Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anaadina's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2011
    Postari in forum
    26

Nefericire Simptome de sarcina induse?

a auzit ca e posibil ca simtomele de sarcina pot fi induse si de dorinta nebuna de a fi mama,e adevarat? as putea da exemplul meu...nu stiu,ce sa zic..acum o luna mi a venit menstruatia si a tinut doar o zi din cele 5 obisnuite,de atunci sinii au inceput sa mi creasca si devin din ce in ce mai durerosi,am facut mai multe teste,toate negative,am facut si o ecografie vaginala.Doctorului i s a parut atunci ca vede ceva si m a pus sa fac bhcg in urina care a iesit cu valoarea de 25ui/l mi a zis ca nu e sarcina si m a trimis acasa,acum de vreo doua zile ar fi trebuit sa mi vina dar nu a venit menstruatia dar am dureri de burta ,sinii mi s la fel de umflati si durerosi,nu vreau sa mai fac inca un test ca sint sigura ca voi ceda nervos daca vad iar doar o liniuta,de specificat ca sint 8 luni de cind am pierdut o sarcina gemelara la 21 de saptamini...deci poate fi o autostimulare?

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Buna, cate zile de la ovulatie aveai cand ai facut testul BHCG?adica din momentul in care crezi ca ai putea fi ramas insarcinata?poti cauta valorile normale pt BHCG pe net, in functie de varsta sarcinii si poti compara rezultatul tau cu cel normal pt o sarcina de varsta respectiva. Stiu ca pe la 2 saptamani de la ovulatie ar trebui sa ai in jur la 250 in cazul unei sarcini(adica in momentul in care ar trebui sa-ti vina ciclul, asa ar trebui sa fie valoarea).
    Multa sanatate iti doresc!

Membru inregistrat la
    01.09.2011
    Postari in forum
    26
    totul e ciudat pentru ca menstruatia mi a venit dar doar o zi si la o saptammina de la acea menstruatie am facut ecografie si bhcg pentru ca aveam dureri mari de ovare ,deci ovulatia nu stiu exact cind a fost,pentru ca sint foarte stranie si am ovulat si cu o saptamina inainte de ciclu,nu mai spun ca in tratament cu anticonceptionale pentru niste chisturi la o ecografie s-a vazut un ovul gata de ovulatie,deci e posibil orice mai exact un folicul care nu ar fi trebuit sa fie acolo intr un tratament cu anticonceptionale

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de qwer1 Vezi mesajul
    Buna, cate zile de la ovulatie aveai cand ai facut testul BHCG?adica din momentul in care crezi ca ai putea fi ramas insarcinata?poti cauta valorile normale pt BHCG pe net, in functie de varsta sarcinii si poti compara rezultatul tau cu cel normal pt o sarcina de varsta respectiva. Stiu ca pe la 2 saptamani de la ovulatie ar trebui sa ai in jur la 250 in cazul unei sarcini(adica in momentul in care ar trebui sa-ti vina ciclul, asa ar trebui sa fie valoarea).
    Multa sanatate iti doresc!
    Am impresia ca in strainatate se calculeaza altfel valorile de referinta, la noi de exemplu o valoare de 1.20 este negativ, prin alte parti 25 ui/l este considerat negativ, sau ca fiind corespunzator saptamanii 1 de sarcina si trebuind sa fie repetat testul dupa un interval de timp.
    Modificata de roxie; 02.09.2011 la 09:43:21.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de anaadina Vezi mesajul
    totul e ciudat pentru ca menstruatia mi a venit dar doar o zi si la o saptammina de la acea menstruatie am facut ecografie si bhcg pentru ca aveam dureri mari de ovare ,deci ovulatia nu stiu exact cind a fost,pentru ca sint foarte stranie si am ovulat si cu o saptamina inainte de ciclu,nu mai spun ca in tratament cu anticonceptionale pentru niste chisturi la o ecografie s-a vazut un ovul gata de ovulatie,deci e posibil orice mai exact un folicul care nu ar fi trebuit sa fie acolo intr un tratament cu anticonceptionale
    Aproape la fel mi s-a intamplat si mie, am avut o intarziere mare a menstruatiei, eu luand anticonceptionale, si la ecografie a aparut un chist luteal sau corp galben, iar medicul mi-a zis ca ala nu avea ce sa caute acolo pt ca eu luam pastile, deci cu pastile cu tot, ovulatie a existat.

Membru inregistrat la
    01.09.2011
    Postari in forum
    26
    25ui/l e limita ceea ce trece peste poate fi considerat o sarcina,deci poate fi interpretat,daca valoarea mea era la limita,ei au pus negativ,la o alta doamna in acelasi spital la 25ui/l i au scris pozitiv deci e la dispozitia medicilor de a da verdictul

Membru inregistrat la
    01.09.2011
    Postari in forum
    26

Nelamurit

Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Aproape la fel mi s-a intamplat si mie, am avut o intarziere mare a menstruatiei, eu luand anticonceptionale, si la ecografie a aparut un chist luteal sau corp galben, iar medicul mi-a zis ca ala nu avea ce sa caute acolo pt ca eu luam pastile, deci cu pastile cu tot, ovulatie a existat.
    eu acum nu mai iau pastile de 6 luni dar atunci cind luam pastile aveam ovulatie...deci se poate...si cum a fost ai ramas insarcinata?

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Nu, eu nu eram, din cauza chistului acela nu mi-a venit, mi-a dat tratament de 10 zile dupa care a venit si menstruatia.
    Daca ti-a iesit la limita, ar trebui sa repeti testul de sange cam la o saptamana sa aiba timp sa creasca daca e sa fie sarcina. Deci e cum banuiam, valorile de referinta sunt diferite. Repeta testul de sange.

Membru inregistrat la
    01.09.2011
    Postari in forum
    26
    ce sa zic? nu stiu care sint valorile de referinta in Romania,nu am facut niciodata bhcg acasa,deci chiar nu stiu,e foarte posibil sa fie asa pentru ca aici nici grupele sanguine nu sint ca la noi ,spre exemplu eu am grupa A2 ,aici cind mi au luat grupa sanguina mi au spus ca am grupa A pozitiv ,eu ziceam ca am A 2 ei nu ,ca am A pozitiv si ca ce grupa e aia A 2....ca sint nebuna....ei chiar nu stiau ca in alte tari sint alte criterii de impartire a grupelor sanguine,pina la urma a trebuit sa ma inforez eu si sa aflu ca de fapt la noi grupele sint pe numere..01,A2,B3,AB4,pe cind la ei e 0,A,B si AB cu pozitiv sau negativ in functie de RH.

Floricica Nou Venita monyyyica's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.08.2011
    Postari in forum
    6

Exclamatie

buna si eu am luat anticonceptionale,medicul mi-a zis ca din momentul in care intrerup tratamentul pot sa raman insarcinata....alte femei mi-au zis ca efectul pastilelor dureaza pana la 6luni,dar in perioada in care nu luam medicamente am facut....neprotejat...luna asta cm mi-a venit cu cateva zile mai repede dar numai 2zile(foarte putin cred eu)am avut dureri mari de sani,sanii umflati.greturi....oare ar fi cazul sa fac un test de sarcina?sa ma gandesc ca poate voi deveni mamica???

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    anaadina, le fel te sfatuiesc si eu, sa faci din nou un test de sange, acum ar trebui sa fie crescuta destul de mult valoarea pt a-ti da seama daca esti sau nu insarcinata (se tot dubleaza la interval de 2 zile, asa tin minte, sper sa nu spun prostii, oricum creste pe zi ce trece tot mai mult).
    monyyyica, durerile de sani le mai ai si acum?adica s-au oprit in momentul in care a inceput acea sangerare sau au continuat sa fie la fel de intense si dupa sangerare?Daca au incetat in momentul in care spui ca ai sangerat nu cred ca e sarcina, poate fi o dereglare hormonala(de aceea sa fi durat doar 2 zile), daca insa au continuat si in timpul sangerarii si dupa sangerare, e foarte posibil sa fie sarcina.Foarte importanta e culoarea acelei sangerari(rosu aprins, maroniu, rosu inchis, roz?)Ai avut cheaguri in timpul acelei sangerari?(chiar si cele foarte mici conteaza).
    Poti face un test de sarcina daca au trecut 3 saptamani de la ovulatie, ar trebui sa se vada si cea de-a 2-a liniuta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari