Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860

Gravida la mare si protectia solara

Am hotarat ca in august sa evadam putin din Bucuresti impreuna cu fetita la marea noastra cea albastra,atunci as fi cam in 16 sapt de sarcina iar intrebarile mele ar fi:
    1-Este ok daca merg la mare gravida,apa de mare daca va fi calda (ca dc e rece nu voi intra) imi poate afecta sarcina?
    2-Ce creme pot folosii pentru a-mi proteja pielea(desii nu voi sta la soare decat dimineata max 11 si dupa 16.30) as vrea sa stiu o crema care sa nu mi afecteze sarcina si care sa o pot folosii si la fetita(5 ani) sa nu i-au mai multe creme.
    Astept raspunsurile voastre,doctorul mi a zis ca e ok sa merg atata timp cat stau sub umbrela si nu fac baie cu inotat si apa rece,dar as vrea pareri "live" de la cineva care a fost in starea de graviditate la mare.

Floricica Avansata mary1313's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2012
    Postari in forum
    1.950
    Cryssa,eu sunt din Cta,la fel mi-am intrebat medicul daca am voie sa merg la plaja,nu e problema intre orele 8-11,18-20,in apa mi-a fost teama sa intru,mi s-a parut rece...iar cu lotiunile ai foarte mare grija,sa iei una de foarte buna calitate si cel mai bine intrebi si farmacista.In perioada de sarcina merg destul de rar,dar ptr. o vacanta nu e problema!!!Concediu placut!!!!

sadia
    Guest
    Totusi ai grija la apa....inceara sa te stropeste mai mult nu sta cu picioarele daca nu e foarte calda.Apoi cu cremele sunt multe de spus,eu folosesc crema de copii,Nivea,cu protectie maxima,si nu sunt insarcinata,am doar o piele mai alba.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    e foarte bine ca mergi la mare, si e bine sa intri si in apa (bineinteles sa nu fie prea rece). marea face minuni asupra cailor respiratorii si organismului in general. foloseste o crema cu protectie maxima, eventual de copii. in august e numai bine sa mergi la mare. mult succes!

Floricica Nou Venita Silvia.Lupu264's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.07.2013
    Postari in forum
    16
    am fost si eu la mare acu de cand sunt gravida si am intrat si in apa (care era calda)...crema am folosit pe burtica cu fps de 50 iar in rest de 25....pare ca nu au fost probleme...aaaa si am stat sub umbrela. cand creste burtica e fain la mare ca ii faci o gaura in nisip pui prosopul si iti permiti sa stai pe burta....pentru mine a fost un relax totallllllll

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    va multumesc pentru informatii...voi vedea cum va fi apa dimineata sigur va fi cam rece,mie imi este frica deoarece stiu ca apa de mare deschide colul..dar sper sa nu patesc nimic.In legatura cu cremele cred ca voi lua de la Uriage crema prot solara cu apa termala sp50 asa pot folosii si eu si fata...credeti ca este buna?

Floricica Nou Venita ancutza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.07.2013
    Postari in forum
    1
    si eu am fost la mare la 6 luni,da nu am avut nimic,tot timpu m-am facut cu crema pe burta,chiar putin m-am si bronzat si am intrat si in apa care nu era chiar asa cald ca am fost in luna iunie,dar a fost ok,chiar m-am simtit bine.Dar un pic trebuie sa ai grija sa nu stai cand ii mai mare caldura si sa te protejezi tot timpu cu crema.

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Sa eviti socurile cald-rece. Daca vrei sa intri in apa stropeste-te mai intai cu apa ca organismul tau a se obisnuiasca cu temperatura apei (te incalzesti de la soare si corpul tau este mai cald decat apa).
    Foloseste o crema dupa ce ai citit prospectul (sa fie indicata femeilor insarcinate) si sa-ti intrebi neaparat medicul de familie.
    Nu uita sa bei multa apa pe parcursul zilei!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari