In general, dimensiunea medie a colului uterin este de 3 cm, insa in timpul sarcinii acesta se poate scurta la 2 - 2,5 cm. Studiile au aratat ca scurtarea prea mult a colului uterin poate duce la nastere prematura, s-a deomstrat astfel ca exista o legatura intre scrtarea colului si ruptura prematura a membranelor ce duce la nastere prematura. Se pare ca aproximativ 1% dintre femei prezinta un col uterin scrutat.

Eu am avut noroc si nu am avu probeleme pe parcursul sarcinii, insa in saptamana 34 de sarcina am ajuns la spital cu contractii regulate la 3 minute si am fost la un pas sa nasc prematur. Mi-au facut injectiile cu dexametazona pentru maturarea plamanilor lui bebe si au reusit sa ma stabilizeze si sa opreasca contractiile. A doua zi mi-au facut ecografie si rezultatul a fost ca bebe coborase si era in pozitie de nastere, colul era scurat si placenta de gradul 3. Am primit repaos la pat medicamente care sa imi opreasca contractiile si asa am reust sa il duc pana la 38 de saptamani.

Voi v-ati confruntat cu probleme legate de lungimea colului in sarcina? Ce recomandari ati primit?