Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta nicoletaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2010
    Postari in forum
    857
    Citat Postat de corinuka Vezi mesajul
    nicooo super! sa le puna ancutza pe prima pagina si le gasim mai usor..

da asa zic si eu ca altfel greu le mai gasim:*sa intri sa ne zici ce ti-a zis la gine

Membru inregistrat la
    03.11.2010
    Postari in forum
    857
    Haine utile pentru nou-nascuti 0-6 luni

Ia in cosiderare ca nou-nascutii petrec o mare parte din timp, pana in jurul varstei de3 luni mancand si dormind. In aceasta perioada hainutele de zi nu se deosebesc de cele de noapte. Si, desi bebelusul nu este foarte activ, nu inseamna ca nu se pot intampla mici accidente si sa se murdareasca. Fie ca sunt alaptati cu formula sau la san, nou-nascutii regurgiteaza, asadar hainutele vor fi foarte des patate. Este adevarat ca este copilul tau si nu ti se pare o problema sa cheltui multi bani pe hainute- insa, gandeste-te - de ce ai cheltui atat de multi bani pe niste piese vestimentare care nu il vor mai incapea peste aproximativ 2 luni?
    Iata cateva piese vestimentare utile in primele 6 luni ale bebelusului:
    Body-uri cu prindere in lateralAceste piese vestimentare sunt extreme de utile si trebuie achizitionate in numar cat mai mare ( maxim 10). Fie ca sunt cu maneca lunga sau cu maneca scurta ( indiferent de anotimp) acestea permit ca bebelusul sa fie schimbat mult mai usor si tin pieptul si spatele copilului acoperite. Nou nascutilor nu le place sa le fie fata acoperita, iar prinderea cu capse intr-o parte fac ca imbarcatul sa fie facut rapid si fara prea multe intoarceri. De asemenea sunt foarte bune pentru mamicile fara prea multa experienta fiind usor de pus si scos capul si manutele bebelusului.
    Pantalonasi cu botosei
    Un model de pantalonas 2 in 1: pantaloni si botosei intr-o singura piesa. Un articol care devine indispensabil, deaorece sosetele pentru copii strang gamba sensibila a nou-nascutilor, cad din picioare fiindca bebelusii se agita si asa mai departe. Pe cand pantalonii cu sosete incluse ii tin de cald celui mic fara prea mult disconfort.
    Caciulite si manusiDaca in camera este o temperatura constanta intre 22 si 24 grade C, bebelusul nu are nevoie de caciulita sau manusele. Insa ai nevoie de cel putin 3 „tichiute" care pot fi folosite pentru acoperirea bebeluslui dupa baie. De asemenea nou-nascutilor le cresc unghiile foarte repede si se pot zgaria pe fata sau rani. In acest caz sunt utile manusile
    Costumase pentru ocazii specialeOcaziile speciale in primele 6 luni de viata al bebelusului sunt botezul, vizitele la medic sau vizitele rudelor si prietenilor. In acele momente poti simti nevoia sa imbraci copilul mai deosebit. Asadar pastreaza 2 sau 3 costumase mai „pompoase" pentru aceste ocazii. Insa nu uita ca bebelusul nu se bucura de designul, ci de confortul lor. Rochitele bufante cu accesorii, camasile sau blugii care irita sau zgarie pielea sensibila a bebelusului nu isi au deoacamdata locul in garderoba bebelusului.

Modificata de nicoletaa; 03.07.2012 la 17:26:01.

Floricica Debutanta Clara-Claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2011
    Postari in forum
    785
    eu n-am luat inca suzete si biberoane, o sa iau dr. brown...am primit o suzeta de la chicco..si avent si nuk stiu ca sunt firme bune...la suzete multe mamici recomanda siliconul, iar la biberoane sa fie anticolici...

noi am fost azi la dr de fam dupa concediu si am tensiune 14! eu care abia aveam 10 dupa o cafea...mainile si picioarele inca nu se umfla, sper ca tensiunea de azi sa fie doar un accident...la gine mergem dupa 8 diseara..
    Cori, sper sa intri diseara si sa ne dai numai vesti bune de la control despre David.
    Asteptam sa intri

Membru inregistrat la
    13.01.2011
    Postari in forum
    785
    Cori, Nico foarte utile postarile voastre. Ar fi bine daca le-ar pune Ancuta pe prma pagina.

Floricica Cu Vechime corinuka's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.06.2008
    Postari in forum
    7.552
    pupici burtici!am venit de la eco...
    in general lucrurile stau bine, cu o mica exceptie...
    bebe e bine, i-am vazut iar fatzuca frumoasa :)...e in grafic ca masuratori, are 833 g, dilatatia ventriculara s-a mai tras, e de 0,4cm (initial era 0,9), a zis dr ca ridica probleme peste 1...
    scurgerile sunt normale in sarcina, adica mai abundente...
    bebe era cu capul in dreapta, cu spatele in jos..
    colul e lung, inchis DAR ramolit, adica moale, adica de 34 saptamani, adica pregatit de nastere!!! s-ar putea ca data viitoare daca apar contractii sa se deschida...mi-a zis ca ar fi ideal sa ajungem la 32-33 de saptamani...asa ca daca se mai intampla sa apara contractii, in secunda 2 tre' sa fiu la clinica...
    mi-a zis sa fac un test de glicemie si daca iese prost sa fac si toleranta la glucoza, daca iese bine, nu...
    tensiunea tre' s-o urmaresc mai des..
    cam astea ar fi vestile..
    va pup

Floricica Nou Venita anaid27's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2012
    Postari in forum
    135
    Buna burtici!Eu sunt suparata,am luat astazi rezultatul de la cultura de col si mi-a iesit Klebsiella.Cum naiba am facut infectia asta nu stiu....Maine trebuie sa sun Dr sa vad ce zice ce tratament imi da.Stiti ceva de infectia asta,afecteaza pe bebe cumva?

Membru inregistrat la
    03.11.2010
    Postari in forum
    857
    bebe e bine, i-am vazut iar fatzuca frumoasa :)...e in grafic ca masuratori, are 833 g, dilatatia ventriculara s-a mai tras, e de 0,4cm (initial era 0,9), a zis dr ca ridica probleme peste 1...
    colul e lung, inchis DAR ramolit, adica moale, adica de 34 saptamani, adica pregatit de nastere!!! s-ar putea ca data viitoare daca apar contractii sa se deschida...mi-a zis ca ar fi ideal sa ajungem la 32-33 de saptamani...asa ca daca se mai intampla sa apara contractii, in secunda 2 tre' sa fiu la clinica...
    mi-a zis sa fac un test de glicemie si daca iese prost sa fac si toleranta la glucoza, daca iese bine, nu...
    va pup
    cori de aku tre sa stai cumintica ai sa vezi ca trece repede sa mai stea putin bebe David..bine ca ii mai bine cu dilatatia ventriculara..pupici

Membru inregistrat la
    03.11.2010
    Postari in forum
    857
    Citat Postat de anaid27 Vezi mesajul
    Buna burtici!Eu sunt suparata,am luat astazi rezultatul de la cultura de col si mi-a iesit Klebsiella.Cum naiba am facut infectia asta nu stiu....Maine trebuie sa sun Dr sa vad ce zice ce tratament imi da.Stiti ceva de infectia asta,afecteaza pe bebe cumva?

nu stiu ce sa zic,cel mai bine discuti cu medicul tau,dak citesti pe net te derutezi cu totu...poate iti da ceva tratament si trece,sa ne ti la curent:*...apropo ce mai stricui nu ne mai arati????

Membru inregistrat la
    13.01.2011
    Postari in forum
    785
    va pup
    Mai Cori imi pare rau sa aud de problema cu colul, dar daca stai mai mult in pat cu siguranta o sa fie bine. Bina ca s-a mai tras dilatatia ventriculara.
    Tu esti o optimista si o luptatoare, nu te lasi asa usor....
    Ai grija mare de tine si de pretiosul David. Te pup

Floricica Veterana adi_eva's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.05.2008
    Postari in forum
    16.904
    Buna seara,
    F,f utile informatiile vare vor fi adaugate pe prima pagina!
    Cory, probabil toate problemele avute pana acum, toate durerile, si-au pus amprenta asupra colului.Insa iti spun ca tu o sa ajungi mult mai in fata de atat cu sarcina! Ai incredere in David si stai cuminte cat de mult poti si nu se poate sa nu fie bine!
    Diana,e posibil sa iti dea antibiotic,acum sau la nastere. Nu te ingrijora si asteapta sa vezi ce spune dr.
    O seara frumoasa tuturor!

Floricica Cu Vechime corinuka's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.06.2008
    Postari in forum
    7.552
    'neata burtici!
    felicitari tuturor celor care rotunjesc azi saptamanile! sarcini fara peripetii in continuare!

mi-a zis ca, colul are consistenta nasului in general, iar in sarcina are consistenta buzelor...la mine e mai moale de atat...iar contractiile il pot deschide, el crezand ca ne apropiem de termen...acuma, ma gandesc ca trebuie sa evit contractiile si factorii care le-ar declansa...am vazut ca sunt multi factori care dau contractii, dar nu-i cunosc pe toti :)
    gagici, pupici c-ati asteptat aseara vestile de la noi!
    dam si noi de baut, azi am intrat in luna a saptea!!!

va pupam!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari