Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita orion29's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2014
    Postari in forum
    4

Refuzul cezarienei

Buna,
    sunt noua aici pe acest site,de ceva vreme ma nelinisteste o problema,sunt insarcinata in 28 de saptamani cu cel de al doilea copilas,primul fiind nascut prin cezariana de urgenta datorita hipertensiunii din timpul sarcinii.Acum traim in Franta insa medicul care imi urmareste sarcina refuza sa-mi faca cezariana sustinand ca pot naste si natural,desi nu cunoaste prea bine cauzele primei cezariene,aici sunt foarte pt nastere naturala si mult mai superficiali cu femeile insarcinate.Motivul pt care cer cezariana e prezenta unei prime cezariene si din nou a hipertensiunii desi iau tratament,problemelor foarte mari de spate,o posibila hernie de disc.Cu toate astea medicul vrea sa incerce sa nasc natural,necontand parerea si dorintele mele.Mi-e frica ca voi ajunge oricum la o cezariana de urgenta dupa ce ma voi chinui sa nasc normal,asa mai bine facem cezariana si gata.Nu mi-e frica de operatie,am mai trecut pe acolo,a fost dureros dar nu regret.
    Saptamana vitoare merg la un alt medic din alt spital,daca voi fi iar refuzata nu stiu ce sa fac,sunt f nelinistita.

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Eu sunt pentru nastere naturala si nu prea stiu ce sa spun . Stiu un caz aici in Romania cu o mamica care a cerut cezariana dar tot asa doctorul i-a zis ca poate naste natural si pana la urma a nascut natural . Vezi ce iti zive celalalt doctor iar daca tu tot vrei cezariana fa o declaratie la notar in care sa spui ca tu nu vrei nastere naturala din cauza celor intamplate la prima sarcina . Nu stiu alta idee . La noi se merge mai mult pe cezariana asa ca nu prea stiu ce sa faci . Acolo legile sunt altfel .

sadia
    Guest
    Si eu am nacut afara,foarte bine,cu hipertensiune,cu o echipa medcala de minune(5 cu moase cu tot).De ce crezi ca sunt superficiali,au un comportament normal,nu esti bolnava ,esti insarcinata.
    Da, in cazul in care apareau pb la nastere ,ma duceau de urgenta in operatie,pt ca sala era deja pregatita.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Cunosc si eu un caz asemator si medicul i-a recomandat ca cel de al 2-lea copil sa-l nasca natural si chiar i-a urmat sfatul. A nascut al 2-lea copil, pe cale naturala, aici in Romania si a fost totul perfect

Membru inregistrat la
    16.01.2014
    Postari in forum
    4
    Ca sa ma fac mai bine inteleasa,medicul care imi urmeaza sarcina e foarte pentru nastere naturala,si dupa cum vad eu asa e in tara asta nebuna,vor sa-ti bage in cap ca nasterea naturala e cea mai buna alegere orice ar fi,te fac sa te simti un om rau si mai putin mama daca ai naste prin cezariana,ceea ce nu e absolut deloc adevarat.
    Avand deja 29 de saptamani si inca nu am nici o siguranta clar ca sunt speriata,am dus sarcina pana acum si sa pateasca copilul ceva sau eu ceva doar din incapatanarea unui medic care imi zice intr-una ca cezariana e totusi o operatie si ca nasterea naturala e mai usoara,dar de unde stie el,a nascut el cumva?si am citit si sascitit care sunt riscurile unei cezariene,am mai trecut o data pe acolo deci nu sunt o inconstienta.
    Ce nu pot intelege e de ce nu am dreptul sa aleg cum voi naste,adica am dreptul sa aleg daca vreau sa fac avort sau ba,dar nu am dreptul sa aleg cum doresc sa nasc,e o aberatie,e corpul meu si copilul meu.
    Si nu ma convinge nimeni si nimic ca va fi mai bine sa nasc natural dupa o nastere prin cezariana,cu problemele de sanatate pe care le am,si oricum astea nu se pun deloc in balanta ci doar nasterea in sine e importanta pt ei,mi se spune mereu ca vom vedea ce va fi in momentul nasterii,pai ce facem acum aici?facem probe?
    La prima sarcina am ajuns dimineata la ora 10 cu apa rupta,si timp de 10 ore nu am avut nici o durere,nici o contractie,nu eram deloc dilatata,insa eram sub tratament pt tensiune,la ora 19 mi s-a facut f rau si am chemat o moasa sa-mi ia tensiunea,aveam 190 cu 10 asta sub tratament,mi-au facut repede o ecografie,copilul suferise deja,abia ii mai batea inimioara,medicul meu a sosit in 20 min si la 19:50 s-a nascut fiul meu,o ora daca mai stateam era mort.Cand l-au scos din burta mea era cianotic,nu respira si nu a plans deloc,eram pe masa de operatie cand s-a intamplat toate astea,m-am speriat teribil,credeam ca e mort,l-au pus la incubator,si abia cand au terminat operatia i-am auzit plansetul baiatului meu.
    Deci da mi-e frica pt viata fetitei mele,si nu as vrea sa mai trec inca o data prin aceleasi spaime,oricum ii fac rau cu tensiunea mea,de ce sa o chinui si mai mult?Am fost acasa in Romania la 2 medici diferiti pentru ecografie si control,unul fiind un medic f bun si f cautat,si amandoi mi-au spus ca sa nu risc sa nasc natural,sa fac cezariana,la fel mi-a spus si un alt medic de la o clinica renumita din Budapesta.
    Sper totusi sa am un raspuns pozitiv cat de curand,am obosit si nu mai am mult pana nasc si inca nu stiu nimic,chiar saptamana trecuta intr-o seara m-au apucat contractiile si m-au tinut toata noaptea,erau dese si dureroase,a doua zi am mers la medicul meu,doar mi-a luat tensiunea si m-a verificat daca sunt dilatata,nimic in plus,nici macar o ecografie sau un medicament impotriva contractiilor,ba din contra am platit si 60 euro pt consult.Cum sa nu spun ca sunt superficiali?

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Orion, sunt 100% de acord cu tine, nici eu nu inteleg incapatanarea asta care e in occident pentru nastere naturala cu orice pret, cu orice risc si in ciuda oricaror alte probleme. In afara de asta in cazul tau chiar nu inteleg de ce vor sa forteze un VBAC, aici chiar ar trebui sa fie optiunea mamei daca vrea sa nasca natural a doua oara sau nu si daca vrea sau nu sa riste sa intre in acel 0,4 la suta sau cat o fi el de mic risc de ruptura uterina. Eu iti doresc sa nasti asa cum doresti si sa reusesti sa ii convingi. Daca nu esti dispusa deloc sa nasti natural, ai putea sa reconsideri locul unde nasti, sa vii in tara. Sau sa reusesti sa ii convingi imediat cum incepe travaliul sa iti faca cezariana.
    Ma intreb ceva... oare nu le trebuie cumva acordul tau in scris pentru VBAC? Sa nu semnezi asa ceva.
    Modificata de roxie; 20.01.2014 la 17:09:38.

sadia
    Guest
    Mie imi pari tare agitata......si daca te-au vazut asa e clar,esti de fapt speriata de prima nastere tu.

Ii cunosc fff bine,stiu ca sunt fixisti,dar eu zic sa nu iti faci griji.......de multe ori sunt fff siguri pe ei.

Membru inregistrat la
    16.01.2014
    Postari in forum
    4
    Iubita mea nu sunt agitata si nici speriata,sunt infuriata pe incapatanarea asta a lor,ca tot ei le stiu pe toate,cand ii spun medicului de aici de ce zic medicii de acasa din Romania are o reactie gen astia is *****i,de parca nu tot o facultate de medicina au facut si ei si poate is mai buni medici decat el,si mereu sunt calma si vorbesc calm cu el si nu ma agit incerc sa obtin cezariana pe cale amiabila,dar el nu si nu,ba chiar a facut misto de mine ca daca imi da ustensilele necesare imi fac eu operatia de cezariana?sau ultima minune care mi-a zis-o si era si sotu de fata si s-a infuriat da nu a zis nimic,ca cea mai buna cale de a naste e sa nu fi insarcinata,sa nu faci copii,wow!Si cand ma gandesc ca face pe interesantu pe banii mei,abia ma abtin sa nu-i zic cateva,oricum aici e plin de negrii si si negresele lor fac cate 5 copii minim asa ca daca moare unul alb sunt 10 alti copii negrii care sa-l inlocuiasca,nu sunt deloc rasista dar pe ideea asta se merge si au impresia ca toti is prosti ca ei.

sadia
    Guest
    Mai da in ce tara esti de zici ca e dazastru asta ?

Membru inregistrat la
    16.01.2014
    Postari in forum
    4
    sunt in Franta,insa din pacate nu traiesc in Paris,presupun ca acolo ar fi ceva mai deschisi la minte,ceva mai culturati,in orice caz din afara Franta e vazuta altfel,cand ajungi aici esti dat peste cap de ce se intampla si ce idei cretine au

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari