Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Elyanna's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2012
    Postari in forum
    207
    Citat Postat de nicoletaa Vezi mesajul
    selena, corinuka v-am trimis mail,aveti ce citi:)):))
    ..buna,trimite-mi si mie ,vreau si eu sa citesc :))pupici :))

Floricica Nou Venita Elyanna's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2012
    Postari in forum
    207
    ...buna ,fetele...apropo de mancat cirese,am vazut ca ,desi sunt frumoase,au viermisori...singura solutie este sa le desfacem in doua si sa le spalam sub jetul de apa rece...
    ...somn usor ,pupici pe burtici :))

Floricica Debutanta nicoletaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2010
    Postari in forum
    857
    Citat Postat de Elyanna Vezi mesajul
    ..buna,trimite-mi si mie ,vreau si eu sa citesc :))pupici :))

ely ti-am tr mail-urile...spor la citit:*

Floricica Cu Vechime corinuka's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.06.2008
    Postari in forum
    7.552
    'neata burticoaselor!!!

facem cinste cu un fresh de portocale si felicitam burticile care mai rotunjesc azi!!!
    alineus felicitari pentru vestile bune! si legate de bebe lungan si de analize!
    nico mersi mult de carticele!
    iulia bine-ai venit! sarcina usoara!
    tina felicitari pentru fetita!

gagici noi am fost ieri la eco si...suntem in grafic!!!! nici o zi mai mult sau mai putin! mi-a facut niste masuratori mai ciudate, vreo 6, si dup-aia pe baza lor au aparut niste grafice...liniuta noastra si variatia ei in grafic era identica cu linia de control! era bine pe toate planurile! colul e inchis si ok, placenta era "frumoasa", lichid avem suficient, iar bebe e un grasan de 537g! si un obraznic, a stat doar pe burta :))
    si e baietel 100%, i-am vazut-o in toata splendoarea!...hihihihihi...
    probleme: 1. ne-a pus o gramada de poze pe cd, dar cand am ajuns acasa acesta era gol :(((...mai incercam data viitoare...
    2. m-a durut burta rau cum m-a apasat la eco, dr a zis ca si din cauza pozitiei si durerea a continuat pana tarziu in noapte...
    mi-a dat niste pastilute, INTELIDON, pentru dezvoltarea armonioasa a creierului, acuitatii vizuale, sistemului nervos si al celui imun al fatului si nou-nascutului...se pot lua din trim 2...
    si mai am o veste buna: azi dimineata a-nceput partida de fotbal si a vazut si dani loviturile, imediat sub buric!

va pupam pe toti bebicii si toate burticile!

Membru inregistrat la
    11.06.2008
    Postari in forum
    7.552
    orientativ:

Cresterea greutatii fatului in fiecare saptamana
    Saptamana de sarcina
    Greutatea fatului in grame
    Greutatea fatului in saptamana 10
    5 g
    Greutatea fatului in saptamana 11
    8 g
    Greutatea fatului in saptamana 12
    15 g
    Greutatea fatului in saptamana 13
    24 g
    Greutatea fatului in saptamana 14
    45 g
    Greutatea fatului in saptamana 15
    70 g
    Greutatea fatului in saptamana 16
    105 g
    Greutatea fatului in saptamana 17
    145 g
    Greutatea fatului in saptamana 18
    195 g
    Greutatea fatului in saptamana 19
    240 g
    Greutatea fatului in saptamana 20
    305 g
    Greutatea fatului in saptamana 21
    370 g
    Greutatea fatului in saptamana 22
    450 g
    Greutatea fatului in saptamana 23
    520 g
    Greutatea fatului in saptamana 24
    620 g
    Greutatea fatului in saptamana 25
    680 g
    Greutatea fatului in saptamana 26
    780 g
    Greutatea fatului in saptamana 27
    890 g
    Greutatea fatului in saptamana 28
    1040 g
    Greutatea fatului in saptamana 29
    1200 g
    Greutatea fatului in saptamana 30
    1380 g
    Greutatea fatului in saptamana 31
    1540 g
    Greutatea fatului in saptamana 32
    1750 g
    Greutatea fatului in saptamana 33
    1970 g
    Greutatea fatului in saptamana 34
    2200 g
    Greutatea fatului in saptamana 35
    2440 g
    Greutatea fatului in saptamana 36
    2690 g
    Greutatea fatului in saptamana 37
    2940 g
    Greutatea fatului in saptamana 38
    3170 g
    Greutatea fatului in saptamana 39
    3380 g
    Greutatea fatului in saptamana 40
    3550 g

ana_cotofana
    Guest
    neata!
    felicitam burticile cu rotunjire azi si ne bucuram de vestile bune pe care le-au adus fetele!
    facem si noi cinste cu pranzul, acusi vad ca ne-a intrecut cori

Floricica Avansata selena34's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.06.2011
    Postari in forum
    1.343
    Salut fetelor burtici. Deja ma gandeam cum se va numi aceasta casuta dupa ce vom naste toate: Ex.burtici de toamna, actuale mamici :)) Nicoleta, iti multumesc pt mail, inca nu am verificat, dar indata intru si voi lista carticelele ca lui bebe nu-i mai place daca sta mamica lui mult la calculator :))
    Corinuka felicitari pentru rotunjirea burticii tale cu o saptamana si multumim pentru tabel, nu stiu de unde le scoti dar este extraordinar!!!
    Ana Cotofana, felicitari pentru cele 24 de saptamani, la mai mare pana la 40 si tie si Corinei!!!
    Elyanna, daca ciresele au viermi le mai poti manca dupa jetul de apa ???:)) Desi in acest caz, sigur sunt eco :)) Mie mi-a adus tati ieri visine si azi fac supica de visina dar cred ca nu le caut inauntru, mai bine nu stiu :)) Tare frumoasa poza ta de pe avatar!
    Madaiasi, felicitari pentru cursul pozitiv al sarcinii tale, tikerul tau este tare frumos!!! Sarcina usoara in continuare!
    Iuliana, bine ai venit si felicitari!!!
    Pupici burtici!

Floricica Avansata selena34's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.06.2011
    Postari in forum
    1.343
    Alineus, dar ce scump e pufosu tau in poza !!!Dragu de el cum sta acolo ca un ghemotoc!!! Daca tot a fost conceput de Sf. Valentin ai putea sa-i dai si numele de Valentin :)) Pupici burtica fericita!!!

Membru inregistrat la
    11.06.2008
    Postari in forum
    7.552
    despre Intelidon si DHA:http://www.intelidon.ro/

Pure DHA dezvolta inteligenta copiilor, imbunatateste performantele cognitive, de concentrare si de memorare;
    - reduce manifestarile in autism, deficit de atentie si hiperactivitate, schizofrenie, diskinezie tardiva, depresie, epilepsie, migrene, instabilitate emotionala, sindrom Down, fenilcetonurie (afectiune ereditara in care aminoacidul fenilalanina nu poate fi metabolizat cauzand retardare mentala), dislexie (dificultate in recunoasterea si intelegerea limbajului scris), discalculie (dificultate la socotit), dispraxie (dificultate de coordonare) si in dislalie (tulburare de vorbire provocata de retard intelectual), reduce impulsivitatea;
    - imbunatateste somnul, vederea si auzul;

DHA este un acid gras esential pentru dezvoltarea si functionarea normala a creierului fatului, copilului mic si pe durata intregii vieti.
    DHA este o componenta esentiala a fosfolipidelor membranei celulare umane. in primul an de viata creierul isi tripleaza dimensiunea.
    DHA (acid docosahexaenoic) este unul dintre cei doi principali acizi grasi esentiali din uleiul de peste, cunoscuti ca acizi grasi polinesaturati Omega-3.
    Acizii grasi polinesaturati se numesc esentiali pentru ca nu pot fi sintetizati de catre organism si trebuie adusi prin suplimente alimentare.
    Concentratia cea mai mare de acizi grasi se gaseste in fosfolipidele membranei celulei retiniene (50-60%), nervoase si a mielinei (invelisul fibrelor
    nervoase). Creierul este compus in procent de 60% din grasimi, 30% din acestea fiind DHA.

Floricica Debutanta nicoletaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2010
    Postari in forum
    857
    felicitari burtici pt rotunjimi si vestile bune de la eco...ancutza cum mai esti,ne e dor de tine,pe unde umbli???
    si apropo de absenta oare ce mai face gabrielle_rainbow,???
    fetelor mai scrieti-ne sa stim ca sunteti bine voi si bebei:*

Floricica Novice boboceii's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    521
    nico,imi trimiti si mie te rog?!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari