Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78

Cand incetezi sa mai iei acid folic?

Seara buna,

Mie mi-a zis doctorita ca nu mai e cazul sa iau acidul folic (sunt in a 13-a sapt., analize sange si eco OK, inclusiv riscuri genetice - bi-test).

Insa, stiti cum e, de un obicei zilnic considerat pana acum necesar si sanatos, te dezveti mai greu si parca nu-mi vine sa nu mai iau acidul folic fara sa va intreb si pe voi:

- Voi de cand ati oprit administrarea de acid folic? Tot asa, incepand cu sapt. 12-13, practic cu trimestrul II? Sau ati luat in continuare - pana cand ? Ce-mi recomandati?

Multumesc si sanatate!

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    felicitari pentru burtica,eu nu stiu ce sa zic cred ca trebuia sa iti dea si din a 13-a saptamana acid folic,nu stiu in Romania cum e dar eu am luat Femibion 1 pana la sfarsitul celei de a 12-a saptamana iar apoi femibion nr 2 pana la sfarsitul alaptarii,stiu ca este si in Romania,bebe are nevoie de acid folic pentru dezvoltarea celulelor si a creierul bineinteles ca il poti lua si din alimente dar eu cred ca trebuia sa-ti dea in continuare,sa vedem ce zic si celelante mamici daca nu intreaba un alt medic,

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    cand incepi sa iei vitamine speciale pentru sarcina (gen elevit, femibion). ele contin doza necesara de acid folic asa ca nu mai e nevoie sa iei si separat. sarcina usoara in continuare!!!!

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    In momentul in care incepi sa iei vitamine nu mai e necesar si acid folic pentru ca, de regula, acestea contin si acid folic. Eu am luat elevit si am renuntat la acidul folic. Tu ce vitamine iei si de cand?

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Eu am luat Acid Folic doar in primul trimestru de sarcina.La ora actuala sunt in trimestrul doi si in urma analizelor doctorul meu a considerat ca nu am nevoie de alte vitamine .Cele mai multe vitamine le gasesti in fructe si legume ,dar asta numai doctorul tau iti poate recomanada daca ai sau nu nevoie de suplimente.

Sarcina usoara si cu final fericit!

Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    P.S.

Eu una personal iti recomand sa dai ascultare medicului care iti urmareste sarcina pentru-ca dansa iti cunoaste istoricul.Ceea ce a fost bun pentru mine sau pentru alta fata pentru tine ar putea fi diferit deoarece si noi suntem diferite.
    Un sfat intelep:ai incredere in medicul tau ,dansa stie ce este mai bine pentru tine si copilul tau.

Sanatate maxima!

Floricica Nou Venita Clau88's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2012
    Postari in forum
    37
    Buna.Mie mi-a recomandat dr sa i-au aicid folic in primele 16 sapt de sarcina.Sarcina usoara :*

Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    Multumesc de raspunsuri.
    Nu iau alte vitamine, de aceea, inainte de a intrerupe, cred ca o sa cer si parerea altui medic.
    Sau il iau macar pana in saptamana a 16-a (nu cred ca daca pana acum a fost recomandat ca face bine, din a nu stiu cata saptamana sa fie, dimpotriva, contra-indicat, asa ca nu vad ce rau ar putea face daca continuu sa-l iau)

Numai bine si "La multi ani frumosi cu sanatate si distractie placuta!" de 1 Iunie!!!!!

Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Un studiu recent al unor cercetatori de la Universitatea Oxford arata ca excesul de acidul folic poate accelera dezvoltarea tumorilor. Este vorba de excesul de acid folic provenit din suplimentare si nu din surse naturale (alimentatie).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari