Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita crisu85's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2013
    Postari in forum
    3

Anticorpi anti Rh

Buna ziua!
    O intrebare am si eu.Am 27 saptamani de sarcina si am grupa 01 si Rh negativ iar sotul grupa A2 Rh pozitiv ,am facut pana acum 2 dozari anticorpi si au iesit negative ambele ,dar la ultima dozare a treia ,mi-a iesit anticorpi anti Rh absenti ,iar anticorpi antigrup prezenti ,scrie asa in analiza:PREZENTI ANTICORPI ANTI A TITRU 1/40.Mai dureaza pana ajung la doctor si as vrea sa stiu daca e ceva grav.Adevarul e ca am facut a treia dozare la mediurg pt ca am facut mai multe analize acolo si am facut si dozarea,de obicei eu faceam analiza la Centru de transfuzii din Ploiesti,sper sa fie o greseala de laborator,dar as vrea sa stiu ce inseamna acel 1/40 .Va multumesc.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Cris,daca esti la a doua sarcina si ai facut vaccinul este ok dar daca este prima sarcina,nu vreau sa te ingrijorez dar nu este prea ok aceasta pozitivitate,dar stai linistita si asteapta parerea medicului,este posibil sa fie si o greseala de laborator.Eu am fost in aceasi situatie rh -uri diferite si am facut dozarile pana la 9 luni apoi in ziua cand am nascut am facut vaccinul,pentru a evita orice complicatie la o a doua sarcina,sanatate multa.

Floricica Novice cioboteaaurelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    523
    crisu85 eu am rh neg si sotul pozitiv ... bebe s-a nascut cu rh pozitiv si grupa lui tati deci dif de a mea .... eu nu am fact analize de anticorpi dar mi-a facut preventiv un vaccin ... am facut unul pe la 14s asta ca am facut amniocenteza si e un examen invaziv si am mai facut unul cam prin luna a 8 a ca sa nu dezv anticorpi rh .... si apoi mi-a facut la spital dupa ce am nascut pt ca bebe avea pozitiv si tot asa pt a nu dezvolta anticorpi ca sa mai pot face un bebe ..... o sa iti faca o injectie cred doc ... eu l-as suna mai devreme ca e periculos daca dezvolti anticorpi ... nu stiu ce sunt val alea dar suna doc ca e risc mare pt bebe daca tu dezvolti anticorpi... si nu face efort ca eu am pierdut o sarcina din cauza asta ... la efort se poate desprinde placenta si atunci sangele lui bebe se unestew cu al tau si automat sangele tau il vede ca un virus si incearca sa il elimine ...

sanatate si numai bine .. sarcina la termen si un bebe sanatos si papacios ... pupici si sa auzim de bine

Floricica Nou Venita crisu85's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2013
    Postari in forum
    3

anti Rh

Multumesc pentru raspuns,azi ma duc la doctor sa vad ce imi zice ,am aflat eu ceva ceva ca nu ar fi chiar asa de grav atata timp cat anti rh-ul mi-a iesit negativ ,anti A-ul 1/40 acela nu poate da decat un icter mai pronuntat bebelusului la nastere ,dar trebuie facute dozarile din 2 in 2 saptamani ,deci o urmarire mai atenta .

Floricica Nou Venita anabal's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2013
    Postari in forum
    2
    Buna seara, as dori sa ma lamureasca cineva in legatura cu o informatie: am Rh negativ si in urma cu 2 luni am avut un avort spontan, sarcina trebuia sa fie de7 sapt. si 2 zile.La consult a iesit ca avea 4 sapt. si 2 zile.Se oprise din evolutie.Dupa avort nu am facut vaccinul pentru Rh. La urmatoarea sarcina pot aparea probleme? Sotul Rh pozitiv. Mai am un copil de7 ani.Dupa prima sarcina am facut vaccinul.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari