine ca sa creasca.
    Da, Oana, tu erai cea cu fumatul, am amestecat putin incercand sa raspund cat mai succint... Felicitari, fetita se dezvolta foarte bine. Vezi ca merita efortul! Succes mult in continuare!

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    Citat Postat de Ale21 Vezi mesajul
    S-a demonstrat ca nu mancarea ajuta la producerea laptelui si nici lichidele.S-a studiat un grup de femei din Londra care alaptau si s-a facut comparatie cu un grup de femei din cea mai saraca tara africana si nu s-a observat nici o diferenta.Deci de mancat mult si bine nu ajuta lactatia...somnul odihnitor pe timpul nopti ajuta ca prolactina sa isi fac mai bine treaba.
    S-o fi demonstrat si asta ,nu contest. Dar oare nu crezi ca pt buna functionare a lucurilor totusi...trebuie sa ne hranim,nu?
    N-am zis ca mancand si indopandu-se o sa faca lapte garla. Nu stiu de ce ai inteles asta. Dar eu asa ...pt mine,mancam ...ma odiheam si alaptam...cam asta era la inceput. :)
    Nici sa stai flamand si sa stai stresat -ca nu mananca copilu si nu suge- nu e o solutie...parerea mea.

Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Oana, micuta ta a luat foarte bine in greutate!!! Felicitari!

Cat despre faptul ca varsa, nu te stresa!!! E mai lacoma si de aceea se intampla asta. Nu renunta la alaptat! Incearca sa nu ii mai dai biberon pentru ca asta este primul pas spre intarcare.
    Incearca sa pui ceva sub salteluta de la patut in asa fel incat sa fie mai ridicata partea de la cap; sa fie un plan inclinat cam la 10 grade...
    Dupa ce o alaptezi mai tine-o in brate pana scoate aerul, nu o pune imediat in patut.
    As completa cu ceva.
    Eu cand alaptam,stateam mai ridicata de un umar ,-acelasi umar ,acelasi san-ca sa zic asa. Imi iesea si sanu mai mult in fatza sa il pot alapta si sa prinda el corect...si asa intepeneam o alaptare.
    De ex. ai sanu drept la supt ,stai mai ridicata de sanu drept -poate asa nici nu mai varsa.
    Sper sa nu spun ceva gresit. La asta m-am gandit acum-zicand fata ca ii varsa fetita.
    Noi n-am avut probleme cu varsatu-daca mi-a varsat de 2 ori cand era bebe.

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de mire.t Vezi mesajul
    S-o fi demonstrat si asta ,nu contest. Dar oare nu crezi ca pt buna functionare a lucurilor totusi...trebuie sa ne hranim,nu?
    N-am zis ca mancand si indopandu-se o sa faca lapte garla. Nu stiu de ce ai inteles asta. Dar eu asa ...pt mine,mancam ...ma odiheam si alaptam...cam asta era la inceput. :)
    Nici sa stai flamand si sa stai stresat -ca nu mananca copilu si nu suge- nu e o solutie...parerea mea.

Cum iti explici ca femeile din somalia poate mananca intr-o saptamana ce mancam noi intr-o zi si totusi isi alapteaza pruncii??din ce fac ele lapte....??eu am zis asta pentru ca vad ca toata lumea pune accentul pe alimentatie cand e vorba de alaptare cand de fapt trebuie muulta odihna si cel mai important....cu CALM :))

Eu cand am facut mastita la ambii sani nu am mancat nimic 3 zile...tot febra si medicamnete si nu mai aveam pofta de mancare...iar acum alaptez din nou si mananc chiar mai putin decat o faceam inaite de sarcina si ma simt foarte bine asa.Imi amintesc ceva din biblie ceva de genul''cel sarac doarme linistit fie ca a mancat mult,fie ca a mancat putin insa pe cel bogat nu-l lasa imbuibarea sa doarma''-asta asa fara vreo legatura dar cheia sanatatii e moderatia.Din toate cate putin...
    Modificata de Ale21; 21.09.2011 la 23:42:01.

leutul
    Guest
    Cum iti explici ca femeile din somalia poate mananca intr-o saptamana ce mancam noi intr-o zi si totusi isi alapteaza pruncii??din ce fac ele lapte....??
    asta e ceva ce cu adevarat m-a preocupat mereu. si nu am gasit nicaieri nimic, nici un studiu...
    ma intreb, daca o mama nu are aport de vitamine si minerale, de unde are laptele ei? nu am gasit nicaieri explicatia.
    oare in perioada de alaptare poate organismul uman sa sintetizeze vitamine si minerale si daca da, din ce componente.
    ale21 ai cumva materiale referitoare la asta? sau alte fete?
    nicaieri nu am gasit o discutie serioasa privitoare la acest aspect, din ce se formeaza laptele uman. nu cum
    astept informatii daca aveti
    multumesc

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de leutul Vezi mesajul
    asta e ceva ce cu adevarat m-a preocupat mereu. si nu am gasit nicaieri nimic, nici un studiu...
    ma intreb, daca o mama nu are aport de vitamine si minerale, de unde are laptele ei? nu am gasit nicaieri explicatia.
    oare in perioada de alaptare poate organismul uman sa sintetizeze vitamine si minerale si daca da, din ce componente.
    nicaieri nu am gasit o discutie serioasa privitoare la acest aspect, din ce se formeaza laptele uman. nu cum
    multumesc

Cómo se produce la leche materna
    Lactancia Materna: Cómo se produce.
    http://www.scielo.org.ar/pdf/aap/v104n5/v104n5a08.pdf
    http://trabajoyalimentacion.consumer...e/imprimir.php (asta e si pentru a se vedea ca alimentatia, alaturi de consumul de lichide, odihna si calm, are rolul ei... )

imi pare rau ca sunt in spaniola, sun articole bune si pe intelesul tuturor, dar efectiv nu am timp sa traduc. daca nu intelegeti, folositi google translator, e destul de bun pentru a traduce din spaniola in romana.
    Modificata de snowdance22; 22.09.2011 la 01:53:58.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de mire.t Vezi mesajul
    As completa cu ceva.
    Eu cand alaptam,stateam mai ridicata de un umar ,-acelasi umar ,acelasi san-ca sa zic asa. Imi iesea si sanu mai mult in fatza sa il pot alapta si sa prinda el corect...si asa intepeneam o alaptare.
    De ex. ai sanu drept la supt ,stai mai ridicata de sanu drept -poate asa nici nu mai varsa.
    Sper sa nu spun ceva gresit. La asta m-am gandit acum-zicand fata ca ii varsa fetita.
    Noi n-am avut probleme cu varsatu-daca mi-a varsat de 2 ori cand era bebe.

da, e pozitia corecta de alaptat. eu foloseam o perna pentru a-mi sprijini cotul, ca altfel imi amortea total. acum...cauta singura si isi ia cat si cand ii trebuie... =))) mi-e dor de perioada de bebelus!

Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    Cum iti explici ca femeile din somalia poate mananca intr-o saptamana ce mancam noi intr-o zi si totusi isi alapteaza pruncii??din ce fac ele lapte....??eu am zis asta pentru ca vad ca toata lumea pune accentul pe alimentatie cand e vorba de alaptare cand de fapt trebuie muulta odihna si cel mai important....cu CALM :))
    Asa cum se pune accentul pe odihna ,eu asa cred ca trebuie pus accentul si pe alimentatie.Dar e doar parerea mea. Eu merg pe premisa ca daca tot sunt mamica ,daca tot vreau ceva bun pentru copilul meu-hai,sa ii ofer tot ce are nevoie,implicit si starea mea buna de sanatate ,evident si starea mea interioara-cat mai pozitiva.
    Ok,am inteles si treaba cu Somalia si femeile de acolo-dar totusi,ne raportam la o mamica din romania-care nu duce lipsa de mancare-nu vad chiar asa stricta comparatia cu Somalia.

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de leutul Vezi mesajul
    multumesc

Eu am primit din spital multe carti despre alaptare,totul de la A la Z,intradevar tot ce am spus stiu din cartile primite dar nu scrie din ce anume se sintetizeaza laptele.S-au dat multe carti deoareca am nascut in periada cand era saptamana alaptarii.Am citit mai demult ca tocmai punerea la san a micutului mai des favorizeaza lactatia.
    Si acum sa va povestesc un caz al unei prietene....ea a luat de la inceput medicamente pentru ablactare pt ca trebuia sa se intoarca la munca imediat,deci nu a alaptat nici o zi...chiar si dupa o luna cand ii dadea micutei lapte praf din biberon ii curgeau sanii....deci este din cauza legaturii mama-copil care e mai profunda decat credem.

Floricica Nou Venita cta_andreea's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2011
    Postari in forum
    6
    Si acum sa va povestesc un caz al unei prietene....ea a luat de la inceput medicamente pentru ablactare pt ca trebuia sa se intoarca la munca imediat,deci nu a alaptat nici o zi...chiar si dupa o luna cand ii dadea micutei lapte praf din biberon ii curgeau sanii....deci este din cauza legaturii mama-copil care e mai profunda decat credem.
    M-a impresionat tare povestea asta :(

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari