Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lavinia001's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.09.2011
    Postari in forum
    5

Ce inseamna MCV

sunt inasrcinata si mi-a iesit la analize k am MCV-66,doctorul mi-a spus k ris sa iasa copilul handicapat.as dori sa stiu si eu ce inseamna mcv si cat de important este in sarcina,deoarce eu sunt in italia si nu inteleg mai nimic.astept urgent raspunsu vostru,sunt foarte speriata

Floricica Nou Venita sweety_ioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2011
    Postari in forum
    12
    buna
    e vorba de cmv- citomagalovirus. el se manifesta ca o raceala la mama si majoritatea femeilor o au. nu trebuie sa fii speriata.
    daca nu e activ in timpul sarcinii, nu e nici un pericol pentru bebe. sunt semne ale prezentei acestui virus: lichid amniotic mai mult sau mai putin decat normaulul, dimensiuni ale bb-ului anormale etc. daca astea apar, atunci medicul iti va face o amniocenteza si va analiza putin llichid amniotic pentru a vedea daca e prezent la bebe sau nu virusul.
    si eu cand am ramas insarcinata si am facut primele analize mi-a iesit ca am in organism acest virus, dar medicul mi-a spus sa nu ma ingrijorez, ca foarte multe mamici il au. Slava Domnului, am 28 saptamani de sarcina si e totul ok.
    trebuie sa fii calma si incarezatoare ca totul va fi bine. si sunt sigura ca si bebelusul tau va fi bine.
    sarcina si nastere usoara

leutul
    Guest
    buna seara
    avand in vedere prognosticul medicului, cred ca e vb de citomegalovirus (cmv)...ai facut analize pentru anticorpi? ce analize ai facut mai exact?
    mcv stiu ca se refera la marimea globulelor rosii si are rol in diagnosticarea eventualelor anemii

Floricica Nou Venita kammo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2011
    Postari in forum
    96
    asa mi-au iesit si mie analizele dar am facut un test de aviditate si a iesi ok.te sfatuiesc sa faci si u testul asta
    Citat Postat de lavinia001 Vezi mesajul
    sunt inasrcinata si mi-a iesit la analize k am MCV-66,doctorul mi-a spus k ris sa iasa copilul handicapat.as dori sa stiu si eu ce inseamna mcv si cat de important este in sarcina,deoarce eu sunt in italia si nu inteleg mai nimic.astept urgent raspunsu vostru,sunt foarte speriata

leutul
    Guest
    Citat Postat de kammo Vezi mesajul
    asa mi-au iesit si mie analizele dar am facut un test de aviditate si a iesi ok.te sfatuiesc sa faci si u testul asta
    poate ne spui si noua la ce se refera analiza....adica mcv-ul ala....
    avand in vedere testul de aviditate este citomegalovirusul, nu?

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Probabil ca este vorba despre CMV, adica citomegalovirus, cum spun si fetele. MCV inseamna volum corpuscular mediu sau volum eritrocitar mediu. Se determina MCV pentru diagnosticarea unei anemii, asa cum spunea si leutul, avand in functie de asta anemie microcitara, normocitara sau macrocitara.
    Dar nu cred ca medicul tau ti-a spus ce ti-a spus pentru ca ai o anemie. Trebuie vazut ce fel de anticorpi ti-au iesit: Igg sau IgM. Si mai conteaza cate saptamani de sarcina ai.
    Dar indiferent ce fel de Ac au iesit mai consulta si un alt medic, nu trebuie sa te limitezi la o singura parere.
    Multa sanatate!

Membru inregistrat la
    21.09.2011
    Postari in forum
    5
    nu am facut analize la anti corpi,cred ca acum ne-a pus sa facem aceste analize(eu si sotul) eu am facut analizele la sange si urina si mi-a iesit MCV 66,iar doctorul mi-a spus ceva de anemie si in cazul in care sotului ii iese MCV anormal spune ca copilul va iesi cu un handicap.sunt speriata rau si astept un raspun urgent.iti multumesc

Membru inregistrat la
    21.09.2011
    Postari in forum
    5
    MCV-inseamna volumul mediu eritrocitar.

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Daca e vorba de MCV - care, da, intr-adevar, este volum eritrocitar mediu - si ti-a iesit 66 este mica valoarea. Valorile normale sunt intre 80 si 95. Daca ai si alte analize care nu au iesit bine, ca de exemplu, fierul sau Hb, poate fi vorba de o anemie microcitara. Adica globulele rosii sunt mai mici decat normal. Nu inteleg legatura cu sotul. Dar mai vorbeste cu un alt medic si mai fa si analizele inca o data.

Citat Postat de lavinia001 Vezi mesajul
    nu am facut analize la anti corpi,cred ca acum ne-a pus sa facem aceste analize(eu si sotul) eu am facut analizele la sange si urina si mi-a iesit MCV 66,iar doctorul mi-a spus ceva de anemie si in cazul in care sotului ii iese MCV anormal spune ca copilul va iesi cu un handicap.sunt speriata rau si astept un raspun urgent.iti multumesc

leutul
    Guest
    MCV is below its normal range in people suffering from thalassemia, chronic diseases or iron deficiency anemia.

probabil ca dr s-a gandit la talasemie si ca ea se poate transmite la copil (de asta vrea sa testeze si sotul). oricum el stie cel mai bine la ce s-a gandit asa ca el trebuie sa te lamureasca.

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Ai dreptate, probabil la asta s-a gandit, dar nu mi se pare corect, fara a avea rabdare sa ii faca si sotului determinarile si fara a face si alte analize care atesta taalsemia, sa ii spui mamei ca gata, e de rau: daca mai are si sotul MCV scazut, sigur copilul va fi rau. Nu este deloc o atitudine ok. Lavinia, eu te sfatuiesc sa nu iei avans la suparare, sa ai incredere si sa mai faci si alte analize. Si sa ii ceri lamuriri doctorului tau.

Citat Postat de leutul Vezi mesajul
    MCV is below its normal range in people suffering from thalassemia, chronic diseases or iron deficiency anemia.

probabil ca dr s-a gandit la talasemie si ca ea se poate transmite la copil (de asta vrea sa testeze si sotul). oricum el stie cel mai bine la ce s-a gandit asa ca el trebuie sa te lamureasca.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari